VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První Dům na půli cesty slaví 20. narozeniny

Chrudim – Centrum J. J. Pestalozziho v Chrudimi před 20 lety otevřelo první Dům na půl cesty v České republice.

10.6.2016
SDÍLEJ:

Dům na půli cesty v Hrochově TýnciFoto: archiv Domu na půli cesty Hrochův Týnec

V té době zcela chyběla následná péče o děti odcházející z dětských domovů po dosažení 18 let. Vznikla tak ojedinělá služba, která nastavila model pro vznik dalších domů na půl cesty.

První dům na půl cesty stojí v Hrochově Týnci a stále slouží svému původnímu účelu. Za dobu své existence pomohl více než 250 mladým lidem. Mnohé se však změnilo. Především jde o problémy těch, kteří v domě bydlí. Zpočátku byli spíše nezdatní, potřebovali hlavně pomoc s vedením domácnosti a hledáním bydlení. Během jednoho roku byli schopni se naučit většinu dovedností. Trend posledních let je jiný.

„Přicházejí k nám lidé, kteří vést domácnost celkem umí, ale mají jiné problémy. Často se potýkají se závislostmi, mají traumata z dětství, psychická onemocnění, jsou zadlužení. Nevědí proč žít, proč pracovat, proč se snažit. Tímto směrem se musela zaměřit naše pomoc." uvádí vedoucí Domu na půl cesty Jaroslava Kudrnková.

O čem tedy je Dům na půl cesty? Dva malometrážní domy simulují rodinné prostředí. Kapacita je 12 lůžek. Dům na půl cesty ale není pouze o bydlení. „Cílem je naučit mladé lidi chodit do práce, hospodařit s penězi, starat se o sebe a o děti. Prostě vědět si v životě rady." říká sociální pracovník DPC Zdeněk Dostál. Současně zde nabízejí terapii, která je vzhledem k traumatům, která mají za sebou, velmi důležitá. V domech na půl cesty klienti zůstávají zhruba jeden rok. Pokud je to nutné i déle. Potom by měli být schopni postavit se na vlastní nohy.

Všechny domy na půl cesty nejsou stejné. V Hrochově Týnci například již od začátku není přítomna noční služba, odborný personál pracuje jen v pracovní dny. Práce s klienty je tady postavena na důvěře a odpovědnosti. Pomoc navíc nabízí těhotným ženám, matkám s dětmi i nezletilým od 16 let.

Většina mladých lidí, která prošla domem na půl cesty už má své rodiny, a žije běžný život. Někdy s problémy, ale tak už to chodí. V tomto domě vědí, jak pomáhat. Cena kvality za rok 2008, kterou tento dům získal, je toho důkazem. (zt)

Autor: Redakce

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Petardy dopadaly na dětské hřiště

Chrudim – Městští strážníci vyrazili do Revoluční ulice, kde měl podle oznámení muž házet z okna petardy přímo na dětské hřiště. 

Zlodějka využila otevřených dveří, vloupala se k seniorce

Pardubice - Okradení staré ženy zabránil příchod ošetřovatelky a příjezd policistů.

Podvodníci žádali peníze pro příbuzné, ukradli 280 tisíc korun

Chrudimsko – Policisté varují před podvodníky, kteří po telefonu žádají peníze na pomoc členům rodiny poškozených. Legendu si upravují podle aktuální potřeby, ale policejní mluvčí Ondřej Zeman jejich postupuje ilustruje na příkladu, který se odehrál v uplynulých dnech na Moravskotřebovsku.

Kontejnery na kov v Chrudimi nebudou. I kvůli bezdomovcům

Chrudim - Kontejnery na kovový odpad v chrudimských ulicích umístěny nebudou, byť by si to možná někteří lidé přáli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení