VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pstruzi kontrolují čistotu vody

Hlinsko – Ryby jsou v nádrži více než půl roku a po celou dobu jejich „služby“ nedošlo k úhynu.

22.2.2011 2
SDÍLEJ:

Prvního vypuštění pstruhů při loňském zářijovém Dni otevřených dveří úpravny vody v Hamrech ujala starostka města Hlinska paní Magda Křivanová.Foto: Ilona Machačová

Při kontrole kvality surové vody, ze které se pak upravuje voda pitná, pomáhají vodohospodářům i duhoví pstruzi, kteří mají velké nároky na čistotu vody.

„Pstruzi jsou často využíváni na úpravnách vody jako indikátory akutní toxicity vody. Na úpravně vody Hamry jsou pstruzi umístěni v přítokové nádrži, do které nepřetržitě přitéká surová voda z Hamerské přehrady. Pstruh v nádrži surovou vodu tedy 'ochutná' jako první. Jeho organismus je velmi citlivý na chemické změny prostředí, takže jakékoliv znečištění vody, které by mohlo být pro lidi nebezpečné, zachytí mnohem citlivěji a především daleko rychleji, než laboratorní analýza.

Pstruzi jsou v kontrolní nádrži více než půl roku. Za celou dobu jejich 'služby' nedošlo ke zjištění jakékoliv přítomnosti nebezpečného znečištění vody," uvedl výrobně-technický náměstek Vodárenské společnosti Chrudim Petr Kavalír.

Pstruh duhový se stále častěji využívá jako indikátor čisté vody i v soukromých jezírkách a rybníčcích, které jsou zásobovány vodou z domácích čistíren odpadních vod. Majitelé domů tak mají jistotu, že nejsou původci znečištění přírody.

(im, ron)

22.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení