VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svět si připomíná 75 let od vypálení osady Ležáky

Ležáky – Pietní vzpomínka k 75. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli. Program začíná o půl deváté mší. Na devátou se začnou sjíždět hosté a postupně se řadit do průvodu, aby v deset hodin dopoledne mohlo za doprovodu vojenské kapely začít kladení věnců u pomníku „Kniha obětí".

23.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Kamil Dubský

V 10:55 pronese hlavní projev první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská a po ní přijde k řečnickému pultu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek. Následovat bude projev předsedy Československé obce legionářské Pavla Budinského.
Uctění památky ležácké tragedie bude mít i „předehru" a tou je sedmý ročník braného závodu Memoriál Karla Kněze, který v Habrovči startuje dnes.

AKTIVNÍ ODBOJ

Vrchní strážmistr Karel Kněz byl velitelem četnické stanice ve Vrbatově Kostelci do jejíhož rajonu spadaly Miřetice a Dachov, tedy i ležácký mlýn a osm domků osady Ležáky. Patřil mezi nejvýznamnější členy odbojové skupiny Čenda, která v této oblasti působila již od roku 1939.

Do Ležáků svezou hosty i autobusy1. spoj odjíždí v 7:15 z Pardubic od zastávky Karla IV. a pokračuje přes Dražkovice (7:30), Medlešice autob. zastávka (7:40), Chrudim Masarykovo náměstí (7:50), Slatiňany střed (8:00), Nasavrky včelařská škola (8:15) až do Ležáků.
2. vyjíždí v 7:15 ze Zaječic a jede přes Chrast náměstí (7:20), Skuteč náměstí (7:40), Holetín horní zastávka (8:00), Hlinsko nádraží (8:10) a Včelákov (8:30)

Členové „Čendy" aktivně shromažďovali zbraně a z okolních lomů výbušniny. Její členové významně podporovali a ukrývali radistu parašutistické skupiny Silver A Jiřího Potůčka, který díky nim mohl z lomu Hluboká vysílat z vysílačky Libuše.

Vše se změnilo poté, co českoslovenští parašutisté zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jenž zraněním 4. června podlehl.

Masivní odplata postihla nejprve Lidice, které nacisté na základě falešných podezření ze spolupráce s parašutisty srovnali se zemí.

Po zradě Karla Čurdy se následně gestapo dostalo na stopu i skupině Silver A v Pardubicích a postupně se dopracovalo až do Ležáků.

PROZRAZENÍ A SMRT

Karel Kněz tušil prozrazení, stihl ještě uklidit získané zbraně, a aby uchránil svou rodinu, se v pondělí 22. června nad ránem zastřelil služební zbraní u Habrovče.

Ve středu 24. června 1942 ráno obklíčí Ležáky jednotky SS a policie. Všechny obyvatele včetně dětí shromáždí a odvezou do Pardubic. Domy vyrabují a spálí. Nacisté do druhého dne všechny ležácké obyvatele starší patnácti let postřílí a 13 dětí odvlečou do koncentračního tábora na smrt. Přežijí jen sestry Jarmila a Marie Šťulíkovy.

Autor: Lukáš Vaníček

23.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Už se moštuje.

Už se moštuje

Při rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha.

Při Rosické brázdě vystoupí i Duo Jamaha

Na pétépáky se jen tak nezapomene

Chrudim – Včera dopoledne odhalili zástupci Chrudimi a Českého svazu PTP-VTNP ve vstupní hale Městského úřadu Chrudim v Pardubické ulici pamětní desku na připomínku nedobrovolné služby 182 příslušníků Pomocných technických praporů (PTP) z chrudimského okresu.

Z ulic a náměstí mizí vystavené fotky

Chrudim – Pětici chrudimských náměstí a jiných veřejných ploch teď zdobí výstava velkoformátových fotografií s tématem Národního geoparku Železné hory. Část vystavených tisků se zobrazením lomů i jiných atraktivních zákoutí krajiny na Chrudimsku už ale nenechavci stihli ukrást.

Houbařka přinesla desítky hřibů

Chrudim – Ve třech taškách Chrudimačky Věry Pitrové byste po jejím čtvrtečním výletu do lesa napočítali na šedesát dubových hřibů, třicet hřibů kovářů, ale také množství bedel, kozáků, klouzků a lišek.

Vesna couvá. Chce jednat o platech

Východní Čechy - Mzdy na hranici bídy možná skončí. Firma otočila a chce jednat o kolektivní smlouvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení