„Cílem projektu je včasné odhalení případných dioptrických vad u dětí, zahájení účinné léčby a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku, zejména vzniku tupozrakosti“, uvádí autor projektu a ředitel organizace Robert Plachý.

To, že dítě špatně vidí, mnohdy nezjistí ani rodiče, jelikož dítě samo na problém neupozorní. Důsledkem špatného vidění může být i zhoršená prostorová orientace, špatná motorika a koordinace pohybů dítěte. Oční vada je pak často odhalena až ve škole, kdy má dítě problémy se čtením a psaním. Pro včasné odhalení oční vady je proto preventivní vyšetření zraku nezbytné.

„Speciální videokamera dokáže odhalit jak dioptrické vady (dalekozrakost, krátkozrakost), tak třeba patologické zakřivení optického aparátu oka (astigmatismus) nebo šilhání. Všem vyšetřeným dětem je zaslán certifikát o vyšetření.

Preventivní vyšetření se uskutečnilo v mateřských školách v Chrudimi, kde byl kontrolován zrak u 241 dětí předškolního věku. Oční dioptrická vada byla přístrojem zjištěna celkem u 14 dětí. Tyto děti byly následně doporučeny k podrobnému vyšetření očním specialistou, který tak může ihned zahájit korekci.
Organizace Prima Vizus, o.p.s. se specializuje na screening zrakových vad předškolních dětí a prostřednictvím mateřských škol ho tak plošně nabízí dětem v mnoha regionech České republiky.

Toto preventivní vyšetření je velmi vhodné každoročně opakovat vzhledem k vývoji oka a jeho možným změnám v předškolním věku.

(až)