VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Symbolem nového života je vejce

Nasavrky - O rozhovor jsme požádali Annu Frantalovou z občanského sdružení Boii.

21.3.2013
SDÍLEJ:

Anna Frantalová.Foto: Karel Dvořák

Jak Keltové slavili konec zimy?

Slavila se jarní rovnodennost. Na irských ostrovech se tento svátek nazýval Alban Eilir nebo také Eostre, Ostara a Méan Earraigh. To všechno jsou názvy pro slavnosti jara. Jméno bohyně jara a nového života Eostre nás potom přímo odkazuje na Velikonoce (anglicky Easter). V dávných dobách tyto svátky splývaly v jeden, jehož hlavním smyslem bylo uctít a oslavit příchod nového plodného období. Při jarní rovnodennosti opět nastává výjimečný okamžik, kdy den a noc jsou stejně dlouhé. K tomuto jevu dochází kolem 21. března, kdy začíná astronomické jaro.

Jaké jsou symboly tohoto svátku?

Alban Eilir je hlavně oslavou plodnosti a nového života. Proto se s ním pojí mnoho tradic, které tento aspekt podtrhují. Nejdůležitějším symbolem nového života je vejce. Proto se při jarních slavnostech vejce zdobí, obětují, darují, ale také se z nich připravují různé pokrmy. Časté jsou různé vaječné nádivky, které navíc obsahují množství čerstvých jarních bylinek, které byly vítaným oživením jednotvárného jídelníčku. Dalším symbolem jsou jarní květiny a rašící větvičky, kterými byly zdobeny domy, případně byly uchovávány jako ochranný amulet. Nesmíme opomenout tradici pomlázky, která sahá až daleko do minulosti. Věřilo se totiž, že vyšlehání živými pruty přenese nový život i do těla vyšlehaného člověka.

Co ještě symbolizovalo jaro kromě vajec?

S jarními zvyklostmi se pojí důsledná očista po zimě, držely se půsty, lidé se omývali tekoucí (živou) vodou z potoků a samozřejmě se také uklízely a čistily domácnosti. Přímo při oslavě jarní rovnodennosti potom proběhla očista novým ohněm, který měl zároveň symbolizovat rostoucí moc slunce. Se slunečním aspektem svátku se pojí pečení koláčů nebo bochánků s křížovým zářezem, v dnešní době je jím mazanec, kterým je tak symbolicky znázorněno slunce.

Jak oslavíte příchod jara v keltském archeoparku?

O víkendu budeme mít hned tři akce v jednom. První program Radagast přichází bude zaměřený na keltsko-tolkienovské legend a pomoc skanzenu. V sobotu večer se také poprvé zúčastníme Keltského telegrafu. Na rozhledně Bójka zapálíme oheň a budeme vysílat signál směrem na Lichnici a k Uhlířským Janovicím. Nebude chybět ani interní keltská akce.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

21.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na silnici mezi Rohoznou a Trhovou Kamenicí.

Mazda nabourala do stromu, řidička utrpěla vážná zranění

NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Chrudim - Je tomu sotva pár týdnů, co vedení futsalového celku Chrudimi prodloužilo s trenérem Felipem Condem spolupráci o další dvě sezony a nelení ani se stavbou kádru pro nadcházející ročník.

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies