VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První Dům na půli cesty slaví 20. narozeniny

Chrudim – Centrum J. J. Pestalozziho v Chrudimi před 20 lety otevřelo první Dům na půl cesty v České republice.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Dům na půli cesty v Hrochově TýnciFoto: archiv Domu na půli cesty Hrochův Týnec

V té době zcela chyběla následná péče o děti odcházející z dětských domovů po dosažení 18 let. Vznikla tak ojedinělá služba, která nastavila model pro vznik dalších domů na půl cesty.

První dům na půl cesty stojí v Hrochově Týnci a stále slouží svému původnímu účelu. Za dobu své existence pomohl více než 250 mladým lidem. Mnohé se však změnilo. Především jde o problémy těch, kteří v domě bydlí. Zpočátku byli spíše nezdatní, potřebovali hlavně pomoc s vedením domácnosti a hledáním bydlení. Během jednoho roku byli schopni se naučit většinu dovedností. Trend posledních let je jiný.

„Přicházejí k nám lidé, kteří vést domácnost celkem umí, ale mají jiné problémy. Často se potýkají se závislostmi, mají traumata z dětství, psychická onemocnění, jsou zadlužení. Nevědí proč žít, proč pracovat, proč se snažit. Tímto směrem se musela zaměřit naše pomoc." uvádí vedoucí Domu na půl cesty Jaroslava Kudrnková.

O čem tedy je Dům na půl cesty? Dva malometrážní domy simulují rodinné prostředí. Kapacita je 12 lůžek. Dům na půl cesty ale není pouze o bydlení. „Cílem je naučit mladé lidi chodit do práce, hospodařit s penězi, starat se o sebe a o děti. Prostě vědět si v životě rady." říká sociální pracovník DPC Zdeněk Dostál. Současně zde nabízejí terapii, která je vzhledem k traumatům, která mají za sebou, velmi důležitá. V domech na půl cesty klienti zůstávají zhruba jeden rok. Pokud je to nutné i déle. Potom by měli být schopni postavit se na vlastní nohy.

Všechny domy na půl cesty nejsou stejné. V Hrochově Týnci například již od začátku není přítomna noční služba, odborný personál pracuje jen v pracovní dny. Práce s klienty je tady postavena na důvěře a odpovědnosti. Pomoc navíc nabízí těhotným ženám, matkám s dětmi i nezletilým od 16 let.

Většina mladých lidí, která prošla domem na půl cesty už má své rodiny, a žije běžný život. Někdy s problémy, ale tak už to chodí. V tomto domě vědí, jak pomáhat. Cena kvality za rok 2008, kterou tento dům získal, je toho důkazem. (zt)

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies