VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rodině hradních netopýrů rychle přibývají příbuzní

Lichnice Ve sklepení hradu Lichnice letos přezimuje víc netopýrů než o rok dříve. Potvrdilo to prosincové i lednové kontrolní sčítání.

12.2.2013
SDÍLEJ:

Jeden z našich nejvzácnějších netopýrů vrápenec malý, patří mezi kriticky ohrožené druhy.Foto: Antonín Reiter

Zatímco loni se tu usídlilo 37 těchto létajících savců, nyní jde o 45 zvířat zastoupených sedmi různými druhy:

vrápenec malý Rhinolophus hipposideros - 15 jedinců,
netopýr velký Myotis myotis - 10 jedinců,
netopýr vodní Myotis daubentonii - 6 jedinců,
netopýr řasnatý Myotis nattereri - 1 jedinec,
netopýr ušatý Plecotus auritus - 5 jedinců,
netopýr dlouhouchý Plecotus austriacus - 2 jedinci a
netopýr černý Barbastella barbastellus - 6 jedinců.

Nováček si zvykl

„Přibyli hlavně netopýři velcí, vodní a ušatí. Zajímavostí je, že při lednové kontrole přibyli ve sklepení tři vrápenci malí. To je teplomilný druh, takže by se v zimě za mrazu neměl vůbec vyskytovat ve venkovním prostoru. Přílet tří nových jedinců zřejmě umožnilo oteplení mezi svátky, kdy ani v noci nemrzlo," uvedl Milan Růžička, zoolog Správy CHKO Železné hory.

Počet vrápenců malých je rekordem lichnického zimoviště. „Je to v souladu s pozorováními z jiných zimovišť v kraji, kde vrápenci malí dlouhodobě mírně přibývají," pokračuje zoolog. „Loni byl na Lichnici objeven poprvé netopýr řasnatý. Teď zimuje na úplně stejném místě na stropě, jde tedy zřejmě o téhož jedince. Při příležitosti zimního táboření na hradě jsem 2. února prohlédl sklepení znovu a k mému překvapení se poblíž tohoto netopýra řasnatého objevili dva noví. Jeden byl určitě téhož druhu, druhého nešlo bezpečně určit, protože nebyl dobře vidět," dodal zoolog.

Strach je zbytečný

Zimující savce vídají i někteří podzimní návštěvníci hradu. „Slýchávám i obavy, zda netopýr nemůže kousnout nebo se zaplést do vlasů. Strach je zbytečný," usmívá se kastelánka hradu Ivana Matyková. „Sledování netopýrů zpestřuje také činnost přírodovědného kroužku při ZŠ Třemošnice pod vedením paní učitelky Evy Čermákové. Skupina tu byla i v době školních prázdnin," připomíná kastelánka.

Autor: Marek Nečina

12.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Městský park patřil psí soutěži.
6

Městský park patřil psí soutěži

Ilustrační foto

V Zaječicích na fotbale musela zasahovat sanitka

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Do konce října má být hotovo

Chrudim – Rekonstrukce vodovodu a kanalizace v chrudimských ulicích Palackého a Obce Ležáků pokračuje dle harmonogramu a podle Ivo Doskočila, ředitele společnosti Vak Chrudim, bude hotova v řádném termínu.

Žena chtěla skočit, zachránili ji dělníci

Skuteč – Žena středních let se v sobotu pokusila vyskočit z okna ve výšce asi pěti metrů nad zemí. Jak uvedl mluvčí záchranky Aleš Malý, její matce se podařilo dceru na pár okamžiků zachytit. Definitivní záchrana přišla z nečekané strany.

Prohlídka rušila jen pavouky

Slatiňany – Vybydlený a po léta prázdný objekt někdejšího Kabeláčova mlýna (a později i Modely) pod slatiňanským státním zámkem se o víkendu otevřel všem, kteří chtěli do čtyřpodlažní budovy nahlédnout ještě před její zamýšlenou rekonstrukcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení