VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti z Chrudimě už vědí, co dělat proti rakovině

Chrudim - Seriózní informace o onkologické prevenci získali studenti Střední průmyslové školy v Čáslavské ulici v Chrudimi.

27.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Přijela za nimi studentka šestého ročníku všeobecného lékařství na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, aby s nimi diskutovala o tom, jak se rakovině účinně bránit.

Besedy se konají s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny a pod titulem Rakovina není náhoda na středních školách po celé republice. Jejich cílem je formou kontaktu s odborníkem poskytnout mladým lidem informace o onkologické prevenci. Snažíme se tak působit na generaci, u níž je největší fyziologická šance dosáhnout efektu změnou negativních, respektive osvojením si pozitivních životních návyků.

Hlavní problém prevence (a to nejen onkologické) spočívá v tom, jak lidi „přinutit“, aby jí věnovali pozornost. Forma besed se středoškolskou mládeží je prokazatelně efektivní a oslovuje lidi mezi 15 a 20 lety, kteří jsou dosud z různých důvodů mimo dosah osvěty. Ve veřejnosti panuje názor, že jsou mladí lidé ohrožení spíše drogami a alkoholem, než onkologickými nemocemi. Odborníci ale potvrzují, že obě zmíněná rizika s riziky onkologickými do jisté míry souvisejí. Například sexuální zvyklosti v tomto věku ne nepodstatně ovlivňují pozdější výskyt některých ženských onkologických onemocnění. Navíc právě v této životní etapě má člověk největší naději ovlivnit změnou či vytvořením svých návyků míru pozdějšího ohrožení rakovinou.

Při besedách dostanou studenti odpovědi na otázky, jak a proč vzniká rakovina a jaké jsou hlavní rizikové faktory. Dozvědí se, jaké jsou principy prevence onkologických onemocnění. Poradíme jim, čeho by si měli na sobě a svých blízkých všímat, aby přišli k lékaři včas. A zabýváme se i samotnou pomocí nemocným. Scénář byl zpracován týmem, který vedli doc. MUDr. Ladislav Horák, DrSc. z I. chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze a doc. MUDr. Josef Kovařík, DrSc., přednosta onkologického oddělení tamtéž, a schválil je také předseda České onkologické společnosti ČLS a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Součástí našeho projektu jsou průzkumy, které zjišťují míru informovanosti o podstatě onkologických onemocnění, o preventivních programech, o léčebných možnostech, o principech zdravé výživy a životním stylu apod. Výsledky letošního průzkumu přineseme v týdnu.

Zuzana Labudová

Autor: Redakce

27.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obsluha speciálního vozidla pro monitoring a čištění kanalizace.

Rekonstrukce kanalizace způsobí nové dopravní uzavírky

BMW řady 7.
AUTOMIX.CZ
10

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Bez vstřelené branky Chrudim napoprvé prohrála

Chrudim – První přípravné utkání před nadcházející sezonou sehráli o víkendu fotbalisté MFK. Vyjeli za ním do malé vísky Medlov, kde se střetli s loňským vítězem MSFL, Sportovním klubem Uničov.

Kulturní dění v Bojanově pokračuje

Bojanov – Nedávným setkáním rodáků a přátel městyse kulturní dění v Bojanově zdaleka nekončí. 

Pardubice hostí festival nepočítačových her

Pardubice – V pardubickém Kulturním domě Dukla ve čtvrtek začíná největší festival nepočítačových her v republice zvaný Gamecon. Až do neděle zde bude možné vyzkoušet nejrůznější aktivity od deskových her, přes vodní bitvu až po pozorování noční oblohy. 

Sucho nahrává kůrovcům. Stromy mají méně síly

Pardubický kraj – Sucho a kůrovec. Tato dvojice nyní ohrožuje české lesy. Oslabené dřeviny jsou náchylnější vůči cizopasným houbám i škůdcům. Teplotní extrémy oslabují lesní porost. Nejvíce je tímto vývojem ohrožen právě smrk a jeho hlavním škůdcem je právě kůrovec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení