VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každé dítě, i postižené, má právo na kvalitní vzdělání

CHRUDIM -Pro děti se zdravotním postižením dnes existuje celá řada speciálních škol, které se svými učebními plány co nejvíce přizpůsobují potřebám a možnostem svých žáků. Pro děti s lehkým mentálním postižením jsou určeny základní školy praktické, což jsou bývalé zvláštní školy.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Základní škola praktická je i součástí chrudimské speciální školy, která se nachází v zrekonstruované, velmi moderně vybavené budově v centru Chrudimi. Jejím zřizovatelem je Město Chrudim. Do školy jsou zařazovány děti na základě žádosti a souhlasu rodičů a na základě doporučení psychologa pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálního pedagogického centra a na doporučení odborného lékaře.

Důraz na pracovní návyky

Díky menšímu počtu žáků ve třídách je zde možný větší individuální přístup a učitelé mohou žáky lépe motivovat a vést. Chrudimská základní škola praktická otevírá letos první třídu s devíti dětmi. Většinou jsou tosedmi až osmileté děti, některé z nich prošly již první třídou základní školy, kterou však nezvládly.

Škola se snaží vychovávat svébytné osobnosti, ukázat žákům jejich přednosti, vybavit je potřebnými dovednostmi tak, aby i přes svůj handicap našli uplatnění ve společnosti. Školy tohoto typu kladou velký důraz na pracovní návyky svých žáků. Vedou je k tomu, aby získali potřebnou sebedůvěru, aby měli reálnou představu o svých možnostech a měli snahu se dále vzdělávat.

Prostředí malých tříd

Pro absolventy deváté třídy základní školy praktické jsou připraveny speciální učební obory. Škola pomáhá rodičům s vhodným výběrem. „Většinou nedoporučujeme umístit absolventa naší školy do běžného učiliště. I když u nás dítě prospívá s jedničkami, naše požadavky jsou nastaveny jinak než na běžných školách. Nevýhodou našich žáků je i to, že jsme je zatím neučili cizí jazyk. Změnu ve výuce cizího jazyka přinese až realizace nového školního vzdělávacího programu, a to od letošního školního roku,“ říká Marta Šmeráková, zástupkyně ředitelky chrudimské speciální školy.

Základní škola praktická v Chrudimi nabízí široké spektrum volnočasových aktivit, logopedickou péči, je vybavena odbornými učebnami, dílenským zázemím, tělocvičnou atd. Domácí a důvěrné prostředí malých tříd pomáhá dětem překonávat různé bariéry. Nutností těchto škol jsou kvalifikovaní a nadšení učitelé. V základní škole praktické v Chrudimi je naleznete.

Martina Šťastná

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
LUKÁŠ REŠETÁR si bravurně plní  své futsalové povinnosti  a navíc stíhá nastupovat za fotbalové Slatiňany.

Na přípravný futsalový turnaj do Číny jedou čtyři hráči Chrudimi

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara.

Čtyřkolky v Chrasti jezdí na počest Jana Kašpara

Noční bouřka napáchala desítky škod, Kouty málem spláchla voda

Chrudimsko - Nad Chrudimskem se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře s přívalovým deštěm, která napáchala desítky škod, a hasiči kvůli ní zažili velice rušnou noc. Na území celého kraje vyjížděli ke třiceti případům.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Žena šla na kontrolu, skončila na záchytce

Chrudim – Ve středu krátce po půl sedmé ráno zavolali pracovníci chrudimské nemocnice na linku 156 s tím, že na ambulanci sedí namol opilá žena a vulgárně tu pokřikuje na ostatní pacienty.

Podezřelý násilník skončil ve vazbě

Chrudimsko – Ve vazební věznici čeká na soud čtyřicetiletý muž, jehož kriminalisté podezírají z týrání. „Od začátku roku 2013 do letošního června měl fyzicky a psychicky týrat svoji mladší družku," uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies