V pátek byl úplněk měsíce a právě toto období je podle zkušených houbařů ideální k návštěvě lesa.

Dobrá zpráva – skutečně rostou! Ale jen místy a většinou pouze na okrajích porostů. Jednoznačně v žebříčku nálezů z posledních dní vedou kováři, červenožlutí fešáci, kteří i při malém dotyku zmodrají. V košících houbařů se ale už objevují i klasičtí modráci nebo bedly.

Naději na houbařské úlovky už tedy mají i ti, kteří nejsou zapálenými mykology a do lesa se vydávají až tehdy, kdy se na krajích lesů objeví první zaparkovaná auta.

Hlinecký mykolog Jiří „Kudláček“ Laštůvka chodí se svým fotoaparátem a košíkem na houby celoročně. Ač je to pro houbařské laiky šokující, v polovině května už měl na „kontě“ hřiba borového, kozáka březového, tři hřiby dubové, pět křemenáčů březových a čtyřiadvacet hřibů kovářů!

„Kudláček“ má svá místa, jako ostatně každý houbař. Nazývá je „křemenákoviště“, „kozákoviště“ nebo „kovářoviště“. Na svých webových stránkách se ochotně svěřuje s tím, kde houbaří. „Chodím asi do deseti kilometrů od Hlinska. Květen, červen jezdím kolem Miřetic, koncem května navštěvuji už moje místa mezi Vortovou a Chlumem. V červnu se už houby objevují všude, ale musí mít člověk vytipovaná místa a vědět, kdy, kde a jak je najít,“ píše „Kudla“ na svém webu www.kudlacek.estranky.cz.

Jeho povídání doplňuje řada fotografií a videa přímo lákajících k návštěvě lesa.