„Problémy s Romy tu samozřejmě jsou, ale stejné a ve stejné míře jako v ostatních obcích a městech,“ podotýká prachovická starostka „Tvrzení, že by tu byly velké problémy s drogami, je přinejmenším přehnané. Lze hovořit jen o jednotlivcích závislých na tvrdých drogách. Jako větší problém vidím hrací automaty a alkohol. Stejně tak kriminalita tu nevybočuje z průměru,“ dodává Čepová.

Kolik tu žije Romů? Nikdo neví. Skutečný počet Romů žijících v Prachovicích se dá jen ztěží určit. Podle slov starostky Bohuslavy Čepové tvoří Romové asi čtyři procenta z celkového počtu obyvatel, což je na české poměry zcela běžné. Podle místních obyvatel však Romů v poslední době, zejména v letních měsících, přibývá, a to, jestli teď na podzim zase odejdou, nikdo neví. Hluk a nepořádek jsou nejčastější výtky směrem k romským sousedům. Většinová populace Prachovic se míchat s Romy nechce, panuje tu nevole a nedůvěra vůči romským obyvatelům.

Romové sami pomáhají řešit problémy. Největší problémy se objevují v Zahradní ulici, kde žije velké množství romských obyvatel a vznikají tu nepříjemné situace. Proto byla zřízena komise složená ze zástupců Romů a ostatních obyvatel této lokality a veškeré problémy se tak snaží vyřešit v klidu. Podle slov Bohuslavy Čepové, která je také členkou komise, tento způsob řešení sporů výborně funguje.

Musíme se naučit s Romy vycházet, oni s námi žít. Vladimíra Šimonková – Ježková, vedoucí oddělení péče o děti MěÚ Chrudim zná situaci v Prachovicích velmi dobře a ani ona ji nepovažuje za nijak výjimečnou. Soužití s Romy vnímá jako složitý problém, ale ne neřešitelný.

„Česká společnost není pozitivně nastavena vůči problémům s Romy, a to by se mělo změnit. Musíme se naučit s nimi vycházet, pochopit jejich odlišnost. Ale i sami Romové se musí snažit a musí chtít s námi žít a ne jen využívat sociální systém. Dospělé už nikdo nepředělá. Jsou tu ale děti, na které můžeme pozitivně působit a ukázat jim i jinou, alternativní cestu, než jaká je jim předkládána jejich rodinami. Motivovat je a vysvětlit důležitost vzdělání. Romové žijí přítomností, budoucnost pro ně neexistuje, je nejistá. Proto pro ně není důležité ani vzdělání,“ tvrdí Šimonková.

V prachovických ulicích, zejména o prázdninách, potkáte hloučky malých Romů, pro které je ulice druhým domovem. Hlasitá muzika, rozbitá okna a špinavé chodby. I to jsou Prachovice. Ale taková místa najdete skutečně v každém městě či obci. V Prachovicích jsou však Romové jaksi všudypřítomní a zvláštním způsobem se míchají mezi ostatní obyvatele. Mezi Romy samotnými jsou velké sociální rozdíly. Někteří z nich bydlí v nově zařízených čistých bytech či domcích. Jsou tu ale i vybydlené byty se zdmi otlučenými na cihlu. Pokud se však dostanete přímo k prachovickým Romům, oceníte jejich pohostinnost, otevřenost a upřímnost. Romské děti jsou krásné a chytré a měly by mít v životě stejnou šanci jako ty „bílé“

Situace v Prachovicích se v posledních letech výrazně zlepšila. A to i díky terénní sociální práci zaměřené na děti, mládež a mladé dospělé. Občanské sdružení Šance pro Tebe tu provozuje nízkoprahový klub Jeskyně. Velká část klientů klubu jsou romské děti.

Rozvoj obce podporuje i místní cementárka Holcim. V obci sídlí i několik dalších firem, jež dávají možnost pracovního uplatnění. Většina obyvatel však do zaměstnání dojíždí. Žije tu téměř 1500 lidí a obec je poměrně slušně vybavena. „Chtěli bychom Prachovice oživit, přilákat sem mladé rodiny. Máme jim co nabídnout,“ je přesvědčena starostka Bohuslava Čepová.