Pokud stát nebude dávat do údržby silnic více peněz, tak možná za deset let nebude po čem jezdit. To jsou slova Jana Tichého, náměstka hejtmana Pardubického kraje zodpovědného za dopravu.

Že situace rozhodně není růžová, potvrzuje i ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje (SÚS PK) Miroslav Němec.
„Letos jsme od kraje dostali jen 321 milionů, což je nejméně od roku 2002. Kraj nám bohužel může dát jen tolik, kolik dostane od státu. Nepomohla nám ani loňská dlouhá zima. Naštěstí jsme nakonec dostali dotaci na opravy silnic 48 milionů korun od státu a dalších 22 milionů přidal na opravy Pardubický kraj,“ potvrdil Němec.

Podle Tichého je údržba silnic v kraji značně podfinancovaná.
„Náklady na údržbu jednoho kilometru silnice máme ve srovnání s většinou ostatních krajů hodně nízké. Je to skoro zázrak, že se za tyto peníze daří silnice udržovat. Přesto je v současnosti 48 procent silnic druhé třídy v katastrofálním stavu,“ podotkl Tichý.

Kraj hledá pro cestmistry motivaci

Kraj se snaží cestmistry podpořit různými způsoby. Letos poprvé se uskutečnila soutěž o Cenu náměstka hejtmana Pardubického kraje za nejlepší cestmistrovství SÚS PK. První ročník vyhráli cestáři z Chrudimi, za nimi skončili silničáři z Běstovic a z Luže.
„Tato soutěž by mohla pomoci práci silničářů zlepšit. Kromě poháru totiž vítězné kolektivy získají i finanční odměnu, kterou vedoucí rozdělí mezi všechny pracovníky,“ pravil Tichý.

Soutěž měla několik kritérií, podle kterých jednotlivá cestmistrovství hodnotila pětičlenná odborná porota.
„Kritérií bylo celkem šest, jedním z nich byl samozřejmě celkový stav údržby spravovaného silničního a nesilničního majetku. Dále jsme hodnotili včasnost a kvalitu plnění úkolů, kvalitu pořizování a předávání prvotní evidence, ekonomické výsledky v hlavní činnosti, vedlejší hospodářskou činnost a komunikaci se zákazníky a v neposlední řadě také vztah k samosprávě,“ vyjmenoval kritéria předseda hodnotící komise Václav Ouhrabka.
Za vítězný chrudimský tým přebíral cenu jeho vedoucí Jiří Mašík. Mezi kolektiv chrudimských silničářů může nyní rozdělit 50 tisíc korun.
„Odměna se bude před Vánocemi všem hodit. Do příštího roku pro nás bude tento úspěch zavazující,“ prohlásil Jiří Mašík.

Zimní údržba i úklid odpadků

A jaké úkoly vlastně silničáři v různých částech roku mají?
„Naše činnost se hodně liší právě podle ročního období. V zimě zajišťujeme hlavně zimní údržbu, jako je pluhování či posyp silnic. V létě pak třeba čistíme krajnice a příkopy od odpadků. To je pro nás velký problém, který každý rok stojí velkou spoustu peněz. Samozřejmě po zimě musíme opravovat jednotlivé komunikace a staráme se také o svislé i vodorovně dopravní značení. Silničáři také udržují zeleň kolem komunikací,“ vysvětlil vedoucí nejlepšího cestmistrovství v kraji. Ten má pod sebou jednoho zástupce a sedmnáctičlenný tým, který vyráží do terénu.

Lukáš Dubský