VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: V lesích Podhůry vznikne i cyklopark

Chrudim, Podhůra - Rozhlednu Bára navštívilo letos od začátku roku až do těchto dnů přibližně 21 tisíc turistů

20.9.2013 3
SDÍLEJ:

NÁVŠTĚVNÍCI LESNÍ SLAVNOSTI prožili u Báry příjemně strávený čas. Foto: archiv Městských lesů Chrudim

Pracovníci Rekreačních lesů Podhůra (patří pod Městské lesy Chrudim) se s přicházejícím podzimem ohlížejí za pomalu končící sezonou. Zároveň už ale přemýšlejí také o novinkách, jež chtějí návštěvníkům nabídnout v příštím období.

„Sezona 2013 v Rekreačních lesích Podhůra byla rozdílná od předchozích zejména dvěma velmi povedenými akcemi pro veřejnost. Proto ji nemůžeme hodnotit jinak, než úspěšně. V sobotu 29. června se konala akce spojená se vzpomínkou na 230. výročí narození Josefa Ressela. Věříme, že se nám při ní podařilo Chrudimákům připomenout, že jejich slavný rodák byl nejen významným vynálezcem, ale také lesníkem známým v celé Evropě. Vždyť Josef Ressel mapoval lesy v dnešním Rakousku, Chorvatsku, Itálii a Slovinsku, kde také nakonec zemřel," připomíná ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Slavnost se vydařila

Součástí akce na Podhůře byla hojně navštívená Resselova lesní stezka. „Na ní jsme se snažili návštěvníkům osvětlit, jak se změnilo lesnictví od dob Ressela až po současnost. Krásný den symbolicky zakončily horkovzdušné balony, které na Resselovu počest vzlétly přímo z Podhůry a zahájily tak letní prázdniny," dodává ředitel.

Lesní slavnost, která se konala minulou neděli, již byla v podstatě zakončením léta v rekreačních lesích. „Letos se konal již její 8. ročník a můžeme říct, že byl velmi povedený. Přestože nám počasí příliš nepřálo, navštívilo Podhůru zhruba 400 lidí, které přilákala lesnická stezka se Strážcem Železných hor. Každý z absolventů stezky si mohl vyrobit vlastní letadlo ze dřeva, aby měl upomínku na hezké odpoledne strávené na Čertově skalce," říká vedoucí rekreačních lesů Lucie Janovská a připomíná, že uvedené akce sice sezonu rámovaly, ale lesní cesty nezely prázdnotou ani během prázdnin.

Myslí i na cyklisty

Hojně navštěvovaný byl také lanový park, rozhledna Bára i další „lesní lákadla".

„Lanový park, i přes velmi teplé léto, které není ideální pro adrenalinové aktivity, navštívil téměř stejný počet lidí jako v roce předcházejícím. Stejně tak je na tom Rozhledna Bára. Podle odhadů jí do této doby navštívilo přes 21 tisíc návštěvníků," vypočítává Lucie Janovská.

Sezona v rekreačních lesích pomalu končí, ale tamější zaměstnanci už nyní pečlivě pracují na novinkách. Jednou z nich bude Cyklopark Podhůra, jehož první část má být zbudována už v příštím roce. V úvodní fázi vznikne téměř dva kilometry dlouhá, jednosměrná, úzká terénní stezka známa jako „singltrek" a postupně by k ní měly přibýt i další části jako je „pumptrek", atd.

Projekt neusnul

Další připravovanou akcí je stavba Vzdělávacího a informačního centra Podhůra. Rekreační lesy Podhůra si, vzhledem ke své návštěvnosti, zaslouží zázemí nejen pro obsluhu, ale zejména pro návštěvníky. Po provedené architektonické soutěži se nyní pracuje na architektonické studii a pokračovat se bude přípravou ostatních dokumentů potřebných ke stavbě.

Pokud se podaří získat dotace na stavbu, budou moci příchozí již v roce 2015 pozorovat, jak centrum na Podhůře roste. Vzdělávací a informační centrum Podhůra pak bude představovat pomyslnou bránu, jíž budou moci příchozí vstoupit do Železných hor a objevovat krásy jejich přírody, lesnictví, geologie a další zajímavosti.

Autor: Marek Nečina

20.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na východ Čech se žene bouřka.

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Sekaček se chopila i trojice žen

Chrast – K úpravě travnatých ploch nestačí jen nakoupit sekačky. Své o tom vědí na hospodářském odboru chrastecké radnice, kde v poslední době čelí dotazům, proč se tráva v letošním roce seče méně často.

Díky donátorům může vzniknout cyklocentrum pro hendikepované i mateřské centrum

Hlinsko – Neziskové organizace na dobročinné Burze filantropie v okrese Chrudim zažily velký úspěch. Donátoři z řad firem, města Chrudim a Pardubického kraje podpořili realizaci šesti dary v hodnotě 275 tisíc korun. Jde o největší sumu na jedné burze za její šestiletou historii na Chrudimsku.

„Loutkárna“ oslaví už 45. narozeniny

Chrudim – Za pár dů začíná již 66. ročník festivalu Loutkářská Chrudim a naše muzeum bude hostit část doprovodného programu této tradiční přehlídky amatérského loutkového divadla a také zde od 30. června bude fungovat i oblíbená hospůdka pro návštěvníky festivalu.

Na koupališti tonul chlapec

Skuteč – Skutečské koupaliště se v úterý krátce po půl jedné odpoledne stalo dějištěm dramatické události. Jak uvádí policejní mluvčí Jiří Tesař, měl tu tonout malý chlapec.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies