VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti z Chrudimě už vědí, co dělat proti rakovině

Chrudim - Seriózní informace o onkologické prevenci získali studenti Střední průmyslové školy v Čáslavské ulici v Chrudimi.

27.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Přijela za nimi studentka šestého ročníku všeobecného lékařství na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, aby s nimi diskutovala o tom, jak se rakovině účinně bránit.

Besedy se konají s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny a pod titulem Rakovina není náhoda na středních školách po celé republice. Jejich cílem je formou kontaktu s odborníkem poskytnout mladým lidem informace o onkologické prevenci. Snažíme se tak působit na generaci, u níž je největší fyziologická šance dosáhnout efektu změnou negativních, respektive osvojením si pozitivních životních návyků.

Hlavní problém prevence (a to nejen onkologické) spočívá v tom, jak lidi „přinutit“, aby jí věnovali pozornost. Forma besed se středoškolskou mládeží je prokazatelně efektivní a oslovuje lidi mezi 15 a 20 lety, kteří jsou dosud z různých důvodů mimo dosah osvěty. Ve veřejnosti panuje názor, že jsou mladí lidé ohrožení spíše drogami a alkoholem, než onkologickými nemocemi. Odborníci ale potvrzují, že obě zmíněná rizika s riziky onkologickými do jisté míry souvisejí. Například sexuální zvyklosti v tomto věku ne nepodstatně ovlivňují pozdější výskyt některých ženských onkologických onemocnění. Navíc právě v této životní etapě má člověk největší naději ovlivnit změnou či vytvořením svých návyků míru pozdějšího ohrožení rakovinou.

Při besedách dostanou studenti odpovědi na otázky, jak a proč vzniká rakovina a jaké jsou hlavní rizikové faktory. Dozvědí se, jaké jsou principy prevence onkologických onemocnění. Poradíme jim, čeho by si měli na sobě a svých blízkých všímat, aby přišli k lékaři včas. A zabýváme se i samotnou pomocí nemocným. Scénář byl zpracován týmem, který vedli doc. MUDr. Ladislav Horák, DrSc. z I. chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze a doc. MUDr. Josef Kovařík, DrSc., přednosta onkologického oddělení tamtéž, a schválil je také předseda České onkologické společnosti ČLS a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Součástí našeho projektu jsou průzkumy, které zjišťují míru informovanosti o podstatě onkologických onemocnění, o preventivních programech, o léčebných možnostech, o principech zdravé výživy a životním stylu apod. Výsledky letošního průzkumu přineseme v týdnu.

Zuzana Labudová

Autor: Redakce

27.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze Svatováclavského jarmarku v Hlinsku.

Státní svátek oslaví v Hlinsku i v Trhové Kamenici společně

Ilustrační foto
1

Zdravotníci podají trestní oznámení

Drobná blondýnka naviguje avii přes extrémní překážky

Skoranov – Kateřina Ventluková ze Skoranova u Třemošnice má velice zajímavý koníček. Coby navigátorka závodí v takzvaném Truck Trialu, tedy že se v nákladním autě snaží překonat na čas i přesnost nejrůznější extrémní překážky. A nevede se jí vůbec špatně. Spolu s řidičem Bohumírem Čápem vyhráli letošní evropský šampionát!

Služebna v chrudimské Revoluční ulici ožívá především v noci

Chrudim – Dveře služebny chrudimské městské policie v Revoluční ulici zůstávají zpravidla přes den zavřené. Strážníci služebnu využívají jako své zázemí hlavně v noci. Podle některých Chrudimáků to ale nestačí, okolní oblast by si podle nich zasloužila pečlivější dohled. Třeba kvůli neukázněným řidičům.

Muž měl onanovat na dětském hřišti

Chrudim – Na konci minulého týdne oznámila na linku 156 mladá žena, že její malý syn přiběhl domů s tím, že na hřišti v Koželužské ulici stojí muž, který se obnažuje a onanuje. Oznamovatelka strážníkům zároveň uvedla popis tohoto člověka, který měla k dispozici od svého syna a dodala, že dotyčný následně odešel směrem k Širokým schodům.

Poutník Standa pomáhá Vilémkovi

Mladoňovice, Mýtka – Sobotní nevlídný upršený den opravdu nelákal k procházkám, ale pokud někdo vystrčil nos z teplého domova, mohl na silničkách našeho regionu potkat mladého sympaťáka, který rázuje stále vpřed bez ohledu na počasí. Poutník Standa, jak jsme si ho pokřtili, má ale dobrý důvod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení