VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proseč chce být zase městem

Proseč – “Získali bychom společenskou prestiž a lehčí pozici při lákání investora,“ vysvětluje starosta obce Jan Macháček.

24.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Votroubek

Obec vedená novým starostou Janem Macháčkem připravila pětadvacetistránkový materiál, který je podkladem pro žádost o navrácení statutu města.

„V případě jeho získání by Proseč měla větší propagaci v širším regionu při konání různých kulturních a sportovních akcí. Zvýšila by se nám společenská prestiž, která s sebou přináší i větší zájem médií. Ale především by obec měla lepší vyjednávací pozici v případě lákání nového investora do našeho regionu, který by mohl vytvořit nová kvalifikovaná pracovní místa,“ vysvětluje prosečský starosta Jan Macháček.

Materiál, který připravil ve spolupráci s kronikářkou obce Stanislavou Češkovou a členem komise pro rozvoj obce Jaroslavem Bukáčkem, má velice přehlednou formu a předkládá všechny důkazy o oprávněnosti žádosti.

Doplňuje ho žádost adresovaná předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslavě Němcové.

„Nejprve ale bude předložen na následujícím jednání zastupitelstva obce ke schválení,“ dodává Jan Macháček.

Obec Proseč je v současné době v počtu obyvatel v chrudimském okrese na 9. místě ze 108 obcí. Za ní jsou města Ronov nad Doubravou, Seč anebo Nasavrky.

Jedno z největších náměstí v okrese

Městečko v srdci Toulovcových Maštali nemá žádnou náves, ale může se pyšnit náměstím, které je jedno z největších v chrudimském okrese. Katastrálně spravuje obrovské území, v tomto parametru stojí na čtvrtém místě v okrese ještě před městem Chrudim. I tyto skutečnosti jsou argumentem k tomu, aby byl Proseči historický statut města navrácen.

Z 1. poloviny 20. století se zachovalo mnoho úředních dokumentů na předtištěném papíru, v jehož hlavičce je uvedeno „Městský úřad v Proseči“. Je mezi nimi i udělení domovského práva nositeli Nobelovy ceny za literaturu Thomasu Mannovi a jeho rodině v letech 1935 a 1936.

Vystavením dokumentu s razítkem „Městská rada v Proseči“ dala tehdejší radnice najevo své protifašistické smýšlení. To se stalo za starostování Jana Herynka a přičiněním prosečského zastupitele židovského původu, Rudolfa Fleischmanna. Ten stačil před nacisty uchránit své dcery Evu a Milenu tím, že je poslal vlakem do Velké Británie.

Dívky válku přežily díky zachránci židovských dětí Siru Nicholasi Wintonovi. Lady Milena Grenfell-Baines rozená Fleischmannová je od roku 1998 předsedkyní Nejvýznamnějšího krajanského sdruţení ve Spojeném království British Czech and Slovak Association a patronkou a mecenáškou Nadačního fondu Podepsáno srdcem. Proseč několikrát navštívila. Třeba příště už zavítá do „rodného města“.

Otázka pro starostu Proseče Jana Macháčka

Proč vám tolik záleží na tom, aby byla Proseč městem?
Považuji se za prosečského patriota, má rodina zde žije několik staletí a své místo má i v její dlouhé historii. Funkci starosty Proseče jsem přijal pouze z důvodu, že jsem chtěl Proseč posunout ve všech směrech opět o kousek dál a navázat na práci mého předchůdce Martina Nováka. Mám rád historii, úžasné prosečské kroniky jsem četl mnohokrát. Během přípravy podkladů pro znovuzískání statutu města jsem kladl i velký důraz na přesnost a přehlednost údajů a navštívil několikrát Státní okresní archív v Chrudimi. Chci proměnit pouhé přání mnohých lidí ve skutečnost, že se městem opravdu staneme a připravený materiál považuji za dostatečně kvalitní obhajobu k navrácení historického statutu města.

Samozřejmě, čeká nás ještě mnoho práce, připravuje se nový územní plán, poprvé v historii Proseč připravuje strategický plán rozvoje, chystáme se na nemilou povinnost zavedení stočného, připravujeme také v letošním roce velkou výstavbu chodníků a veřejného osvětlení, úpravu zeleně, zateplení základní a mateřské školy a dalších obecních objektů.Práce je tedy před námi hodně.
24.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční sjezd Širokých schodů.
2

Cyklistický závod uzavře centrum Chrudimi

Jindřich Kučera (na snímku vpravo)

Jindřich Kučera: Kdo by nechtěl dostat šanci?

První kolo okresních soutěží a ještě ohlédnutí za krajskými třídami

Chrudimsko - O víkendu začaly fotbalové soutěže. Nabízíme zbývající výsledky III. a IV. třídy. Utkání se hrála 12. a 13. srpna.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Zlodějíček potřeboval natankovat, ale rum jej přijde draho

Chrudim – Krádež jediné lahve rumu může přivést nepoučitelného zlodějíčka až na tři roky do vězení. Jak včera uvedl policejní mluvčí Jiří Tesař, policisté od pondělí podezírají osmatřicetiletého muže z přečinu krádeže.

Skutečské muzeum ožije řemesly

Skuteč - Řemeslná sobota 19. srpna bude tradičně ve znamení zprovozněných pracovišť muzejních expozic. V ševcovské světničce se budou šít boty a to nejen za pomoci jehel a dratví, ale také na prvorepublikovém šicím stroji Adler.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení