VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stromy vysázené na pozemku města musí důchodce vytrhat

Chrudim - „Pro dobrotu na žebrotu," shrnují smutně svou zkušenost s městským úřadem manželé Růžičkovi žijící v rodinném domě v chrudimském sídlišti Dr. Jana Malíka. Důchodce Vlastislav Růžička totiž musí odstranit ze dvou pásů trávníku u ulice Slovenského národního povstání na padesát malých habrů a smrků, jež tu před časem vysadil. Sázel je totiž na pozemku města a v místech, kde údajně překážejí.

26.10.2012 7
SDÍLEJ:

Vlastislav Růžička ukazuje na část stromořadí, jež bude muset být odstraněno. Vzadu za stromy je ulice SNP.Foto: DENÍK/Marek Nečina

Vlastislav Růžička s manželkou Květou vysvětlují: „V sídlišti bylo před 30 lety svépomocí postaveno 70 domků. V té době tu bylo na konci města příjemně a celkem zdravě. Město koupilo sazenice, které tu lidé brigádnicky zasadili přesto, že pozemek patřil městu, které tomu ovšem tehdy tleskalo. Po pár letech, jak stromy narostly, vytvořila se z nich protiprachová i protihluková stěna. Časem ale dřeviny začaly vlivem výstavby okolních hypermarketů a komunikací chátrat," konstatují manželé. „A co s tím Chrudim udělala? Stará se jen o to, aby firmy sekaly přerostlou trávu," zlobí se Růžičkovi.

Na vlastní pěst

Pan Růžička už nechtěl jen nečinně přihlížet a po úhynech několika dalších stromů se prostě rozhodl, že vysadí nové dřeviny na vlastní pěst. S domluvou na úřadech prý nepochodil, a tak se odhodlal k tak trochu 'partyzánské' akci. Sehnal si náletové výhony, navozil mnoho koleček ornice a kvalitního kompostu z vlastní zahrádky a podél veřejného chodníku po dobu tří dnů trpělivě sázel desítky zmíněných habrů a smrčků.

Jeho počínání vzápětí zaregistroval pracovník odpovědný za sekání zeleně. Ten také ihned namítl, že mu stromy budou bránit ve vjezdu na trávník. A pak přijela i technička Kateřina Jánská z odboru investic chrudimské radnice. „Doporučila nám okamžitě všechno vytrhat a uvést pozemek do původního stavu. Co ale pro občany v této lokalitě a pro zdejší životní prostředí udělalo samo město?" zlobí se Růžičkovi.

Domluva je nutná

Technička Kateřina Jánská svůj postup brání. „Stromky jsou bohužel vysázeny zcela nevhodně. Nejde jen o to, že by trávník za nimi nebyl přístupný pro techniku. Stromky jsou především moc blízko u chodníku s cyklostezkou, takže by časem zcela jistě do této komunikace zasahovaly. Kdyby byly od chodníku odsazeny o kus dál, už by tolik vadit nemusely. To jsem také panu Růžičkovi řekla a doporučila mu, aby stromy přesadil. Což on ovšem odmítl," říká Kateřina Jánská.

To, že si lidé chtějí své okolí zkrášlovat, prý radnice vítá. „Nemusí vadit ani fakt, že lidé chtějí sázet na pozemcích města. Ale vždy je nutné, aby o svých záměrech vlastníka informovali a předem si také vyžádali jeho souhlas," konstatuje technička městského úřadu.

Autor: Marek Nečina

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pétanque - ilustrační foto

Petrohrad: Koulím zdar a pétanque zvlášť

Po bouřkách a přeháňkách z posledních týdnů zažívají houbaři v lesích žně.

Žampiony rostou v centru Chrudimě

Zloděj ukradl modrý kontejner

Česká Rybná – Skutečští policisté pátrají po zloději, který v České Rybné na Chrudimsku ukradl z volně přístupného pozemku vedle silnice velkoobjemový modrý kovový kontejner s dřevěnou nástavbou, který byl určen na biomasu. 

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Nemocnice fungují i přes nedostatek lékařů a sester

Pardubický kraj – Zdravotního personálu je v nemocnicích nedostatek. O to složitější je situace přes léto, kdy si lékaři i sestry chtějí vzít dovolenou. 

Svěchyňova ulice se na čas uzavře

Chrudim – Z důvodu umístění jeřábu na komunikaci při instalaci antény na střechu domu čp. 250 v chrudimské ulici Svěchyňova bude během nadcházející soboty a neděle pro motoristy úplně uzavřená tamní silnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení