VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: 'Civilizační nemoci přibývají,' upozorňuje ředitel Hamzovy léčebny

Luže - Václava Volejníka, ředitele Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé, jsme požádali o rozhovor.

3.2.2012
SDÍLEJ:

Václav Volejník, ředitel Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé.Foto: DENÍK/archiv

Pane řediteli, Hamzova léčebna (dále HL) právě otevřela nové lůžkové oddělení ošetřovatelské péče. Pro které pacienty je určeno?

Oddělení ošetřovatelské péče má podle stávajících platných postupů sloužit nemocným, jejichž stav je již chronický, nelze očekávat výraznější změny, ale je potřeba značná odborná péče po stránce ošetřovatelské tedy laicky řečeno „sestřičky“.

Podle všech informací je ale léčebna plně využívána pro nemocné s cílem intenzívní rehabilitace na lůžku.
To máte pravdu. Využití našich lůžek je téměř stoprocentní. To je dost nevídané. Ale svět se vyvíjí a s ním i společnost. Vliv mají i ekonomické otázky. Léčebna se musí rozvíjet i do budoucnosti. A tou budoucností bude plně funkční zařízení, zajišťující více druhů takovéto neakutní léčby. V krátkosti. Kdo není schopen zvládnout intenzivní rehabilitaci pro svůj zdravotní stav, ten má dostat méně náročnou léčbu. Ale má jí dostat přímo i u nás, v Hamzově léčebně. Takovýchto pacientů v posledních letech hodně přibývá. Problém ovšem je, že mají pocit, že té „rehabilitace“ má být více, stejně jako na klasických lůžkách. Některým se těžko vysvětluje, že to prostě není možné.

Kdo se bude o pacienty starat? Předpokládám, že jde o specialisty, kteří dokážou výrazně zlepšit zdravotní stav.
Je to především tým odborníků ošetřovatelských. Samozřejmě, že je zde i lékař. Ale stav těchto našich pacientů má být obecně stabilizovaný. Chceme mít větší zaměření na „rehabilitační ošetřovatelství“. Jsme rehabilitační léčebna. Proto (na rozdíl od klasických ošetřovatelských lůžek), jsou zde zastoupeni na část pracovního úvazku i fyzioterapeut a ergoterapeut, kteří ostatní personál metodicky vedou a pomáhají tak naplnit hlavní cíl činnosti tohoto oddělení. Tím je snaha posadit, postavit a snad i na pár krůčků rozchodit pacienty, aby se dokázali sami obsloužit doma v bytě. Jde o pacienty kteří dosud končili ležící, plně odkázaní na pomoc druhých. Ne vždy to bude možné. Proto bych byl opatrný se slovíčky „ výrazně vylepšit stav“.

Ale nepochybujeme, že i to se u řady těchto pacientů podaří. Klíčem je odbornost a schopnost našich pracovníků, kteří mají k dispozici vše, co má rehabilitační léčebna mít. Personální vybavení našeho oddělení proto bude přesahovat obecně stanovené normy, co do počtu i kvalifikace a odbornosti pracovníků. Navíc ošetřovatelský personál absolvoval kurz rehabilitačního ošetřování. Dále aktivně využíváme koncept „bazální stimulace“, jehož efektivnost je u těchto pacientů prokázána.

Hamzova odborná léčebna byla původně určena pro děti, ale nyní v ní převládají dospělí. A mezi nimi přibývají pacienti po cévní mozkové příhodě. Kdy nastaly tyto zlomy a dá se předpokládat, že lidí po „mrtvičce“ bude stále víc a víc?
Proces změn nastal na začátku devadesátých let. Přestaly k nám jezdit na léčení děti ze Slovenska. Tvořily kdysi až třetinu všech pacientů! Přístup k léčení dětí se obecně zásadně změnil. Děti zůstávají v rodině, pokud to jen lze a na léčení chodí ambulantně, nebo krátkodobě. Řada dětských onemocnění se nyní též léčí chirurgicky a ne dlouhodobě na lůžku, jak tomu bylo dříve. Naopak, stále více přibývají právě starší dospělí pacienti s onemocněním kloubů a se stavy po mozkové cévní příhodě. Jsou to nemoci civilizační a s prodlužujícím se věkem naší populace je jich stále více. Bohužel je ale také pravda, že právě u těchto diagnoz se objevují pacienti mladší a mladší.

To znamená, že počet lůžek v léčebně bude stoupat ?
Nemyslím si. Nemáme to v plánu. V kraji je dostatek dalších léčebných zařízení, kde zajišťují jak lůžkovou rehabilitaci, tak obecně následnou či dlouhodobou péči. My jsme naše ošetřovatelské oddělení neotevřeli jako nová lůžka, ale změnili jsme charakter lůžkového rehabilitačního oddělení v pavilonu C. Základní počet lůžek se v HL nezměnil.

Je až neuvěřitelné, jak se léčebna po odborné, ale i stavební stránce zlepšila. Co pokládáte za největší úspěchy a jaké novinky chystáte pro letošní rok?
Léčebna pracuje podle dlouhodobých plánů pro svůj vývoj, řeší pomalu, ale jistě, i nutnost oprav budov parku, silnic atd. Ale zásadně se věnujeme především našim zaměstnancům. Mají dle možnosti nejen odpovídající platy, ale vědí, že pracují ve firmě, která na ně myslí. Nemocnice, a my jsme vlastně „nemocnice“, musí mít pevné odborné týmy. Musí být i zdravé vztahy v těchto týmech. Jsme závislí na kvalitě práce všech členů tohoto týmu.

Letošní rok bude ve znamení dalšího navýšení platů všech zaměstnanců, které již proběhlo. Musíme si na to ale vydělat a na straně druhé i ušetřit. Nebudou proto žádné velké investiční akce, protože většinou je platíme z vlastních vydělaných peněz. Ale přece jen bude např. provedena velmi viditelná oprava dolní terasy právě pavilonu C, která je již v havarijním stavu. Po opravě bude sloužit i pro pacienty našeho (rehabilitačně) ošetřovatelského oddělení. Mimochodem, celý název je „lůžkové oddělení ošetřovatelské péče“. Bude mít na konci letošního roku 40 lůžek.

Věřím, že se nám podaří náš plán a pacienti se zde budou cítit dobře, ale hlavně, že se též jejich obtíže zmírní a budou spokojeni s lepší kvalitou svého života.

Autor: Romana Netolická

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Parkovací automat v Chrudimi. Ilustrační snímek.

Parkování v Chrudimi uhradíte i kartou nebo mobilem

Kelti chystají také oslavu svátku Lughnasad.
7

Kelti sklidí, co zaseli, chystají také oslavu svátku Lughnasad

Rekonstrukce kanalizace způsobí nové dopravní uzavírky

Chrudim – S postupující rekonstrukcí vodovodní a kanalizační sítě v chrudimské Palackého ulici dojde v následujícím období k několika novým dopravním uzavírkám. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Bez vstřelené branky Chrudim napoprvé prohrála

Chrudim – První přípravné utkání před nadcházející sezonou sehráli o víkendu fotbalisté MFK. Vyjeli za ním do malé vísky Medlov, kde se střetli s loňským vítězem MSFL, Sportovním klubem Uničov.

Ve Smrčku děti potěší Pohádkový les

Smrček – Zveme všechny malé i velké na tradiční Pohádkový les a pouťové oslavy ve Smrčku. Akce se koná v sobotu od 14.00 hodin a potrvá až do podvečerních hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení