VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci fandí víc sportu, než kultuře

Praha/Chrudim - Stát a veřejné rozpočty přispívají na kulturu méně než na sport. Na sport a rekreační činnosti šlo v roce 2006 z eráru patnáct miliard korun, na kulturu pak o miliardu méně. Dalších 7,3 miliardy pak směřovaly k ostatním činnostem souvisejícím s kulturou a sportem.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Poslanec Ladislav Libý (vpravo) při svém prvním online rozhovoru v redakci Chrudimského deníku.Foto: Karel Dvořák

Jedním ze zdrojů financí pro neziskový sektor by měl být hazard. Ten však přeje takřka výhradně sportu. Dominantní postavení si v něm drží Sazka, kterou vlastní česká sportovních sdružení. Ta také dostávají drtivou většinu jejího výtěžku, který má podle zákona jít na veřejně prospěšné účely – v roce 2006 to bylo 1,08 miliardy korun. Na kulturu, zdravotnictví a charitu dala Sazka dohromady pouhých šest milionů.

I když během posledních patnácti let vzniklo několik loterií, které měly Sazce konkurovat a jejich výtěžek měl jít právě na kulturu, například Česká lotynka, tak všechny zkrachovaly. Jedním z důvodů je, že Sazka úspěšným lobbingem brání snadnějšímu vstupu konkurence na tento trh.

Ještě víc než erární kasa přejí sportu samotní poslanci. To je vidět na takzvaném porcování medvěda, kdy při schvalování rozpočtu posílají „malé domů“ do svých regionů. Zatímco na kulturu při schvalování rozpočtu na letošní rok do regionů rozdělili navíc 129 milionů korun, na sport to bylo půl miliardy – čtyřikrát více.

 INFOGRAFIKA

Ke světlé výjimce patří bývalý chrudimský starosta a současný poslanec parlamentu Ladislav Libý. Ten, zdá se shání medvědí porce na jiné veřejně prospěšné věci.

Vzpomeňme na jeho obrovské sousto v roce 2006, kdy pro své rodné město Chrudim získal z rozpočtu padesát milionů korun. Tyto peníze posloužily k výstavbě kanalizace ve Vlčnově, po které už místní občané dlouhá léta volali. Finance směřovaly i na rekonstrukci ulic přilehlých i chrudimskému Resslovu náměstí.

Závěr roku 2007 byl v porcování medvěda chudý. I tak Libý získal pro město několik milionů.

(pok, ron)

Místo události:
17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení