VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, NOVÉ FOTO: Zastupitelé Chrasti odvolali starostu z funkce

Chrast - (DOPLNĚNO O TEXTOVÝ ZÁZNAM I SESTŘIH VIDEOZÁZNAMU ZASEDÁNÍ) Zastupitelé Chrasti odvolali z funkce dlouholetého starostu Tomáše Vagenknechta (ODS). Pro hlasovalo osm zastupitelů, šest bylo proti. Důvodem byly údajné finanční nesrovnalosti při výstavbě školní tělocvičny. Ještě před odvoláním Vagenknechta rezignoval na svou funkci tajemník města Jiří Sochor.

21.10.2008 156
SDÍLEJ:

Zastupitelé Chrasti na svém jednání odvolali z funkce dosavadního chrasteckého starostu Tomáše Vagenknechta. Foto: Karel Dvořák

Po čtrnáctiletém působení v čele zdejší radnice ve čtvrtek 23. října zastupitelé odvolali z funkce starostu města Tomáše Vagenknechta. Jednání ve školní jídelně, kterého se zúčastnila asi stovka občanů, obsahovalo jediný bod. Než došlo k hlasování, rozpoutala se místy bouřlivá debata.

Předkladatelem návrhu byl starostův stranický kolega Vlastimil Ročeň (ODS), který přečtením důvodové zprávy pověřil Jana Novotného (ČSSD). Poté se slova chopil starosta, kterého část zastupitelstva obviňuje z nedostatečného podávání informací o financování stavby školní tělocvičny v loňském roce. „Pokud si myslíte, že jsem město spravoval tak špatně a trestuhodně, že bych měl odejít, řekněte to,“ vyzval zastupitele Vagenknecht. Ti, kteří poté hlasovali pro jeho odvolání, se příliš do debaty nezapojili. Slova se chopil Vagenknechtův kritik Vítězslav Ročeň. Hned v úvodu řekl, že se v Chrasti příliš investic nerealizovalo a město srovnal se sousední Skutčí. Uvedl, že naúčtované vícenáklady od dodavatelské firmy byly neoprávněně vyplaceny, což starosta a jeho příznivci odmítli.

Ještě před odvoláním starosty oznámil jeho tajemník odchod

Po téměř dvou letech se ve čtvrtek zastupitelé před občany dohadovali o tom, zda proplatilo město víc peněz za výstavbu tělocvičny či nikoliv. Ať to bylo jakkoliv, starostu nikdo ze ze zneužití finančních prostředků na zasedání zastupitelstva neobvinil. Důvod jeho odvolání je zřejmě někde jinde, a to v osobě tajemníka chrastecké radnice Jiřího Sochora.

„Skupina zastupitelů řekla starostovi: buď odvoláš tajemníka, nebo půjdeš. Abych předešel takovému jednání, rozhodl jsem se odejít. Nejsem nikomu ničím zavázán, mám čisté svědomí. S některými ze zastupitelů bych ani pracovat nechtěl. S pocitem mírné znechucenosti odcházím, jak jsem si předsevzal,“ řekl Sochor ještě před hlasováním o odvolání starosty města.

Pro odchod Tomáše Vagenknechta zvedla ruku i jeho zástupkyně Martina Lacmanová. „Zásadně odmítám, že by v tom byla politika. Já toto celé hodnotím z pozice ženské a srdce. Hlasovat budu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekla Lacmanová.

Starosta nesl své odvolání statečně. „Aspoň se mohu oženit. A o mé Ilonce se nebude říkat, že klofla starostu, ale občana,“ poznamenal Vagenknecht. V čele radnice bude nyní až do voleb neuvolněná místostarostka.

Písemný záznam ze zasedání, který jsme pořídili přímo na místě

Zasedání zastupitelstva je zahájeno v 17 hodin ve školní jídelně ZŠ Chrast.

Zastupitelé města Chrasti.


Ze zastupitelů města jsou přítomni v jídelně (zleva): Ročeň, Barva, Binko, Novotný, Dachovský, Neugebauer, Lacmanová Vagenknecht, Wassermandl, Doležalová, Nechanický, Kříž, Plozsa, Bačkovský.

Slova se chopil starosta, návrhová komise byla zvolena.
Starosta Tomáš Vagenknecht navrhuje: "Prosím, aby zůstal jediný bod, a to odvolání starosty".

Všichni jsou pro.

Nyní bude přečtena důvodová zpráva.

Předkladatelem je Vlastimil Ročeň z finančního výboru, ale zastoupil ho Jan Novotný. Ten se zmiňuje o vicepracích a jejich soupisu, navýšení ceny, dodatku smlouvy o dílo. Starosta prý neinformoval radu města o všech skutečnostech, jež by mohly ovlivnit rozhodování rady města.

Starosta Tomáš Vagenknecht děkuje za důvodovou zprávu, otevírá diskuzi. Nikdo se do ní nehrne, a tak ji zahajuje sám: „Celá záležitost se váže k výstavbě tělocvičny. Chci dementovat všechny důvody tak, jak je popisuje pan Ročeň. Je pravda, že vše bylo jednohlasně odsouhlaseno v srpnu 2007. Všichni s úhradou viceprací souhlasili. Před hlasováním nikdo neměl dotaz ani připomínku.

Zápis byl řádně odsouhlasen a projednán.

Platby byly provedeny až po zasedání zastupitelstva a odsouhlasení. Najednou po roce a půl všichni zapomněli, je to pro mě zvláštní. Deset zastupitelů se nechalo ovlivnit jedním člověkem a ten teď trpí ztrátou paměti.Tělocvična stála 43 milionů, město do ní díky dotacím investovalo jen patnáct milionů. Tělocvična byla nutná, nebyla rozmarem. Dotaci jsem získal proto, že šlo o školní tělocvičnu bez bariér. Na sportovní halu bych peníze nesehnal. Byl jsem vám zvolen jednohlasně. Nechápu tu štvavou kampaň. Hrůza a absolutní pocit znechucení mě jímá, když slyším, že si radní brali pro sebe peníze a že se tělocvična platila dvakrát. Nerozumím jednání zastupitelstva. Snad mi teď dáte za pravdu, že to, co se odehrává kolem mne a tajemníka, musím požadovat za principielní. Nespáchal jsem nic, kvůli čemu bych ztratil vaši důvěru.

Pokud si myslíte, že jsem toto město spravoval tak špatně a trestuhodně, že bych měl odejít, a pokud si to myslíte v ohledu ke svým voličům, vyjádřete se.

Vlastimil Ročeň: „Ono se toho moc v Chrasti nestalo. Jsme srovnatelní se Skutčí. Ti mají sportovní halu, penzion, Domov důchodců s bazénem, Kulturní dům, Muzeum, čističku. Ono ve své podstatě říkat, že se toho udělalo hodně, přitom ve srovnání se Skutčí není moc.


Místostarostka Martina Lacmanová: „Nejsem stavař. Já toto celé budu hodnotit z pozice ženské a srdcem. Vyčítám městu Chrast že to, že tady sedíme a že nám je bytostně nepříjemné hrabat se v těchto věcech, hlavním viníkem jsme my, protože jsme nekomunikovali s finančním výborem. Vyvstal-li problém v prosinci, měl se řešit na jaře. Hlasovat budu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

Vlastimil Ročeň: „Byly omítky a izolace a lešení v projektu? Může se hovořit o tom, že vícepráce nejsou, když to obsahovala projektová dokumentace.“

Možnost se vyjádřit dostává i jedna z přítomných občanek.

Občanka: „Nemá cenu srovnávat Chrast a Skuteč, to je nesmyl. Pokládám za zvláštní, že zastupitelstvo to odsouhlasilo a po roce a půl nám přišlo říct, že nevědělo, co to znamená. Zajímalo by mě, zda se někdo pídil, co to ty vícepráce jsou.

Slovo si bere tajemník Jiří Sochor: „Řekli starostovi, buď odvoláš tajemníka, nebo půjdeš.

O co jde? Na městském úřadě jsem od roku 1992, v červenci 2009 bych měl skončit. Nejsem zastupitelům ničím podřízen. Tajemník není politická funkce. Úřad, jehož jsem vedoucím, je orgán města.

Nebylo za dobu mého působení zjištěno žádné pochybení ve funkci tajemníka.Chápu, že některé mé připomínky se nemusely líbit některým skupinám.Moje práce byla vždy dobře hodnocena. Nejsem tu abych starostu obhahoval. Chcete odvolat slušného člověka se smyslem pro spravedlnost. Sděluji, že se vzdávám funkce tajemníka. Nejsem nikomu ničím zavázán, mám čisté svědomí. S některými ze zastupitelů bych ani pracovat nechtěl.

Děkuji bývalému starostovi, ředitelům škol, knihovny a dalším. S pocitem mírné znechucenosti odcházím, jak jsem si předsevzal. Děkuji za pozornost, i vám.“

Ke slovu se opět dostávají občané.

Občanka:
„Já jsem jedna z mála, která na zastupitelstvo chodila pravidelně. Počet lidí byl do mariáše. Viděla jsem tam zastupitele připravené na jednání, ale i totálně nepřipravené, kteří přišli a rozdělávali obálku, kterou týden doma měli pod stolem. Před hlasováním se ptali: Vo co de?
Viděla jsem hlasování, kdo je pro, proti?
Chci poprosit, aby i dnes budete před námi hlasovat! Chci vidět pro, proti, zdržel se.

Starosta Tomáš Vagenknecht ukončuje diskuzi.

Místostarostka Martina Lacmanová vyzývá k hlasování: „Zastupitelstvo města Chrast odvolává starostu.“

Osm hlasů je pro odvolání starosty, šest je proti. Nikdo z přítomných zastupitelů se hlasování nezdržel.

Z davu přítomných občanů je slyšet jednu z žen: „Tak se vám to podařilo.“

Tomáš Vagenknecht: „Tímto je bod vyčerpán, díky všem občanům, kteří mě přišli podpořit.“

Zasedání je následně ukončeno.

SOUHLASÍTE S ODVOLÁNÍM CHRASTECKÉHOI STAROSTY? HLASUJTE V ANKETĚ (vpravo u článku)! PIŠTE DO DISKUZE!

Autor: Romana Netolická

Souhlasíte s odvoláním Tomáše Vagenknechta z funkce starosty města Chrast?

ano

78 %

ne

22 %

nevím

1 %

Hlasovalo: 654

Anketa byla ukončena

Místo události:
21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 156
SDÍLEJ:
Výhledu na chrudimské panorama si náležitě užívají obyvatelé bytových domů na okraji sídliště Větrník.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Otevřená herna začíná už dnes

Chrudim – Dnes od tří hodin odpoledne se v audioučebně chrudimské Základní školy Dr. J. Malíka otevře pravidelná herna deskových a karetních her Hrajeme si s Chrudimkou, kterou pořádá spolek Altus. 

Chrudimští se střetli v diskuzi nad stojany

Chrudim – Zastupitelé města v pondělí schválili závěrečný účet města za rok 2016. Vedoucí finančního odboru Hana Vránová zastupitelům detailně vysvětlila příjmy i výdaje města a seznámila je s kladným výsledkem hospodaření. Ten činil za uvedené období bezmála 49 milionů korun.

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Chrudim - Jediné vítězství dělí futsalisty ERA-PACKu od dalšího ze série titulů mistra ligy. V nervydrásajícím utkání utkání porazila Chrudim před vlastními fanoušky pražskou Slavii o dvě branky, když se trefil nejprve lodivod domácích Lukáš Rešetár a posléze pečetil výhru těsně před koncem Matěj Slováček.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies