VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotoseriál: Chrudimské parky a jejich obyvatelé

CHRUDIM - V dnešním dílě našeho fotoseriálu se podíváme na dalšího z obyvatel chrudimských parků, kterým je tentokrát užovka obojková.

23.8.2007
SDÍLEJ:

Užovka obojková (natrix natrix).Foto: Karel Dvořák

Užovka obojková (Natrix natrix) je evropský nejedovatý had, zastoupený v chrudimských parcích nekolika desítkami jedinců. Dorůstá délky 70 až 120 cm, v jižnějších oblastech až 210 cm. Má obvykle tmavě zelenou nebo hnědou barvu, s charakteristickými žlutými nebo oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčitými skvrnami za hlavou. Zbarvení bývá různé, od šedé po černou, spodní strana těla je světlejší. V ČR obývá všechna příhodná stanoviště v nižších a středních polohách a v současnosti je naším nejpočetnějším hadem.

Typickým biotopem našich populací jsou hustě zarostlé břehy řek, říčních ramen, potoků, rybníků, jezer a vodních nádrží, stejně jako bažiny, močály a vlhké louky. Vzácně se setkáváme s populacemi, které trvale obývají suchá stanoviště na okrajích lesů, na křovinatých stráních či v kamenolomech. Had se nevyhýbá ani blízkosti lidských stavení.

Živí se obojživelníky, nejčastěji žábami, ale příležitostně i drobnými hlodavci, rybami a hmyzem. Mláďata loví pulce, čolky a hmyz. K její ochraně může přispět pouze komplexní zachování původních biotopů a stanovišt', které by umožnilo přežití její hlavní kořisti - obojživelníků. Protože nejsou jedovatí, na obranu produkují užovky pouze zapáchající tekutinu nebo předstírají smrt. Někdy předstírají také útok, ale neotvírají při něm čelisti. Při obraně kouše jen vzácně.

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies