VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Teplo z horkovodu zdražilo, nejvíc si připlatí sportoviště

Chrudim - Centrálně dodávané teplo z Opatovic zdražilo pro Chrudimáky od 1. ledna o 5,5 procenta. Není to dramatické zvýšení. Jenže v době, kdy ceny energií vesměs spíš klesají, to přece jen překvapí. Díky zatím mírné zimě ale cifry na účtech odběratelů nakonec vůbec nemusejí vzrůst.

15.1.2014
SDÍLEJ:

Elektrárna OpatoviceFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

„O zdražení nevím. Je možné, že na společenství vlastníků bytů v našem domě nějaký dopis přišel, ale až k nám se tahle informace ještě nedostala," říká jedna z obyvatelek bytového domu Na Šancích. „Teď ale topíme mnohem méně než vloni, takže stejně doufám, že nakonec ušetříme," dodává žena.

Zdražení okomentoval rovněž chrudimský starosta Petr Řezníček, jenž kromě své funkce v městské samosprávě zasedá i v dozorčí radě společnosti Elektrárny Opatovice, jež teplo dodává. „Město Chrudim se zmíněným navýšením nesouhlasilo. Racionálně je ale třeba uvést, že dochází především ke zdražení uhlí, které se nově do Opatovic nedováží z mostecké uhelné oblasti, ale z Německa. Do ceny se promítají i nezbytné úpravy technologií, k nimž dochází kvůli požadavkům na další snižování vzdušných imisí," vysvětluje Petr Řezníček.

Zdražení postihne i několik společností a organizací zřízených městem. „Ročně dáme za teplo až 2,5 milionu korun, z toho asi 1,5 milionu spolkne krytý bazén. Teď zaplatíme možná o 100 tisíc víc, což nás netěší. Od jiných bazénářů ale vím, že teplo dál nakupujeme o desítky procent levněji, než za kolik je mají jinde," říká ředitel Sportovních areálů města Chrudim Luděk Marousek.

Námitka starosty města adresovaná řediteli EOP Václavu Paškovi

Dobrý den pane řediteli,

omlouvám se, ale teprve nyní jsem se dostal k Vašemu sdělení o důvodech zvýšení ceny tepla pro odběratele. Myslím, že v kalkulacích ceny tepla v minulých letech musely být kalkulovány všechny dopady na obnovu technologií či ostatní předpokládané investice. Asi bylo nad rámec toho těžké odhadovat vývoj jednání s CC k dodávkám uhlí. To uznávám. Ale míra zvýšení o 5,5 % mi nepřipadá vhodná , řekněme nesouhlasím s ní, i s ohledem, že někteří dodavatelé jiných medií avizují naopak snižování cen za svá média. Neznám detailně názory svých kolegů z Pardubic, ale vím, že ani pan primátor Fink se neztotožňuje s nutností zvýšení ceny tepla pro rok 2014.
Prosím o zvážení, zda je takové zvýšení ceny tepla, byť nejlacinější v ČR, nutné.

S pozdravem

Mgr. Petr Řezníček
starosta města Chrudim

Dobrý den,

Detail informace myslím užitečný pro všechny zástupce měst: Jedná se zejména o 3 aspekty(pomineme-li inflaci):

1) Spolehlivost a efektivnost provozu SZT:

Z důvodu predikce životnosti primáru jsme realizovali ve 13 a budeme pokračovat v dalších letech(14,15) ve výměně klasických potrubí za efektivnější předizolovaná-zvyšujeme efektivnost, ale hlavně spolehlivost SZT.

2) Ekologie, Nové limity emisí 2016:

Finalizujeme k podpisu smlouvy (DeSOx, DeNOx, Filtry) v hodnotě 2,6 mld. dle výsledů veřejných soutěží. Budou podepsány do konce roku 2013.Předplatby již ve 13, platby ve 14,15)

3) Palivová základna 2014:

Vzhledem k dosud nevyřešeným sporům s CC jsme nuceni v r.2014 spalovat jiné uhlí( DNT, Mibrag), kde jak komodita , tak doprava významně navyšují jak palivové náklady, tak provozní náklady(vápenec, vedlejší energetické produkty,…)

S pozdravem Václav Pašek

Ing.Václav Pašek, Ph.D.

Výkonný ředitel, předseda představenstva

Elektrárny Opatovice, a.s.

Autor: Marek Nečina

15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky.
14

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky. Muž zřejmě vypaloval kabely

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko – V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život.Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě. 

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Proseč – Záchranná stanice hendikepovaných zvířat Pasíčka má hodně příznivců. Lidé mají možnost si na dálku adoptovat ptáka nebo savce a podílet se na jeho stravě i léčbě. 

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení