VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudim má světový titul!

CHRUDIM - Stalo se to, v co mnozí jen doufali. Město Chrudim získalo v Londýně jako první z České republiky zlatou stuhu v mezinárodní soutěži „Místo, ve kterém stojí za to žít“. Nechalo za sebou Američany, Rusy, Bulhary i pořadatelskou Velkou Británii.

29.11.2007 3
SDÍLEJ:

Místostarosta Chrudimě Petr Řezníček převzal ocenění v soutěži LivCom 2007.Foto: DENÍK/archiv

Chrudim soutěžila v kategorii měst s dvaceti až 75 tisíci obyvateli. Odborná porota ji posuzovala v šesti kategoriích. Musela prokázat, že se umí starat o historické dědictví, pečovat o přírodu nebo aktivně podporovat zdravý životní styl obyvatel. „Mimo tyto tradiční oblasti jsme museli přesvědčit komisaře, že vše činíme za aktivní a systematické spolupráce veřejnosti všech generací a že naše snaha vede ke strategickému a dlouhodobě udržitelnému rozvoji. To bylo předmětem jedné zkategorií s názvem Plánování pro budoucnost,“ uvádí místostarosta Chrudimě Petr Řezníček.

Důležitým faktorem hodnocení byla vyváženost všech kategorií, kterou porotci bedlivě zkoumali. „Prezentovali jsme se 40 minut a poté čelili otázkám komisařů. Nebylo to jednoduché, ale ocenění nám vše vynahradilo,“ přibližuje průběh obhajoby koordinátorka Zdravého města Chrudim Šárka Trunečková.

Oficiální akce se kromě soutěžících účastnili také významní zástupci OSN, Londýna, centrální londýnské čtvrti City of Westminster a dalších mezinárodních asociací.

Úspěch Chrudimi je úspěchem nejen tohoto města, ale také Projektu Zdravé město WHO a celé České republiky. Znamená totiž, že i vnaší zemi existují města a obce, ve kterých mají lidé i přes řadu problémů kvalitní podmínky pro život. „Doufám, že si i díky tomuto ocenění uvědomíme, že i u nás děláme dobré věci, které oceňují mezinárodní instituce i naši kolegové zjiných měst světa. Zároveň potvrzuje, že postup dle metodiky Národní sítě Zdravých měst, jejíž jsem předsedou, má smysl a přispívá ke kvalitnějšímu životu vnašich obcích“, zdůrazňuje další rozměr a význam ocenění místostarosta. Soutěže se za ČR zúčastnilo také Kladno, které společně sChrudimí obsadilo rovněž první místo.

Úspěch v soutěži LivCom Awards znamená značný přínos. Významné firmy, které uvažují o dalších investicích, se zabývají také otázkami kvality života obce, jíž se její budoucí zaměstnanci stanou součástí. „Je oblast esteticky příjemná? Je zde cítit hrdost současné komunity na své dědictví? Má oblast pověst ekologicky čistého místa? Jsou zde znaky udržitelného rozvoje a zdravého životního stylu obce? Má daná oblast plány do budoucna? Úspěch v soutěži LivCom Awards znamená kladně odpovědět na všechny tyto otázky”, shrnuje přínosy Alan Smith, ředitel soutěže.

Co potřebuje Zdravé město Chrudim k lepšímu zdraví?

Město bylo na mezinárodní soutěži v Londýně oceněno zlatou stuhou a získalo tak kredit, kterému se ve světě říká „spokojená obec“. Co chybí Zdravému městu Chrudim k tomu, aby bylo ještě „zdravější“¨?

Starosta města Jan Čechlovský vypočítává hned několik investičních akcí, které je třeba do budoucna realizovat. Mezi prioritami je doprava, ale i „dotažení“ sociální oblasti, především v péči o seniory. Ta je v Chrudimi na špičkové úrovni, chybí jí ale ještě dva dílky do uceleného řetězce – domov důchodců a hospic.

„Domov důchodců potřebujeme a marně žádáme o dotaci už několik let. Požádali jsme o finance stát při nedávném rozdělování peněz z rozpočtu, ale nedopadlo to. Před nedávnem jsem měl jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde řekli, že je to sice potřebná věc, ale peníze nejsou,“ uvádí starosta Čechlovský. Ten bude v první polovině příštího roku s poslancem Ladislavem Libým hledat cesty, jak finanční prostředky na domov důchodců sehnat.

Podle mínění pražského archeologa Jana Frolíka potřebuje Zdravé město Chrudim k upevnění „zdraví“ především silniční obchvat. „Je už to skutečně problém. Je hrozné uváznout v dopravním špuntu někde u Medlešic a jet do Chrudimě krokem,“ tvrdí archeolog Frolík.

29.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
NÁVRAT KE KOŘENŮM v trénování mláděže prožil letos po šestnácti letech Miroslav Teplý, aktuální trenér chrudimských dorostenců. Jak ale on sám říká: „Je to hlavně o psychologii.“

Mladší dorostenci si užili vítěznou derniéru, končí třetí

FRANTIŠEK TICHÝ. Předseda klubu FK ERA-PACK Chrudim při on-line rozhovoru v redakci Chrudimského deníku

ERA-PACK prodloužil smlouvy hned s devítkou českých futsalistů

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Chrudim – Městským parkem v Chrudimi se během včerejšího dopoledne mísí houkání sirén s dětským štěbetáním. Koná se tu devatenáctý ročník akce Bezpečné prázdniny, která má za úkol připomenout malým návštěvníkům, jak letní volno prožít bez úhony.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies