VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotoseriál: Chrudimské parky a jejich obyvatelé

CHRUDIM - V dnešním dílě našeho fotoseriálu se podíváme na dalšího z obyvatel chrudimských parků, kterým je tentokrát užovka obojková.

23.8.2007
SDÍLEJ:

Užovka obojková (natrix natrix).Foto: Karel Dvořák

Užovka obojková (Natrix natrix) je evropský nejedovatý had, zastoupený v chrudimských parcích nekolika desítkami jedinců. Dorůstá délky 70 až 120 cm, v jižnějších oblastech až 210 cm. Má obvykle tmavě zelenou nebo hnědou barvu, s charakteristickými žlutými nebo oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčitými skvrnami za hlavou. Zbarvení bývá různé, od šedé po černou, spodní strana těla je světlejší. V ČR obývá všechna příhodná stanoviště v nižších a středních polohách a v současnosti je naším nejpočetnějším hadem.

Typickým biotopem našich populací jsou hustě zarostlé břehy řek, říčních ramen, potoků, rybníků, jezer a vodních nádrží, stejně jako bažiny, močály a vlhké louky. Vzácně se setkáváme s populacemi, které trvale obývají suchá stanoviště na okrajích lesů, na křovinatých stráních či v kamenolomech. Had se nevyhýbá ani blízkosti lidských stavení.

Živí se obojživelníky, nejčastěji žábami, ale příležitostně i drobnými hlodavci, rybami a hmyzem. Mláďata loví pulce, čolky a hmyz. K její ochraně může přispět pouze komplexní zachování původních biotopů a stanovišt', které by umožnilo přežití její hlavní kořisti - obojživelníků. Protože nejsou jedovatí, na obranu produkují užovky pouze zapáchající tekutinu nebo předstírají smrt. Někdy předstírají také útok, ale neotvírají při něm čelisti. Při obraně kouše jen vzácně.

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení