VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rady fyzioterapeutky: Je třeba zpevnit páteř jako celek

Chrudim - Soukromá fyzioterapeutka Eva Tomková (Tálská) odpovídá na dotazy čtenářů. Posílat je můžete na e-mail chrudimsky@denik.cz.

28.8.2012
SDÍLEJ:

Soukromá chrudimská fyzioterapeutka Eva Tomková (Tálská).Foto: DENÍK/Pavla Janoušková

Mám hypermobilitu a tak se bojím navštěvovat nějaké kurzy. Jsem tlustá, mám vysoký tlak, astma a mám velké bolesti hlavy, zatuhlý krk a ramena.. Hýbat se ale chci a můžu a nevím, co se ztuhlou šíji. Je to začarovaný kruh.

(pokračování ze 14.8.2012) Hypermobilita kloubů by měla být komplexně chápaným aspektem. Zmiňujete tři od sebe naoko vzdálená místa: hlava, šíje s rameny a pánev. Prostřednictvím centrálního nervového systému, páteře a její vazivově-svalové výbavičky, které spolu drží partu, aby byla neustále zajištěna harmonie a stabilita ve všech kategoriích, jsou si tato teritoria k sobě velice blízko; pokud je totiž jedna oblast našeho těla výrazně nepohyblivá, náš hardware vyhledá v osovém aparátu jiné území, které v rámci zachování celkové stability takovou ,,hypomobilitu" vykompenzuje a v daném místě pohyblivost zvětší. A nebo naopak. Napětím šíjových svalů chybně stabilizujete krční segmenty, protože tím kompenzujete nestabilitu a slabost bederní páteře a páteře vstupující do křížové a pánevní oblasti. Bolest je pak v případě SI skloubení informací o nestabilitě v oblasti pánve a ,,ztuhlost" šíje a bolest hlavy signálem o usilovné ale neúčinné stabilizaci krční páteře. Mé doporučení: kvalitní a šetrné stabilizační cvičením trupu a pánve, které zpevní páteř jako celek a vytvoří podmínky k uvolnění krčních segmentů i ramen. Cvičení dle Pilatese je na místě, protože se jedná o kontrolovaný a bezpečný trénink stabilizace osy těla, balance a koordinace, nikoliv o protahovací a statické cvičení. Je stále věrně praktikovaným zvykem zahánět ,,zatuhlost" určitého segmentu těla jeho protahováním. Stretching a špatně indikované PIR techniky považuji spíše za ztrátu času, protože jak už víte, nepohyblivost šíje je v tuto chvíli jediný možný způsob vašeho těla, jak v prostoru a v pohybu zastabilizovat páteř a pánev. Nabídněte lepší řešení!

Eva Tomková Tálská, soukromý fyzioterapeut, Chrudim

Autor: Redakce

28.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies