VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slatiňanský zámek kryje lešení, rušno je i v parku

Slatiňany – Začala rekonstrukce slatiňanského zámku a přilehlého parku. Potrvá asi dva roky a přijde na zhruba 100 milionů korun. 

5.9.2017
SDÍLEJ:

U zámku vyrostlo vysoké lešení.Foto: Deník/Marek Nečina

Fasádu západního a severního křídla teď kryje lešení. „Otloukají se nesoudržné vrstvy omítek a probíhá oprava oken, při níž se dožilé prvky mění za repliky a ty ostatní se rekonstruují. Přitom se vše dokumentuje a dělají se průzkumy, abychom si upřesnili stavební vývoj celé budovy. Rekonstrukce totiž nabízí jedinečnou šanci, kdy se můžeme podívat i pod omítku. Vidíme tak složení zdiva i jednotlivé stavební etapy, čímž se v čase vracíme do 18. století, kdy vznikalo západní křídlo,“ vysvětluje kastelán zámku Jaroslav Bušta. 

Po otlučení omítkových vrstev bude povrch fasády zapraven a do prostoru kolem oken se vrátí ozdobné pásy, šambrány, jež byly odsekány v 80. letech minulého století. Pak budou stěny opatřeny novým štukem a nakonec budou natřeny novým nátěrem.

„Ohledně barevnosti si nechceme vymýšlet něco, co tu nikdy nebylo. To se právě stalo na konci osmdesátých let, kdy byl dům kompletně natřen na bílo, aniž by předtím kdykoliv bílý byl. Totéž platí i pro čokoládově hnědou barvu, která byla použita na dřevěné prvky. Návrat k původnímu stavu znamená, že dřevěné prvky budou mít po rekonstrukci barvu světle hnědou a fasáda bude okrová. Teď ještě vybíráme nejvhodnější odstín,“ pokračuje kastelán.

Rekonstrukce zámku poběží i v zimě, to se ale práce přesunou do vnitřních prostor, kde se teď provádějí příslušné průzkumy.

Dělníky lze nyní zastihnout i při závěrečných pracích na rekonstrukci skleníků a zámeckého zázemí a rovněž tak při práci v zámeckém parku, který však zatím zůstává plně přístupný. V současnosti se očišťují ohradní zdi a venkovní oplocení s pískovcovými sloupy.

„Letos nebude pohyb návštěvníků omezen. To se stane až zjara příštího roku, kdy se lešení kolem zámku začne přesouvat po dalších jednotlivých fasádách,“ uzavřel kastelán Jaroslav Bušta.

Autor: Marek Nečina

5.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z prodejní výstavy konané v rámci Babího léta na Železných horách.

Autokemp lákal návštěvníky

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Rosice – Dnes od 9 hodin se v areálu rosické tržnice koná Rosická brázda.

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení