VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři nelitovali námahy

Chrudimsko – Hlavním cílem akce Rotopedtours a Pěškotours, kterou letos již po desáté organizovala nezisková organizace Národní síť podpory zdraví, je udržet si kondici, zastavit ubývání sil kvůli nedostatku pohybu a udělat něco pro své zdraví i náladu.

20.11.2016
SDÍLEJ:

Účastníci projektu Rotopedtours a PěškotoursFoto: Lenka Líbalová

Podstata projektu je jednoduchá: každý přihlášený účastník si sám nebo s pomocí rodinných příslušníků či sociálních pracovníků po celý říjen denně zaznamenává výkony v chůzi nebo jízdě na kole či rotopedu, motomedu, šlapátku apod. Současně si všichni účastníci v komunitě (nejčastěji v domově pro seniory) sčítají najeté a nachozené metry a kilometry s cílem, aby jejich skupina došla nebo dojela co nejdále.

Účastníci projektu  Rotopedtours a Pěškotours

REKORDNÍ ÚČAST

Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 2304 seniorů z 91 zařízení celé ČR, kteří společně ujeli a ušli 105 499 km!

„Nejde však o rekordy, ale o radost z pohybu a z pozitivních zážitků při společných setkáních. Vítězem se stal každý účastník, protože každý se snažil překonat sám sebe," sdělila hlavní organizátorka akce Kateřina Janovská

Do akce se zapojila tři seniorská zařízení z Chrudimska: Lůžkové a sociální centrum pro seniory v Chrudimi, Domov pro seniory Heřmanův Městec a heřmanoměstecký Domov pro seniory U Bažantnice.

Klienti Lůžkového a sociálního centra pro seniory v Chrudimi se projektu zúčastnili již počtvrté. Své dojmy popisuje sociální pracovnice Vanda Vošvrdová: „Jsem na účastníky z našeho zařízení hrdá. Obdivuji jejich houževnatost, s jakou se do zdolávání kilometrů pustili," říká o seniorech, kteří letos najezdili a nachodili 181 km.

Odměnou všem byly nejen krásné dárky od organizátorů (hlavně příjemně hřejivé deky), ale i dobrý pocit z pohybu. A u mnoha účastníků i zlepšení fyzické kondice, jak sami potvrdili na závěrečném posezení a vyhodnocení akce. Sluší se také dodat, že právě v tomto zařízení žije nejstarší účastnice Rotopedtours v Pardubickém kraji – je jí 96 let!

Účastníci projektu  Rotopedtours a Pěškotours

GRATULACE VŠEM

Domov pro seniory Heřmanův Městec zastupovalo 18 sportovců (někteří z nich na snímku), kterým se podařilo za měsíc zdolat celkem 782 km. Účastníky chválí tamější aktivizační pracovnice Lenka Pumerová:

„Bylo to pro ně zpestření podzimních dnů. Lidé projevili velký zájem. Hlásili mi trasy, kam došli, někdo si dělal tabulku, kde si vše poctivě zapisoval, a dokonce jedna uživatelka, když odjela na pár dní k rodině do Prahy, mi poslala sms s počtem nachozených kilometrů. Musím říci, že všichni se toho ujali poctivě a s velkým nasazením, za což jim patří můj velký dík a obdiv," říká o účastnících, kterým bylo v průměru 78 let.

Projektu se účastnili rovněž klienti heřmanoměsteckého Domova pro seniory U Bažantnice. Není divu, že i ze slov sociální pracovnice Petry Linhartové je znát spokojenost: „Jsme velice rádi, že se takovéto akce pořádají. Podněcují seniory k aktivnějšímu životu a zapojují se i ti, kterým se třeba během roku moc nechce, ale chtějí podpořit akci a pomoci k najetí co nejvíce kilometrů. Pětatřicet našich klientů najelo 1941 km, přičemž nejstaršímu z nich bylo 91 let."

V domovech již proběhlo závěrečné vyhlášení výsledků s předáním diplomů a dárků. Nutno podotknout, že spokojenost na tvářích účastníků je pro organizátory tou největší odměnou. Nezbývá než znovu všem pogratulovat a popřát jim hodně zdraví, elánu, optimismu a mnoho zdolaných kilometrů do dalších let!

Lenka Líbalová

Autor: Redakce

20.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pes-maratonec se na útěku ze Sezemic dostal až do Svinčan

POLICIE - ilustrační foto.

Šoférovi pod vlivem drog ani nemohli sebrat řidičák, nikdy žádný neměl

Kam s koťaty? Útulek má stop stav, ale hodní lidé pomáhají

Chrudimsko – Někteří lidé si s koťaty příliš starostí nedělají. Kočka patří k téměř každému domu a když příroda zavelí, porodí i dvakrát ročně. Kam ale s mňoukajícím nadělením? Od útulku si moc neslibujte. Ten chrudimský už před pár týdny vyhlásil kvůli kapacitě i virovému průjmovému onemocnění stop stav. Nejlepším řešením je kastrace.

Myší díra v Chrudimi je uzavřena

Chrudim – Kvůli stavebním pracím souvisejícím s výměnou osmi kusů zemních svítidel a kabelového vedení je nyní uzavřena Myší díra v Chrudimi.

AKTUALIZOVÁNO

V pardubické Explosii zranil výbuch tři dělníky

Pardubice - Tři zaměstnanci utrpěli v pondělí před polednem zranění při výbuchu střelného prachu v pardubické Explosii.

Převaha, ale drama až do konce

Chrudim - Česká fotbalová liga s trojicí východočeských týmů pokračovala druhým kolem. Chrudim jasně přehrála Zápy, i když druhý gól coby pojistku přidala až v úplném závěru domácího duelu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení