VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři nelitovali námahy

Chrudimsko – Hlavním cílem akce Rotopedtours a Pěškotours, kterou letos již po desáté organizovala nezisková organizace Národní síť podpory zdraví, je udržet si kondici, zastavit ubývání sil kvůli nedostatku pohybu a udělat něco pro své zdraví i náladu.

20.11.2016
SDÍLEJ:

Účastníci projektu Rotopedtours a PěškotoursFoto: Lenka Líbalová

Podstata projektu je jednoduchá: každý přihlášený účastník si sám nebo s pomocí rodinných příslušníků či sociálních pracovníků po celý říjen denně zaznamenává výkony v chůzi nebo jízdě na kole či rotopedu, motomedu, šlapátku apod. Současně si všichni účastníci v komunitě (nejčastěji v domově pro seniory) sčítají najeté a nachozené metry a kilometry s cílem, aby jejich skupina došla nebo dojela co nejdále.

Účastníci projektu  Rotopedtours a Pěškotours

REKORDNÍ ÚČAST

Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 2304 seniorů z 91 zařízení celé ČR, kteří společně ujeli a ušli 105 499 km!

„Nejde však o rekordy, ale o radost z pohybu a z pozitivních zážitků při společných setkáních. Vítězem se stal každý účastník, protože každý se snažil překonat sám sebe," sdělila hlavní organizátorka akce Kateřina Janovská

Do akce se zapojila tři seniorská zařízení z Chrudimska: Lůžkové a sociální centrum pro seniory v Chrudimi, Domov pro seniory Heřmanův Městec a heřmanoměstecký Domov pro seniory U Bažantnice.

Klienti Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi se projektu zúčastnili již počtvrté. Své dojmy popisuje sociální pracovnice Vanda Vošvrdová: „Jsem na účastníky z našeho zařízení hrdá. Obdivuji jejich houževnatost, s jakou se do zdolávání kilometrů pustili," říká o seniorech, kteří letos najezdili a nachodili 181 km.

Odměnou všem byly nejen krásné dárky od organizátorů (hlavně příjemně hřejivé deky), ale i dobrý pocit z pohybu. A u mnoha účastníků i zlepšení fyzické kondice, jak sami potvrdili na závěrečném posezení a vyhodnocení akce. Sluší se také dodat, že právě v tomto zařízení žije nejstarší účastnice Rotopedtours v Pardubickém kraji – je jí 96 let!

Účastníci projektu  Rotopedtours a Pěškotours

GRATULACE VŠEM

Domov pro seniory Heřmanův Městec zastupovalo 18 sportovců (někteří z nich na snímku), kterým se podařilo za měsíc zdolat celkem 782 km. Účastníky chválí tamější aktivizační pracovnice Lenka Pumerová:

„Bylo to pro ně zpestření podzimních dnů. Lidé projevili velký zájem. Hlásili mi trasy, kam došli, někdo si dělal tabulku, kde si vše poctivě zapisoval, a dokonce jedna uživatelka, když odjela na pár dní k rodině do Prahy, mi poslala sms s počtem nachozených kilometrů. Musím říci, že všichni se toho ujali poctivě a s velkým nasazením, za což jim patří můj velký dík a obdiv," říká o účastnících, kterým bylo v průměru 78 let.

Projektu se účastnili rovněž klienti heřmanoměsteckého Domova pro seniory U Bažantnice. Není divu, že i ze slov sociální pracovnice Petry Linhartové je znát spokojenost: „Jsme velice rádi, že se takovéto akce pořádají. Podněcují seniory k aktivnějšímu životu a zapojují se i ti, kterým se třeba během roku moc nechce, ale chtějí podpořit akci a pomoci k najetí co nejvíce kilometrů. Pětatřicet našich klientů najelo 1941 km, přičemž nejstaršímu z nich bylo 91 let."

V domovech již proběhlo závěrečné vyhlášení výsledků s předáním diplomů a dárků. Nutno podotknout, že spokojenost na tvářích účastníků je pro organizátory tou největší odměnou. Nezbývá než znovu všem pogratulovat a popřát jim hodně zdraví, elánu, optimismu a mnoho zdolaných kilometrů do dalších let!

Lenka Líbalová

Autor: Redakce

20.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Firma JASOBAL bude platit už třetí pokutu

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Den zdraví v Bojanově byl skvělý

Bojanov – Když se v úterý rozezněl Bojanovem typický zvuk sanitního vozu, možná se i někdo lekl, pro koho ze sousedů jedou. Tentokrát si všichni mohli oddychnout, houkání bylo součástí projektu v Základní škole Bojanov.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Geopark Železné hory se nestane součástí UNESCO

Chrudimsko - Geopark spravují Vodní zdroje Chrudim, ředitele této společnosti Daniela Smutka jsme se proto v rozhovoru zeptali na důvody odmítnutí žádosti a jaké má plány do budoucna.

Studenti prošli Zeleným peklem se ctí

Chrudim – V rámci výuky přírodovědných a technických předmětů na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi se během pondělí uskutečnila soutěž pětičlenných týmů zvaná Zelené peklo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies