VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skutečský dům pro seniory existuje už deset let

Skuteč  – Déšť bubnoval na střechy provizorních stanů, maso a bramboráky se škvířily na  grilu a do toho vyhrávala dechovka. Takto včera za účasti většiny klientů slavili 10. výročí založení SeniorCentra Skuteč.

13.9.2012
SDÍLEJ:

Oslavy desátého výročí založení senior centra ve SkutčiFoto: Lukáš Vaníček

Program začal už ráno v ručních dílnách, do kterých se přišly podívat děti z místních základních škol. Odpoledne vystoupil pěvecký sbor klientů SeniorCentra Skuteč, které vystřídala Šeucovská muzika.

Pohodu kazil jen protivný a velmi vytrvalý déšť. Slavícím však nijak nevadil. „Je to tu moc pěkné. Dali si s tím práci. A deštěm si nebudeme kazit náladu, teď oslavujeme," řekl jeden z klientů centra Karel Svoboda.

Trnitá cesta

Zřizovatelem centra je město Skuteč. Na počátku jeho dnes kulaté historie stál tehdejší i nynější starosta města Pavel Novotný. „Bylo dobrodružství, získat  pozemky a pak skoro tři roky přesvědčovat ministerstvo práce a sociálních věcí, aby výstavbu SeniorCentra umožnilo. Dělo se to v době, kdy v okrese Chrudim byl nejmenší počet lůžek v domovech důchodců v celé České republice," vzpomínal starosta.

V momentě, kdy stavba centra byla povolená, se však objevily další změny a úpravy. Původně měl domov důchodců stát v místě současného gymnázia, ale starosta přišel s nápadem, že postaví domov na zelené louce a za stejné náklady.

Úpravy však nebraly konce, jak se k nim Pavel Novotný přiznal: „Tři měsíce před dokončením jsme změnili systém vytápění. Pod centrem je nyní třicet osm vrtů tepelného čerpadla. Na poslední chvíli jsme také změnili počet lůžek. Z původních šedesáti jsme jednoduchou stavební úpravou udělali osmdesát. Tím se snížily provozní náklady a SeniorCentrum Skuteč je nyní jedním z nejlépe ekonomicky fungujícím domovem v pardubickém kraji."

Pomoc od všech

SeniorCentrum má nyní podle ředitele Josefa Tumpacha kapacitu 140 klientů, o které se stará 90 zaměstnanců. „Jsem rád, že před lety Skuteč podepsala schvalovací listinu. Dům funguje a své opodstatnění historicky prokázal," řekl Josef Tumpach.

Nápad na velkou oslavu jubilea přišel od samotného ředitele, který v centru působí od jeho založení. Celá akce včetně občerstvení stála zhruba padesát tisíc korun.

„Oslavy by se nemohly uskutečnit bez podpory kraje, zřizovatele a spousty drobných dárců. Dali jsme si za cíl, že to nebude stát z našich provozních nákladů ani korunu. Jakákoliv společenská akce je pro klienty důležitá, protože jakmile začne člověk v tomto věku ležet, už nevstane," dodal ředitel.   Lukáš Vaníček

Oslavy desátého výročí založení senior centra ve Skutči

Autor: Redakce

13.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Simeon Karamazov odpovídá on-line na dotazy čtenářů.

ON-LINE: Simeon Karamazov dnes odpovídal na vaše dotazy

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Chrastecká škola plánuje investice za 18 milionů

Chrast – Chrastecká základní škola 4. listopadu oslaví 140. výročí založení. V současné době ji navštěvuje 468 žáků a na jejich vzdělání se podílí 66 zaměstnanců, z toho například 18 asistentů pedagoga

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

O voličský průkaz je možné požádat do středy

Pardubický kraj – Volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží. Kdo by rád odevzdal svůj hlas, ale nebude se 20. a 21. října zdržovat v místě svého trvalého pobytu, můžeš volit na voličský průkaz v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení