VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti z Chrudimě už vědí, co dělat proti rakovině

Chrudim - Seriózní informace o onkologické prevenci získali studenti Střední průmyslové školy v Čáslavské ulici v Chrudimi.

27.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Přijela za nimi studentka šestého ročníku všeobecného lékařství na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, aby s nimi diskutovala o tom, jak se rakovině účinně bránit.

Besedy se konají s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny a pod titulem Rakovina není náhoda na středních školách po celé republice. Jejich cílem je formou kontaktu s odborníkem poskytnout mladým lidem informace o onkologické prevenci. Snažíme se tak působit na generaci, u níž je největší fyziologická šance dosáhnout efektu změnou negativních, respektive osvojením si pozitivních životních návyků.

Hlavní problém prevence (a to nejen onkologické) spočívá v tom, jak lidi „přinutit“, aby jí věnovali pozornost. Forma besed se středoškolskou mládeží je prokazatelně efektivní a oslovuje lidi mezi 15 a 20 lety, kteří jsou dosud z různých důvodů mimo dosah osvěty. Ve veřejnosti panuje názor, že jsou mladí lidé ohrožení spíše drogami a alkoholem, než onkologickými nemocemi. Odborníci ale potvrzují, že obě zmíněná rizika s riziky onkologickými do jisté míry souvisejí. Například sexuální zvyklosti v tomto věku ne nepodstatně ovlivňují pozdější výskyt některých ženských onkologických onemocnění. Navíc právě v této životní etapě má člověk největší naději ovlivnit změnou či vytvořením svých návyků míru pozdějšího ohrožení rakovinou.

Při besedách dostanou studenti odpovědi na otázky, jak a proč vzniká rakovina a jaké jsou hlavní rizikové faktory. Dozvědí se, jaké jsou principy prevence onkologických onemocnění. Poradíme jim, čeho by si měli na sobě a svých blízkých všímat, aby přišli k lékaři včas. A zabýváme se i samotnou pomocí nemocným. Scénář byl zpracován týmem, který vedli doc. MUDr. Ladislav Horák, DrSc. z I. chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze a doc. MUDr. Josef Kovařík, DrSc., přednosta onkologického oddělení tamtéž, a schválil je také předseda České onkologické společnosti ČLS a ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Součástí našeho projektu jsou průzkumy, které zjišťují míru informovanosti o podstatě onkologických onemocnění, o preventivních programech, o léčebných možnostech, o principech zdravé výživy a životním stylu apod. Výsledky letošního průzkumu přineseme v týdnu.

Zuzana Labudová

Autor: Redakce

27.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies