VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skládku brzy pohřbí tuny hlíny

Třemošnice - Skládka Kubíkovy Duby kousek od Třemošnice již pět let zarůstá plevelem. Nepřijíždí sem žádná auta, ani bagr nerozhrnuje odpad. V dubnu bude jasné, která firma definitivně zpečetí osud místní skládky a provede její rekultivaci. Řekl to třemošnický starosta Stanislav Peca.

25.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Mirka Strnadová

Uzavře se tak dlouhotrvající spor mezi městem, které skládku provozovalo, a Občanským sdružením Kubíkovy Duby, které proti ní již od roku 1999 brojilo.

Brzký konec

„Skládku budeme muset zrekultivovat a uzavřít. Nyní připravujeme podklady pro vypsání výběrového řízení na firmu, která práci provede. Odhaduji, že půjde o částku šest milionů, která bude hrazená z městského rozpočtu," říká třemošnický starosta.

Skládku provozovalo město od roku 1991 celých osmnáct let. „Prostor je nyní zaplněný a muselo by se vybudovat další těleso. Jenže se proti tomu postavily před několika lety ekologické aktivity, hlavně chalupáři z Kubíkových Dubů, a tak k tomu nedošlo. Spor se táhl po čtyři roky a mezi tím nám naše zákazníky přetáhla konkurence v Čáslavi a Nasavrkách. Projekt na rozšíření stále existuje, ale když jsme si spočítali, kolik by dobudování stálo, tak jsme přistoupili na to, že dovozíme skládku na povolenou výši, pak provedeme rekultivaci a definitivně ji uzavřeme," uvádí Stanislav Peca.

V současné době je celý prostor skládky zarostlý roštím a travou. Firma, jež vzejde z výběrového řízení, bude muset nejprve vegetaci vytrhat, těleso skládky pokryje fólií a na tu navrší necelý metr zeminy. Aby bývalá skládka co nejrychleji splynula s okolním prostředním, čerstvě navezená hlína se osadí trnkou, šípkem a dalšími rostlinami, které zde běžně rostou.

„Skládka měla být zavezená už před několika lety, ale jsme spokojení, že se to nakonec podařilo uskutečnit," říká za Občanské sdružení Kubíkovy Duby předseda Stanislav Lesse, který se obával možné kontaminace podzemních vod, zápachu, zahořování odpadu a dalších problémech spojených s provozem skládky.

Téměř vybráno

Třemošnická skládka není jedinou, která bude na Chrudimsku letos kultivovaná. Připojí se k ní také Hamřík u Hlinska. Podle hlinecké starostky Magdy Křivanové proti této skladce nikdo v její historii neprotestoval.

„Odvolací doby pro výběrové řízení uplynuly minulý týden, takže teď chystáme k podpisu smlouvu a zítra bude rada města, která by jim měla posvětit. Zatím tedy probíhají přípravné práce kolem. Výsledná cena se bude pohybovat okolo 25 milionů korun," uzavírá Magda Křivanová.

LUKÁŠ VANÍČEK

Autor: Redakce

25.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti v trávníku na chrudimském sídlišti U Stadionu

Trávu odvážejte pryč, žádají lidé ze sídliště

Merida Cyklo Maštale 2016

Cyklo Maštale se kvapem blíží

Na mladé zdravotníky čekaly zlomeniny i střepy trčící z rukou

Chrudim – „Kájo, dejchej! Dejchej!" zoufalé volá dívka a rukou se natahuje po bezvládném těle ležícím na zemi vedle rybníčku v chrudimském Městském parku. I tak vypadá jedno ze stanovišť oblastního kola soutěž mladých zdravotníků, které se včera v Chrudimi uskutečnilo.

Děti hrály pohádku, aby pomohly jiným dětem

Chrudim – Rok příprav, zkoušení a výrobě kostýmů a kulis věnovali žáci a učitelé ze Speciální základní školy Chrudim, aby spolu nastudovali Duhovu pohádku, kterou včera a dnes hrají v Divadle Karla Pippicha. Součástí hry je i prodejní výstava prací dětí ze speciální školy.

Baletky zazářily v pražském Salesiánském divadle

Chrudim - V Salesiánském divadle v Praze se v uplynulých dnech uskutečnila celostátní soutěž tanečních škol. V kategorii klasický tanec si na ní vytančili stříbrnou příčku Josef Pavliš a Veronika Vodičková z tanečního oddělení ZUŠ Chrudim.

Mydlářovský dům zažije osvícení

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur zve na páteční, slavnostní otevření nového prostoru určeného návštěvníkům. Po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo na terasách za Mydlářovským domem výjimečné místo k odpočinku i setkávání s atmosférou italského Toskánska, odkud kdysi Matěj Mydlář čerpal inspiraci pro renesanční přestavbu svého domu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies