VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplý únor přírodě nevadí

Nasavrky - Mrazu nebo sněhu se zřejmě nedočkáme ani v následujicích dnech. Denní teploty se mají i na Chrudimsku stále pohybovat okolo deseti stupňů nad nulou.

26.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslav Šindelář

„Začínají kvést rostliny, třeba jaterník podléška,“ konstatuje František Bárta, vedoucí Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Podle jeho slov se příroda s vysokými únorovými teplotami vypořádává zatím vcelku dobře.

Chybí voda

„Tak třeba lišky teď dokážou bez problémů ulovit kořist, stejně tak sovy a draví ptáci. K potravě se ale snadno dostane i spárkatá zvěř. Zvířata jsou proto v dobré kondici a dokázala by v případě nutnosti mnohem lépe překonat několikadenní mrazivé období,“ vysvětluje Bárta.

Současný charakter počasí by mohl ale vyvolat i předčasnou snůšku vajíček obojživelníků. Nakladená vejce by však mohly pozdější mrazy ještě zničit. „A je tady i další riziko – v krajině teď chybí voda. Sníh je dávno pryč, jedinou nadějí jsou proto dešťové srážky. Zapršet by mělo brzy, sucho by se mohlo časem nepříznivě projevit na stavu některých tůní a mokřadních lokalit.

Srnčí zvěř ohrožena

Myslivci zas poukazují na nebezpečí úhynu srnčí zvěře. „Hlavně v oblastech s vysokými osevními plochami řepky. Mladé listy řepky obsahují snadno zkvasitelné cukry a jedovaté látky. Díky šlechtění je řepka pro zvěř chutnější. Koncem února jsou na plochy řepky aplikována dusíkatá hnojiva a nově přirůstající listy mají vysoký obsah dusičnanů. To způsobuje po konzumaci zhoršení zdravotního stavu srnčí zvěře, průjmy, ztrátu plachosti až hromadné úhyny,“ uvádí Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

„Pokud někdo zpozoruje odlišné chování zvěře, měl by o tom informovat mysliveckého hospodáře,“ dodává Šilha.

Autor: Marek Nečina

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies