Kvůli výhrůžkám bývalého manžela nyní žije v bytě s utajenou adresou paní N. z větší obce na Chrudimsku, která snášela domácí násilí dlouhých pět let. Manžela si brala jako rozvedená s dvěma dcerami a porodila mu syna. Z počátku šťastný vztah se léty proměnil v peklo. „Nikam jsem nesměla jít, jenom se psem. Když jsem se o deset minut opozdila, zamkl dveře a nechtěl mě pustit dovniř. Kontroloval mě i v zaměstnání, bránil mi v kontaktu s kamarádkami. V noci, když přišel opilý, mi zakazoval spát a budil děti. Když mě fyzicky napadl, rozhodla jsem se odejít. Děkuji Centru J. J. Pestalozziho za pomoc nejen mně, ale i dalším obětem domácího násilí,“ říká paní N., jež si už nalezla podnájem a hodlá začít žít nanovo a v klidu.

Konference se uskutečnila v rámci kampaně Dnů zdraví a je součástí dlouhodobého projektu Bezpečná komunita. Uspořádaly ji městské oddělení sociální prevence a Zdravé město Chrudim ve spolupráci s Centrem J. J. Pestalozziho.

Konference „Domácí násilí“

Ve středu se vpřednáškovém sále Regionálního muzea Chrudimkonala konference „Domácí násilí“. Konference je vrámci kampaně Dnů zdraví a je součástí dlouhodobého projektu Bezpečná komunita, který je zaměřen na prevenci úrazů, všech věkových skupin. Podpořeno dotačním titulem Ministerstva zdravotnictví ČR Národní program zdraví – projekty podpory zdraví 2007.Vdopoledním programu je domácí násilí zpracováno zpohledu teorie, sociálně-právní ochrany dětí, policejní praxe, intervenčního centra a soudní praxe. Odpolední blok bude věnován neziskovým organizacím, které se problematikou zabývají – Centrum J.J.Pestalozziho, o.p.s. Chrudim, Psychosociální centrum Acorus Praha a Centrum Náděj Bratislava. Vneposlední řadě vystoupí klientka Centra J. J. Pestalozziho, která se podělí o svůj příběh.

Domácí násilí

- je charakterizováno jako fyzické, sexuální, emocionální a psychické týrání,

zahrnující i vážné pohrůžky použití podobného násilí

- je nejrozšířenější formou násilí vůbec, která je však nejvíce podceňována, nejméně viditelná, kontrolovatelná a postižitelná

- je často společností považováno za privátní záležitost, kterou si účastníci musí vyřešit sami.

O problematice je nutné hovořit a informovat o ní, proto se sejdou odborníci a organizace zabývající domácím násilím, aby předali své zkušenosti dalším odborníkům, kteří konferenci navštíví zcelé republiky. Vdiskusi bude prostor pro dotazy a další zkušenosti.

Konference je připravena pod hlavičkou Městského úřadu Chrudim – Oddělení sociální prevence, Zdravé město Chrudim a místní Agenda 21 ve spolupráci sCentrem J.J. Pestalozziho, o.p.s. Chrudim.Mgr. Radka Pochobradská