Prosečští nemohou od konce dubna na hřbitov a starosta Martin Novák čelí trestnímu oznámení. Podala je Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pro podezření z poškozování cizích práv.

Radnice chce na hřbitově pokácet či ořezat stromy. Má za to, že jejich stav ohrožuje lidi. Inspekce životního prostředí jí kácení nedovolila. Starosta před měsícem na hřbitově vyvěsil ceduli s textem: „Zákaz vstupu, havarijní stav lip. Kácení zakázala Česká inspekce životního prostředí“. Ve vývěsní skříňce byly rovněž kontakty na pracovníka ČIŽP, který případ řešil, a jména dvou žen, které na ořezávaní stromů upozornily. Inspekce tyto informace označila za nepravdivé a tvrdí, že Novák tím poškodil dobré jméno, profesní čest a pověst ČIŽP.

Starosta se brání. Měl obavy o zdraví a bezpečí návštěvníků hřbitova. Nechtěl jako představitel obce nést hmotnou zodpovědnost za případné škody způsobené pádem přestárlých stromů či jejich částí. Inspekce má jiný názor.

„Domníváme se, že cedule uvádí veřejnost v omyl. Vytváří dojem, že ČIŽP zakázala kácení lip v havarijním stavu. Ve skutečnosti jsou stromy v dobrém stavu,“ řekla ředitelka právního odboru ČIŽP Jitka Jelínková.

Na počátku sporu bylo povolení Obecního úřadu Proseč z března 2007 pokácet 37 lip na hřbitově. „Povolení kácet vydali bez odborného zhodnocení významu dřevin,“ argumentuje ředitelka ČIŽP Eva Tylová.

Pily u hřbitovních lip se nelíbily některým občanům. Do Proseče přijeli pracovníci inspekce. „V té době byla část stromů devastačně ořezána. Předběžným opatřením jsme kácení pozastavili,“ sdělil Pavel Skřivan, který kontrolu prováděl. Pardubický krajský úřad dostal podnět k přezkoumání pravomocného rozhodnutí obce. Inspekce rovněž zadala zpracování posudku soudnímu znalci. V únoru 2008 měla inspekce vyjádření v ruce. „Většina stromů, kterým byla ponechána koruna, je v dobrém stavu,“ stálo v posudku znalce.

Krajský úřad v Pardubicích zrušil povolení obecního úřadu jako nezákonné. Vloni v říjnu ČIŽP kácení zakázala.

Zkraje letošního roku jedna z lip pukla. „Rozlomila se v půli. Provizorně jsme ji zpevnili. A protože jsem měl obavy, aby strom někoho nezranil – bylo to v době smrtelných úrazů dětí ve Zlíně – vydal jsem zákaz chodit na hřbitov,“ říká Martin Novák. Zveřejnil i jména těch, kdo podle něho zabránili kácení. Později na radu právníka jména ze zákazového letáku odstranil.

„Udělal jsem to ještě dříve, než na mne podali trestní oznámení,“ namítá. „Mrzí mne, že jsem se o tomto jejich kroku dozvěděl až z televize,“ podotkl.

Trestní oznámení předala ČIŽP Okresnímu státnímu zastupitelství v Chrudimi. To je postoupí Policii ČR k vyšetřování.

„Jak se budu bránit?“ opakuje Martin Novák otázku Deníku. „Útokem. Chci poukázat na to, že se inspekce zabývá nepodstatnými věcmi, zatímco o velkých nechce slyšet.“ Má na mysli skládku nebezpečného odpadu v nedalekém Boru.

„Jsou tam zakopané obrazovky a na hromadě leží desítky tun pneumatik. Inspekce o tom ví a nic s tím nedělá.“ Starosta se také domnívá, že postupná obměna stromů je přirozená.

„Na náměstí máme pahýl kaštanu. Nikoho sice neohrožuje, ale je nehezký, přestárlý. Nemůžeme ho bez protestů aktivistů pokácet a nahradit jiným, jak se vždycky v hospodářství dělalo. Jedině tak lze přece zajistit stálou zeleň.“

Rovněž má pocit, že v prosečském případu došlo k zásahu politiky do státní správy. „Na základě podnětu senátora Martina Mejstříka změnila inspekce názor a celá kauza najednou dostala politický rozměr,“ míní starosta, jenž byl zvolen jako nezávislý kandidát.