VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rosičtí mají novou kanalizaci

Rosice – V sobotu se v areálu tržnice slavilo a byly k tomu hned dva důvody.

20.9.2011
SDÍLEJ:

V Rosicích se slávou dokončili kanalizaciFoto: DENÍK/Romana Netolická

Obec ukončila výstavbu kanalizace za devadesát milionů korun a v galerii Fantazie umění byla otevřena výstava prací výtvarníků z chrudimského regionu. Odlišná témata nakonec dopadla velmi příjemným setkáním desítek lidí.

Kanalizace Rosic a jejich místní části Synčany trvala necelý rok a dnes už po výkopech nenajdete ani památky. Vše je pečlivě uklizeno narozdíl od mnohých vesnic, kde straší nepořádek ještě řadu měsíců po ukončení stavebních prací. Kanalizace je vybudována pro patnáct stovek ekvivalentních osob, potrubí měří téměř čtrnáct kilometrů. Generálním dodavatelem stavby, která začala loni v červenci, je firma ABK Pardubice, subdodavatelem se stala firma NOZ Chroustovice. „Tato investiční akce si vyžádala devadesát milionů korun,“ řekl starosta Rosic Luboš Netolický s tím, že téměř čtyřiašedesát milionů doputovalo do obce ze Státního fondu životního prostřední, který sdružuje evropské a národní finanční prostředky.

Významnou částkou přispěl Pardubický kraj, další peníze byly uvolněny z rozpočtu obce a zbývající částku pokryl úvěr. „Jsme rádi, že se nám s poskytovatelem podařilo smluvit pro nás velice příznivý úrok. Připomíná mi to někdejší novomanželskou půjčku,“ usmál se starosta.

Obec Rosice bude kanalizaci provozovat sama. Stočné už schválilo zastupitelstvo a bude paušální platbou ve výši 1.190,- Kč na osobu a rok.
V sobotu se v areálu tržnice sešli ale i ti, kteří chtěli vidět výstavu výtvarníků převážně z chrudimského regionu. Bude otevřena až do Vánoc a vskutku je na co se dívat. Obrazy, keramika, drátkované výrobky, batika, květinová aranžmá nebo dřevořezby tvoří v klenutých chodbách galerie nádherný celek, který stojí za to vidět. Mnohého návštěvníka překvapí, kolik výtvarníků v okrese působí. „Zájem o prezentaci je rok od roku vyšší,“ říká starosta.

Autor: Romana Netolická

20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Sekaček se chopila i trojice žen

Chrast – K úpravě travnatých ploch nestačí jen nakoupit sekačky. Své o tom vědí na hospodářském odboru chrastecké radnice, kde v poslední době čelí dotazům, proč se tráva v letošním roce seče méně často.

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies