VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sumy v projektu Málka dráždí

Chrudim – Štítek na dveře toalety za dva tisíce korun? I takové věci prý ukrývá dokumentace k muzeu barokních soch.

28.1.2011 10
SDÍLEJ:

Muzeum barokních soch.Foto: DENÍK/Marek Nečina

Výběrové řízení na vybavení interiéru dokončovaného muzea barokních soch je podle chrudimského místostarosty Romana Málka připraveno špatně.

Jednu velkou zakázku, odhadnutou projektem až na 15 milionů korun, chce Málek rozdělit na čtyři menší.

„Není správné, aby například dodávku bezpečnostních kamer a jejich napojení na městský kamerový systém realizovala stejná firma, jaká bude do muzea dodávat třeba židle, stoly, vizitky, sokly pod sochy nebo která provede stěhování nábytku,“ uvádí místostarosta. „Jednoduše: nábytek mají dodávat nábytkáři. Ne koordinační firma, která si na tom pouze přirazí svou provizi,“ pokračuje Málek.

Jedno výběrové řízení se tak má týkat nábytku, druhé audiovizuální techniky, třetí interiérů kromě nábytku a čtvrté rozhodne o dodavateli grafiky, infotabulí a podobně.

Místostarostu prý překvapily i konkrétní cifry, které se v projektu objevují u jednotlivých položek.

„I když vím, že vysoutěžené peníze jsou nakonec jiné, přesto mě třeba dodávka 1000 poštovních obálek s potiskem muzea v projektované hodnotě 80 tisíc korun zarazila. Obálky po osmdesáti korunách za kus mají obsahovat pozvánku na otevření muzea. Stejně tak mě překvapil štítek na WC, každý za 2000 korun, nebo stěhování tří kusů nábytku za cenu 95 tisíc korun,“ uvádí místostarosta několik příkladů.

Starosta nechce zbytečně odkrývat karty

Rada města se nově také rozhodla, že v souvislosti s muzeem ukončí smlouvu o účasti na vytváření jeho interiéru s bývalým radním Lubošem Jelínkem.

Nově pojatá výběrová řízení na vybavení interiéru muzea barokních soch zároveň mají soutěžícím poskytnout o něco více času. „Uvedu příklad: Požadovaná ozvučovací technika je třeba v republice k mání skladem pouze v množství několika kusů. Bude–li nutné dodat ji příliš rychle, opět toho budou schopny jen některé firmy. Prostor pro konkurenci se tím výrazně zúží. Poskytneme–li soutěžícím více času, můžeme hodně ušetřit,“ domnívá se místostarosta Málek.

Málkova kritika spojená se zveřejněním projektových cen se ale podle některých může nakonec obrátit proti městu. „Nebývá zvykem zveřejňovat projektantské ceny. Víceméně se tak nahrává těm, kteří se chtějí zúčastnit výběrového řízení,“ nechal se slyšet chrudimský starosta Petr Řezníček, který jedním dechem připomněl, že díky otevřenému soutěžení zveřejňovanému i na internetu se v Chrudimi za uplynulé čtyři roky nevydalo v investicích oproti projektovaným rozpočtům 153 milionů korun.

Obavy z toho, že se firmy zbytečně dozvědí, že laťka je nastavena příliš vysoko, vyjádřil i první chrudimský místostarosta Miroslav Tejkl.
„Já jsem ale uvedl jen příklady, ceny za tři položky,“ hájí se místostarosta Málek.

Následnému snížení cen ostatně nahrává i doznívající ekonomická krize. I v jejím důsledku se totiž tendrů o větší městské zakázky běžně účastní až desítky firem.

Autor: Marek Nečina

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Na východ Čech se žene bouřka.

Bouřky kácely stromy a trhaly elektrické dráty

Ilustrační foto

Chrudim se na šest dnů stane centrem loutkářství

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Martin Věchet odpískal festival v Mladých Bukách

Mladé Buky - Festival Trutnoff se ani v menší variantě takzvané Zahradní slavnosti letos neuskuteční.

Během Dne s Jitřenkou si cenu zasloužili všichni závodníci

Chrudim – Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim pořádalo během úterý tradiční Den s Jitřenkou.

Na radnici v Hlinsku „bydlí“ 748 obyvatel

Hlinsko – Bydlím na radnici. To o sobě může říkat 748 lidí, kteří jsou trvale hlášeni na Městském úřadě v Hlinsku. Město má 9632 obyvatel a podle propočtu tak na radnici „žije" každý dvanáctý člověk.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies