V případě živelních pohrom, války a jiných neštěstí by totiž právě Skuteč byla pomyslným hlavním štábem, odkud by byla distribuována humanitární pomoc prakticky do celých východních Čech.

Ve Skutči sídlí jedna z celkem 12 logistických základen profesionálních hasičů rozmístěných po celé republice se sklady napěchovanými materiálem pro nouzové přežití.

Sklady ve Skutči by tak byly schopné zajistit, například v případě ničivých povodní provizorní bivak pro 20 tisíc lidí. Přesně tolik je tu k dispozici spacích pytlů, které by odsud byly rozváženy podle potřeb. Nebo by pracovníci základny postavili během osmi až deseti hodin stanové městečko pro 150 osob s kompletním zázemím: včetně sociálek, sprch, polní kuchyně, jídelny, se zajištěným přívodem elektrické energie i vyřešeným zpracováním odpadů.

„Dříve byly sklady ukryty před zraky veřejnosti a na zásobách se jen čas od času utíral prach. Chceme starostům ukázat, jak by případná pomoc v krizi vypadala, aby věděli, kam se v takovém případě obrátit,“ řekl velitel olomouckého ústředí Základny logistiky Jiří Němeček.

Všechno, co potřebujete k přežití

Vypadalo to jako odkrývání pokladů.

Zvenku šedivý a ničím zajímavý komplex budov na okraji Skutče, uvnitř prostorné haly napěchované vším, co je potřeba k nouzovému přežití.

Velkokapacitní stany, spací pytle, přikrývky, teplé oblečení, plynové masky, zásobníky na vodu, agregáty na výrobu elektrické energie, provizorní nábytek, nářadí, elektroinstalace, topidla…

Sklady slouží jako zásobárna pro případ jakýchkoliv krizových situací. V posledních letech odsud mířila humanitární pomoc například do Albánie, Gruzie, Egypta či na Ukrajinu. V případě živelního neštěstí je skutečský sklad schopen zajistit nouzové ubytování pro 150 lidí, podobnou službu zvládne jen dalších pět z celkem 12 logistických skladů v republice.

Postavení takového stanového městečka včetně zprovoznění kompletní infrastruktury trvá osm až deset hodin, jeho sbalení a likvidace pět hodin.

Najdete tady všechno, co je nutné k několikadennímu přežití. S jedinou výjimkou: potravin. „Máme smluvní vztahy s výrobci potravin, kteří mají zajištěné rezervní zásoby. V případě potřeby bychom je operativně odebírali přímo od nich,“ uvedl velitel olomoucké základny logistiky Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Jiří Němeček.

Skutečskou základnu obsluhuje pouze 11 zaměstnanců. Z toho je pět strážných, kteří by v případě nutnosti měli zajišťovat i výdej materiálu.
„Je opravdu dobré vědět, jak to tady vlastně funguje, na koho se v případě krizové situace obrátit. Doposud jsem o zdejší základně věděl jen všeobecně a naštěstí jsme ji ve městě ještě nepotřebovali,“ řekl starosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

Pomoc na dálnicích i při povodních

Řada starostů z Pardubického kraje viděla skutečskou základnu ve středu poprvé. Hasiči středečním Dnem otevřených dveří, na který starosty pozvali, chtěli zvýšit jejich povědomí o možnostech řešení a zásobování v krizových situacích.

Materiál potřebný pro záchranáře při evakuacích a záchranářských pracích je ve skladu samozřejmostí: vysoušeče, nářadí, hadice, prostředky na dekontaminaci, čerpadla, ochranné pracovní oděvy a pomůcky, pneumatiky na nákladní auta, krumpáče či lopaty. Skutečský sklad skrývá materiál za více než 200 milionů korun.

Například vloni při bleskových povodních na Moravě a na Děčínsku odsud směřovalo několik stovek vysoušečů. Část se jich bohužel už nevrátila.

Jedna ze zdejších hal je dokonce vyhrazena pro pomoc na dálnicích. „Osvědčila se při předloňské hromadné havárii na D1, kdy dálnice stála několik hodin,“ dodal Němeček.