VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimští vojáci pomáhají afghánskému sirotčinci

CHRUDIM/BADAKŠÁN - V zemi, ve které se ještě mnohdy léčí modlitbou a zaříkáváním, čeští vojáci očkují děti ze sirotčince proti žloutence typu A. Chrudimští příslušníci 4. brigády rychlého nasazení tak uskutečnili v Afghánistánu další humanitární projekt.

19.7.2007
SDÍLEJ:

Očkování.Foto: Lada Kovářová

Díky spolupráci s Olivovou nadací, která věnovala afghánským dětem sto dávek vakcíny za pětapadesát tisíc korun, se mohlo uskutečnit první kolo očkování. „Vakcíny byly určeny právě pro děti ze sirotčince Fotima al Zharo, které jsou na pomoci druhých zcela závislé. Žije jich zde padesát, a to ve věku od 1,5 do 17 let. V sirotčinci pobývá i šest svobodných matek, které byly afghánskou společností zcela zavrženy,“ říká mluvčí 5. kontingentu Armády ČR Lada Kovářová.

Samotné očkování bylo pro zdravotníky i vojáky nevšedním zážitkem. Protože v hornatém a nepřístupném terénu je lékařská péče nedostupným luxusem, všichni logicky předpokládali hysterický pláč a křik způsobený strachem z injekce.

„Děti však všechny příjemně překvapily. Injekční stříkačka a jehla pro ně byly zcela neznámé, a proto přistoupily k očkování s klidem a velkou zvědavostí. Nějaká slza sice ukápla, ale víc bylo holčiček a kluků, jež se domáhaly injekce a záviděli ji ostatním,“ dodává Lada Kovářová.

Lékař 5. kontingentu ISAF PRT Pavel Ferkál při pobytu na afghánské misi poznal, že lékařská péče je vhornaté a nepřístupné zemi velkým luxusem. „“Lékaře často supluje zdravotník se základním zdravotnickým vzděláním nebo dokonce náboženský vůdce - muláh, který „léčí“ zaříkáváním a motlitbou. Šíření infekcí, jejichž zdrojem je většinou voda a potraviny, nahrává zejména fakt, že vAfghánistánu neexistuje systém zdravotnické péče a pravidelného očkování, na který jsme zvyklí vČeské republice,“ říká Pavel Ferkál. .Očkování proti „nemoci špinavých rukou“ bylo od Olivovy nadace a 4. brigády rychlého nasazení správným krokem. „V momentě, kdy čeští vojáci navštívily sirotčinec, byla většina starších dětí na okolních smetištích, kde sbíraly odpadky, které by se daly použít jako palivo pro místní kuchyň,“ říká mluvčí 5. kontingentu Lada Kovářová.

Vakcíny pro děti nejsou jediná pomoc, které se tomuto sirotčinci od 5. kontingentu PRT dostalo. Díky prostředkům zkřesťanské sbírky zde byla vystavěna nová kuchyň, humanitární organizace ADRA věnovala dětem přikrývky a školní pomůcky. Spomocí tomuto sirotčinci počítá i 6. kontingent, který se nyní připravuje a který převezme operační úkol vAfghánistánu na počátku měsíce srpna.

Pohled redaktorky Chrudimského deníku Romany Netolick na misi vojákůvAfghánistánu naleznete v rubrice "K věci".

19.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies