VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Své rodiny chránili Židé i za cenu sebevražd

Chrudim - Na říjnový článek věnovaný osudům chrudimských Židů za 2. světové války reagovalo několik lidí. Ti poskytli kontakty na příbuzné, se kterými se poté spojila pracovnice okresního archivu Alžběta Langová.

8.11.2012 1
SDÍLEJ:

Snímek zobrazuje manželku Josefa Orského Karolinu s dětmi Romanem a Ilonkou. Byl pořízen na zahradě jejich domu v chrudimské ulici V Tejnecku (dům stále stojí) ještě v době, kdy šťastnou rodinu nacismus neohrožoval. Foto: archivy rodin a Okresní archiv Chrudim

„Přijeli za mnou potomci rodiny až z Jizerských hor. Navštívila jsem dceru ve článku zmiňovaného Josefa Orského a získala jsem cenné informace, fotografie a dokumenty v podobě dopisů z vězení a z Terezína," říká Alžběta Langová.

Smrt i rozvod

„Kontakt s příbuznými znamenal nejen velký přínos pro bádání a doplnění informací. Také rodiny byly potěšeny zájmem o jejich příběh, který byl po celá desetiletí zapomenut a přehlížen," pokračuje Alžběta Langová.

Badatelka získala kontakty například na potomky rodiny Agulárových. Manžel Josefíny Agulárové Richard v červnu 1939 spáchal sebevraždu oběšením, aby tak chránil rodinu. Žid byl totiž jen on, manželka nikoliv.

Kontaktovat se podařilo i dceru Josefa Orského. Tento Žid, jmenující se dříve Ornstein, žil rovněž ve smíšeném manželství. Se ženou se formálně rozvedl, aby rodinu ochránil. Do transportu tedy šel pouze on sám.

Pátrání nekončí

Ozvali se i potomci Olgy Říhové a Idy Nermuťové. Příběhy jejich rodin, které tragicky zasáhla nacistická zvůle, přiblíží výstava, která se bude konat v Muzeu barokních soch od letošního 3. prosince do svátku Tří králů.

„Děkujeme všem, kteří přispěli informací k nalezení kontaktu a budeme vděční i dalším, kteří se nám ohlásí. Stále nám chybějí informace o Anně Jonášové, Fuchsových, Pickových, Roubíčkových nebo o Anně Pelikánové. Nově bychom chtěli požádat o kontakt na rodinu Jany Skallové Šonské," vyzývá veřejnost badatelka.

Jana Skallová (ročník 1910) byla starší sestrou později známé herečky Jany Šedové (vlastním jménem Gertrudy Skallové-Popperové), která se v Chrudimi narodila, studovala tu a přežila Terezín. Její rodiče v lágrech zahynuli. Sestře Janě se zřejmě transporty vyhnuly, protože byla již v roce 1938 provdána, jmenovala se Šonská a manžel JUDr. Jan Jiří Šonský byl nežidovského původu. „Víme o ní jen tolik, že se jí 3. 12. 1938 narodil syn Jan. Její manžel se živil jako kandidát notářství, bydleli v Svěchynově ulici v Chrudimi. Její další osudy, ani osudy jejích potomků, se nepodařilo vypátrat," dodává Alžběta Langová.

Dluhy včerejška

Vzpomínky, které chrudimský archiv díky čtenářům získává, pomáhají doplnit obraz minulosti, který byl záměrně vymazán. „Započali v tom nacisté, kteří chtěli vymazat z mapy světa židovské etnikum, a pokračoval komunistický režim, který o obětech rasové perzekuce mlčel. Je třeba, abychom si tyto události připomínali a zaznamenávali je. Ubývá totiž přímých svědků hrůz 2. světové války a stále zvedají hlavu různé nesnášenlivé antisemitsky či jinak xenofobní skupiny, v nejhorší podobě popírající i samotný fakt holocaustu. Je to náš společný dluh vůči těm, kteří pro lidskou nevšímavost a ustupování zlu umírali v plynových komorách a na popravištích," uzavírá Alžběta Langová. 

Autor: Marek Nečina

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní barokní scéna v Chrudimi
11

Barokní serenáty hrané nyní v Chrudimi mnoho uší neslyšelo

Pytel trávy za dva miliony asi není součástí povinné výbavy automobilu.

V kufru auta vezli pytel trávy. A nešlo o senoseč

Řidič po srážce s kamionem utrpěl četná zranění

Hlinsko - „Byla to taková morda, že kusy aut lítaly kolem,“ popisují svědci čtvrteční srážku osobního auta s kamionem, ke které došlo krátce před půl sedmou ráno na silnici mezi Hlinskem a Chlumem. Těžce zraněného řidiče odvezla sanitka do nemocnice.

Automatika zalarmovala hasiče a poté vypustila pěnu

Třemošnice - Profesionální hasiče ze Seče a dobrovolné z Třemošnice, Prachovic a Seče vyburcoval ve středu ve 21.18 poplach. Mělo hořet v dílně podniku ve Skoranově. I když vše nasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o veliký požár, nakonec se vůbec nehasilo.

Hokejistům se přiblížil boj o dobu ledovou

Chrudim – Strojník zimního stadiónu v Chrudimi Petr Kulhánek ve vodním mlžném oparu stříká na betonovou plochu jednu vrstvu vody za druhou. Připravuje tak základní ledovou vrstvu pro nástup rolby, která se už po zbytek sezóny v hale bude o kvalitu ledu v Chrudimi starat.

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení