VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci fandí víc sportu, než kultuře

Praha/Chrudim - Stát a veřejné rozpočty přispívají na kulturu méně než na sport. Na sport a rekreační činnosti šlo v roce 2006 z eráru patnáct miliard korun, na kulturu pak o miliardu méně. Dalších 7,3 miliardy pak směřovaly k ostatním činnostem souvisejícím s kulturou a sportem.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Poslanec Ladislav Libý (vpravo) při svém prvním online rozhovoru v redakci Chrudimského deníku.Foto: Karel Dvořák

Jedním ze zdrojů financí pro neziskový sektor by měl být hazard. Ten však přeje takřka výhradně sportu. Dominantní postavení si v něm drží Sazka, kterou vlastní česká sportovních sdružení. Ta také dostávají drtivou většinu jejího výtěžku, který má podle zákona jít na veřejně prospěšné účely – v roce 2006 to bylo 1,08 miliardy korun. Na kulturu, zdravotnictví a charitu dala Sazka dohromady pouhých šest milionů.

I když během posledních patnácti let vzniklo několik loterií, které měly Sazce konkurovat a jejich výtěžek měl jít právě na kulturu, například Česká lotynka, tak všechny zkrachovaly. Jedním z důvodů je, že Sazka úspěšným lobbingem brání snadnějšímu vstupu konkurence na tento trh.

Ještě víc než erární kasa přejí sportu samotní poslanci. To je vidět na takzvaném porcování medvěda, kdy při schvalování rozpočtu posílají „malé domů“ do svých regionů. Zatímco na kulturu při schvalování rozpočtu na letošní rok do regionů rozdělili navíc 129 milionů korun, na sport to bylo půl miliardy – čtyřikrát více.

 INFOGRAFIKA

Ke světlé výjimce patří bývalý chrudimský starosta a současný poslanec parlamentu Ladislav Libý. Ten, zdá se shání medvědí porce na jiné veřejně prospěšné věci.

Vzpomeňme na jeho obrovské sousto v roce 2006, kdy pro své rodné město Chrudim získal z rozpočtu padesát milionů korun. Tyto peníze posloužily k výstavbě kanalizace ve Vlčnově, po které už místní občané dlouhá léta volali. Finance směřovaly i na rekonstrukci ulic přilehlých i chrudimskému Resslovu náměstí.

Závěr roku 2007 byl v porcování medvěda chudý. I tak Libý získal pro město několik milionů.

(pok, ron)

Místo události:
17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení