V příštím školním roce zůstane v prvních ročnících středních škol 25 neobsazených tříd.
Tvrdí to pardubická krajská radní za školství Jana Pernicová s odvoláním na aktuální výpočet počtu žáků, kteří prošli přijímačkami.
„Ukázal to kvalifikovaný odhad počítající se 30 žáky na jednu třídu a rozdílem mezi počty žáků vycházejících z devátých tříd základních škol v loňském a letošním školním roce,“ tvrdí radní.

Pernicová čelí ze všech stran kritice za svou koncepci, kdy chtěla rušit třídy na gymnáziích, aby pomohla více naplnit poloprázdné třídy na učilištích. Svým prohlášením chce ukázat, že v boji proti pravicové opozici, radnicím i ředitelům škol měla pravdu.

Faktem je, že někteří ředitelé jí nakonec museli dát za pravdu. Primu neotevře gymnázium v Jevíčku, přišlo sem totiž od uchazečů pouze 10 přihlášek. Gymnázium v Králíkách primu otevře, ale navzdory vůli městských zastupitelů a jen s příslibem finanční pomoci radnice. Ta bude ztrátovou třídu dotovat 300 tisíci korunami ročně. Přišlo sem pouhých 11 přihlášek k přijímačkám, další selekce může nastat po probíhajícím vyhodnocení testů.

Ještě poloprázdnější třídy jsou na řadě odborných středních škol. Důvodem je nedostatek dětí. „Uměním je dnes nedostat se na střední školu,“ glosoval to ředitel jevíčského gymnázia Dag Hrubý.

Letos si žáci mohli podat hned tři přihlášky na střední školy a kvůli tomu tak není jisté, kolik žáků do které školy nakonec nastoupí. „Při odhadech však lze pracovat se srovnáním dětí, které opouštěly základní školy loni a letos. Ke konci tohoto školních roku jich bude o 765 méně,“ řekla Pernicová.

„Tyto nové odhady nás jen utvrzují v tom, že další změny ve struktuře středního školství v Pardubickém kraji budou muset následovat. Jinak dojde k neřízenému rozpadu a úpadku středního školství v kraji,“ dodala Pernicová.
Zredukovat počet otevíraných tříd doporučovala vedle gymnázií také některým obchodním akademiím.