VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proseč zpřístupnila kroniky na webu. V digitální podobě jsou všechny svazky

Proseč /AKTUALIZOVÁNO/ - Město připravilo nejen pro své obyvatele naprosto unikátní možnost prohlédnout si v elektronické podobě kroniky Proseče včetně všech místních částí.

14.2.2012
SDÍLEJ:

Úvodní strany kroniky z roku 1960.Foto: Město Proseč

Radnice dává veřejnosti možnost objevit důležité okamžiky v historii z pohodlí domova. V kronikách je napsáno vše: jací byli obyvatelé Proseče, kdo slavný městečko navštívil nebo jaké tragédie se odehrály.

Starost města Jan Macháček míní, že knihy v elektronické podobě mohou pomoci všem, kteří sestavují rodokmeny a vědí, že jejich předkové žili v Proseči. „Odpovědi na mnohé otázky mají zájemci možnost získat na našich webových stránkách prostřednictvím cenných dobových materiálů, jejichž originály jsou většinou uloženy ve Státním okresním archívu v Chrudimi,“ řekl starosta.

V kronikách si lze v teple u kamen přečíst záznam prosečského kronikáře z roku 1929, o kterém se mluví jako adekvátním se současností v souvislosti s letošními krutými mrazy. Tehdejší prosečský písmák Josef Vobejda píše:

„Zima z těchto zim byla z oněch zim neblahých, o nich vším právem lze říci, že něco takového zažil. Ohromné spousty sněhové s neobyčejnými mrazy provázené divokými vánicemi byly v pravém slova smyslu na denním pořádku. Chtěl-li se někdo dostati do sousední osady, mohl učiniti tak jedině na saních, k tomu musel zajíždět mimo cesty, které byly zaváty, že sněhem povoz byl úplně znemožněn. Stromům v alejích silničních vyčuhovaly někde jen koruny, takže zajíci, kteří trpěli hrozným hladem a zimou, mohli okusovati snadno kůru z ratolestí, ke kterým se člověk dostane jen ze žebříku.“

Z kroniky se čtenář dozví, že v únoru roku 1929 dosáhly teploty v Proseči minus devětadvaceti stupňů. Autor textu se ale zmiňuje o tom, že hůř bylo v jižních Čechách, kde rtuť teploměru klesala čtyřicet stupňů pod nulu.

PODROBNĚJŠÍ PŘEHLED DOSTUPNÝCH KRONIK MĚSTA PROSEČ NALEZNETE ZDE.

Autor: Romana Netolická

14.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Muž marně hledal svého otce

Slatiňany – Obyvatelka Slatiňan se obrátila na chrudimskou městkou policii s tím, že za ní přišel cizí muž hledající svého otce. Měl bydlet ve Slatiňanech, ale dotyčný už nevěděl kde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies