VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každé dítě, i postižené, má právo na kvalitní vzdělání

CHRUDIM -Pro děti se zdravotním postižením dnes existuje celá řada speciálních škol, které se svými učebními plány co nejvíce přizpůsobují potřebám a možnostem svých žáků. Pro děti s lehkým mentálním postižením jsou určeny základní školy praktické, což jsou bývalé zvláštní školy.

7.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Základní škola praktická je i součástí chrudimské speciální školy, která se nachází v zrekonstruované, velmi moderně vybavené budově v centru Chrudimi. Jejím zřizovatelem je Město Chrudim. Do školy jsou zařazovány děti na základě žádosti a souhlasu rodičů a na základě doporučení psychologa pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálního pedagogického centra a na doporučení odborného lékaře.

Důraz na pracovní návyky

Díky menšímu počtu žáků ve třídách je zde možný větší individuální přístup a učitelé mohou žáky lépe motivovat a vést. Chrudimská základní škola praktická otevírá letos první třídu s devíti dětmi. Většinou jsou tosedmi až osmileté děti, některé z nich prošly již první třídou základní školy, kterou však nezvládly.

Škola se snaží vychovávat svébytné osobnosti, ukázat žákům jejich přednosti, vybavit je potřebnými dovednostmi tak, aby i přes svůj handicap našli uplatnění ve společnosti. Školy tohoto typu kladou velký důraz na pracovní návyky svých žáků. Vedou je k tomu, aby získali potřebnou sebedůvěru, aby měli reálnou představu o svých možnostech a měli snahu se dále vzdělávat.

Prostředí malých tříd

Pro absolventy deváté třídy základní školy praktické jsou připraveny speciální učební obory. Škola pomáhá rodičům s vhodným výběrem. „Většinou nedoporučujeme umístit absolventa naší školy do běžného učiliště. I když u nás dítě prospívá s jedničkami, naše požadavky jsou nastaveny jinak než na běžných školách. Nevýhodou našich žáků je i to, že jsme je zatím neučili cizí jazyk. Změnu ve výuce cizího jazyka přinese až realizace nového školního vzdělávacího programu, a to od letošního školního roku,“ říká Marta Šmeráková, zástupkyně ředitelky chrudimské speciální školy.

Základní škola praktická v Chrudimi nabízí široké spektrum volnočasových aktivit, logopedickou péči, je vybavena odbornými učebnami, dílenským zázemím, tělocvičnou atd. Domácí a důvěrné prostředí malých tříd pomáhá dětem překonávat různé bariéry. Nutností těchto škol jsou kvalifikovaní a nadšení učitelé. V základní škole praktické v Chrudimi je naleznete.

Martina Šťastná

7.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Nehoda u Přestavlk
1

Po srážce zůstala honda nadranc

Letní kino ustoupilo počasí i stížnostem

Chrudimsko, Pardubicko – „Počasí stojí za prd,“ stýskají si někteří provozovatelé letních kin i oslovení diváci. Ostatně, jsou to právě atmosferické jevy, které mají poslední slovo, zda se bude promítat, či nikoli. A větru ani dešti se porušit nedá.

Barokní serenaty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Chrudim – Muzeum barokních soch v Chrudimi se na tři dny proměnilo v operní sál. Před oltářem vyrostlo pestrobarevné jeviště, na němž hudební soubor Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka uvedl nebo ještě uvede celkem čtyři hudební kousky staré minimálně dvě století.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Pardubický kraj - Vezeme deset kilo technického konopí, hájila se osádka osobního auta… Jenže hlídku celníků o tom nepřesvědčila.

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení