VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Chrudimsku se bouří jen venkov!

Chrudimsko-Úterní školská stávka zamíchá denním rozvrhem stovek rodin na Chrudimsku. V největším městě regionu poběží výuka tak, jako každé jiné úterý.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

„Přímo v Chrudimi nestávkuje jediná škola. Tedy ani mateřská, ani základní ani střední. Jiná situace je na venkově,“ potvrzuje Ivan Slejška, vedoucí odboru školství chrudimského městského úřadu. „Ptáte se na moje stanovisko? Nepopírám, že pedagogové mají na takový postup ze zákona právo. Zdá se mi to jen zbytečně nešetrné vůči dětem a jejich rodičům. Ti se stávají rukojmími stávkujících. Snad by bylo lepší, kdyby ve školách běžela alespoň náhradní výuka, aby bylo o děti postaráno,“ míní Slejška. Nezájem chrudimských středních škol o stávku dokumentuje ředitel zdejší střední zemědělské školy Stanislav Valášek. „Ani u nás nejsou učitelé s financováním spokojeni. Ale o stávku nikdo neusiloval, stávkový výbor se neustavil. Zaznamenal jsem jen ojedinělý dotaz, zda se půjde stávkovat,“ říká Valášek. Za větší porci peněz bude zítra bojovat například pedagogický sbor z chrastecké základní školy. Zdejší ředitelka Ivana Mrázková se sice ke stávce nepřipojí, snahu učitelů ale chápe.

Máme na stávku právo, říkají učitelé na venkově

“Požadavky kantorů chápu. Jako ředitelka školy se ale ke stávce nepřipojím,“ uvádí chrastecká Ivana Mrázková. „Chci věřit, že protestní stávka pomůže problém řešit. Bohužel jsem ale dost skeptická,“ dodává ředitelka.

O smyslu protestní akce je naopak pevně přesvědčen chrastecký učitel František Suchý. „Argument, že se děti a rodiče stávají rukojmími učitelů, odmítám,“ říká Suchý. „Nevidím na našem postupu nic problematického. Stávkuje se všude, je to prostě naše právo,“ vysvětluje učitel. Ředitelka školy vzápětí vysvětluje, že rodiče byli o uzavření školy informováni předem. Nikoho by tedy zítřejší situace neměla překvapit. Pro stávku se rozhodli rovněž pedagogové obou základních škol ve Skutči, připojí se i kantoři v Proseči u Skutče, kromě ředitelky Jarmily Broulíkové.

Situaci ve školství okomentoval učitel Petr Košňar. „Nejde jen o naše platy. Školství je podfinancované i v ostatních směrech. Peníze chybějí například na dovybavení moderními pomůckami nebo na pořízení potřebné výpočetní techniky. Nedostává se ani financí na různé opravy a rekonstrukce,“ vypočítává prosečský pedagog. Na stávce se tady shodla většina učitelů. Podle informací z této školy se chtějí ke stávce připojit také například ve Včelákově, ale i v Prosetíně nebo v Trhové Kamenici.

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo.
18

Ve Slatiňanech se překvapení nekonalo, v poháru postupuje MFK Chrudim

DUŠAN POLHOŠ (4,2 kg a 53 cm) je od 19.7. od 10:54 po tříleté Karolínce a dvouletém Gejzovi dalším štěstím Julie a Gejzy z Heřmanova Městce.
15

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. července

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Prosetín - Fotbalový klub Sokola Prosetín bude v nadcházející sezóně zaslouženě reprezentovat Chrudimsko v kraji. Trenér Vít už ví, že jeho tým čeká těžká sezóna.

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Chrudim - Téměř sedmiletá Verunka už toho za svůj krátký život zažila opravdu hodně. A bohužel ji čeká další změna. 

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení