VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník v Zaječicích prý nadále prosakuje

Zaječice - Břehy rybníka ležícího uprostřed Zaječic byly donedávna v tak špatném stavu, že znepokojovaly hned šestici lidí žijících nebo chalupařících v těsném sousedství této vodní plochy.

24.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Občané, shodou okolností samé ženy, proto adresovaly zaječickému starostovi Róbertu Pavlačičovi žádost o nápravu stavu. Podle stěžovatelek prosakuje voda z rybníka až do okolních stavení.

„Hráze se rozpadají, kameny z nich padají do rybníka, hlína z hrází se vyplavuje, a tak dochází k podmáčení našeho domu, ale také objektů ostatních sousedů,” píše se ve stížnosti jedné z chalupářek spolupodepsané i ostatními ženami. Protože rybník nepatří obci, ale hrochovotýneckým rybářům, doputovala stížnost přes odbor životního prostředí na chrudimském městském úřadě nakonec až k majitelům vodní plochy, vyznavačům Petrova cechu do Hrochova Týnce.

„Vlastníkovi rybníka jsme uložili, aby provedl opatření k nápravě stavu,” potvrdil Pavel Koreček, vedoucí oddělení vodního hospodářství z chrudimského odboru životního prostředí. Hrochovotýnečtí rybáři se pak chopili díla. „Rybník jsme vypustili. Poškozená místa jsme pak nechali vyschnout a nakonec jsme je vyčistili a vyspárovali,” uvedl jednatel hrochovotýnecké rybářské organizace Jaroslav Kacafírek. „Zatím nic dalšího s rybníkem dělat nebudeme, uvidíme až po jeho napuštění. Stejně si ale myslím, že vlhkost pronikající do domů nesouvisí s rybníkem. Problém se totiž objevil spíš až po nedávných povodních,” namítá jednatel.

Podle jednatele Jaroslava Kacafírka hrochovotýneckým rybářům nikdo jasně neprokázal, že vlhkost pronikající do okolních domů opravdu souvisí s rybníkem. „Byla tu i kontrola z referátu životního prostředí a ani ta nic takového neshledala,” pokračuje Kacafírek. „Rybník je teď stále vypuštěný a tak ho necháme až do jara, aby se takzvaně vyletnil. Vždyť od jeho rekonstrukce v sedmdesátých letech minulého století z něj dosud nikdy nebyla vypuštěna voda. Chtěli jsme také vyčistit dno rybníka, ale z toho bohužel sešlo, neboť nedávno někdo otevřel stavidlo a do bahna na dně pak už nebylo možné vstoupit,” vysvětluje jednatel.

Jedna ze zaječických stěžovatelek ale mezitím provedené opravy zpochybňuje. „Podle sousedky rybáři přijeli ráno a už v poledne byli pryč. Opravili to tím stylem, že největší díry a propadliny jen zaplácli trochou cementu. Řadu poškozených míst nechali být a zřejmě spoléhají na to, že je nebude ve trávě vidět. To podle mě není řádná oprava,” namítá žena, která si nepřeje zveřejnit své jméno.

A co na to rybáři? „Až rybník napustíme, uvidíme. Třeba budeme časem v opravách pokračovat. To už bychom ale chtěli, aby byla souvislost mezi rybníkem a vlhkými domy prokázána,” reaguje jednatel Jaroslav Kacafírek.

Autor: Marek Nečina

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies