VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Schránky plní podivná anketa o stavbě obchodního centra

Heřmanův Městec – Lidé v Heřmanově Městci nacházejí v poštovních schránkách anketní lístky, na nichž se mají vyjádřit k údajně zvažované stavbě obchodního centra za místní čerpací stanicí.

23.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Vyplněné lístky mají lidé podle přiložené rady odevzdat v heřmanoměsteckém informačním centru. „My jsme ale dostali od radnice instrukce, abychom lístky nepřijímali," konstatuje jedna z tamějších pracovnic. Vysvětlení je jednoduché. Město nemá s kolující anketou vůbec nic společného a tudíž se na jejím sběru nehodlá nijak podílet.

Obchoďák? Nesmysl

Do Chrudimského deníku dorazil i kritický příspěvek na téma zmíněného obchodního centra (viz níže). Jaromír Staráček z Heřmanova Městce v něm polemizuje se samotnou myšlenkou stavby v místech, „kde jsou nádherné staleté stromy, sem tam louky, prostě skvělý relax a oddych". Kritik se obává i zvýšené dopravní zátěže a domnívá se rovněž, že na zmíněné místo by případně patřily jiné, architektonicky podstatně hodnotnější objekty.

Heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek označil záměr výstavby obchodního centra v daném místě rovnou za nesmysl. „Vůbec netušíme, kdo vlastně tu anketu spustil, protože pošta nám neřekne, kdo si nechal ty lístky roznést. Anketa sice slibuje, že k jejímu výsledku bude přihlédnuto, ale ani to není pravda. Celý zmiňovaný projekt vidím jako nereálný, neboť se jedná o přírodní park Natura a podobná stavba není v souladu s územním plánem. Pozemky snad patří státu, v užívání je má hřebčín," uzavírá starosta Jiroutek.

Z redakční pošty:
Dobrý den vážení,

reaguji na anketní lístek, který obdrželi občané Heřmanova Městce do svých poštovních schránek. Týká se případné výstavby obchodního centra v Heřmanově Městci v místech za čerpací stanicí.

Rád bych totiž, aby se naše město rozvíjelo podle určitého řádu. Historicky a přírodně cenné lokality, aby zůstaly zachovány. A ne aby (nedej Bože) necitlivou výstavbou nebo necitlivým zasazením objektů tyto hodnoty byly jednou provždy špatným rozhodnutím (odpusťte, ale nelze to pojmenovat jinak a lépe) zk***.

Podle mého názoru takovéto obchodní centrum v Heřmanově Městci patří blízko plánovaného obchvatu města, tedy nejlépe k Nákli nebo někam za nádraží. Do míst, kde jsou nádherné staleté stromy, sem tam louky, prostě skvělý relax a oddych, bych takovéto centrum neumístil ani náhodou. Pokud náhodou už by muselo něco v takovýchto místech stát, tak by tam slušel hodnotný objekt, jako je kupříkladu ta Wiesnerova vila v Chrudimi nebo třeba hrázděné budovy hřebčína ve Slatiňanech. Prostě své k svému. Novodobé budovy marketů nemají bohužel žádnou architektonickou ani historickou hodnotu.

Případným umístěním obchodního centra na trasu obchvatu k Nákli bychom se zachovali také ohleduplně k živnostníkům, kteří již mají své obchody u nás na náměstí.

Je prostě tak nějak i statisticky dáno, že při současné intenzitě dopravy, jaká v Heřmanově Městci je, dojde zhruba tak jednou za 5 let k tragédii ve spojitosti s dopravou, která má na svědomí lidský život u nás někoho z Heřmanova Městce a blízkého okolí. Přes všechna opatření, kterých se udělalo pro zmírnění pravděpodobnosti nehody hodně, prostě se to stane. Nechtějte interval takových tragédii bezmyšlenkovým iracionálním rozhodnutím o výstavbě ve městě zkracovat. A předcházejte takovým tragédiím do budoucna umístěním obchodního centra již na trasu obchvatu. 

Pokud by došlo k výstavbě obchodního centra v Heřmanově Městci, nečekejte, že by se v takovém obchodním centru všechno zázračně a levně sehnalo. Nečekejte velký výběr oblečení nebo obuvi… Zajeďte se podívat do marketu Tesco v Chotěboři. Sortiment je oproti obchodním centrům v Chrudimi omezený… vždyť v Chrudimi je mnohem více obyvatel. To, co uvidíte v Chotěboři, si představte v Heřmanově Městci za čerpací stanicí namísto té louky…

Jaromír Staráček, Heřmanův Městec 

Autor: Marek Nečina

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies