VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé odkládají vztahy jako rozbité pračky

Východní Čechy – V neděli mnozí oslaví Valentýna, svátek zamilovaných. Podle psychologů bychom však ve vztahu měli budovat hlavně toleranci a pokoru.

12.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Vzájemná láska, pokora, tolerance a vztahová asertivita. Čtyři podmínky, bez kterých manželství podle zkušeností psychologů z poraden nemůže dlouhodobě fungovat.

Uvědomujeme si to i při nadcházejícím svátku zamilovaných, při nedělním Valentýnu? Nebo je to spíš záminka k romantickému rozptýlení?

V Česku se rozpadá každé druhé manželství, jen necelých 40 procent rozvedených nemá děti. Ty přitom neúplnou rodinou a nevraživými vztahy rodičů trpí nejvíc. Jen malou náplastí je skutečnost, že Východočeši patří v rodinných hodnotách mezi ty konzervativnější. Pardubický kraj má společně s Vysočinou dokonce nejnižší rozvodovost v republice.

„Bez lásky, pokory, tolerance a umění říct partnerovi, co od vztahu očekávám a co mi v něm chybí, to skutečně nejde. Řada párů k nám chodí skutečně až za pět minut dvanáct nebo dokonce pět minut po dvanácté, kdy už má jeden z partnerů nakročeno z manželství ven, a je těžké něco zachraňovat,“ řekla vedoucí manželské poradny v Hradci Králové Zdeňka Nováková.

A zopakovala stokrát omílané. „Zásadní je komunikace. Ke každému vztahu patří problémy, jde jen o to, jak je kdo ustojí nebo neustojí. Každý v sobě neseme zranitelná místa a jak se je bojíme před partnerem odhalit, vznikají nedorozumění.“

Nováková přitom odmítá, že by například nevěra byla jednou z hlavních příčin rozpadu vztahů. „Klientů s tímto problémem k nám přichází hodně. Jenže nevěra je pouze příznak, důsledek nějakého vztahového problému,“ dodala.

Rostoucí rozvodovost neovlivnil ani fakt, že lidé se berou až kolem třicítky, kdy by takzvaně už „měli mít rozum“ a „měli by vědět, do čeho jdou“. Nejvíce manželství se i nadále rozpadá v prvních pěti letech po svatbě, přibývá ale na druhé straně i párů rozvádějících se po soužití trvajícím několik desítek let.
Podle řady psychologů na tom nese lví podíl současný uspěchaný spotřební život, honící se za krátkodobými pozlátky. Když partner nefunguje, vyměním ho prostě za jiného, stejně jako pračku nebo auto.

Podle statistiků pět procent rozvodů nastává hned v prvním či druhém roce manželství, na období do pěti let od sňatku připadlo 19% rozvodů. „Během prvních devíti měsíců roku 2008 bylo rozvedeno 21,8 tisíce manželství, rozvodem tak končí téměř polovina svazků. Ženy podaly návrh na rozvod v 65 % případů. Téměř šedesát procent manželství zaniklých rozvodem v lednu až září mělo v péči nezletilé děti – všech nezletilých dětí bylo 18,9 tisíce,“ uvedla Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu. Dvacet procent rozvodů bývá opakovaných.

Úhrnná rozvodovost v letech 1950 - 2008

#nahled|http://g.denik.cz/17/de/graf_rozvody_denik_clanek_hp.jpg|http://g.denik.cz/17/de/graf_rozvody.jpg|Úhrnná rozvodovost v letech 1950 - 2008.#
Rozvodovost.
Intenzita rozvodovosti.

Manželství? To je láska v dobrém i zlém, říká kampaň

Východní Čechy – Manželství je láska v dobrém i zlém, připomíná kampaň na podporu manželství, která začala v pondělí. Letos už počtvrté má Národní týden manželství připomenout fakt, že dobré manželství není samozřejmostí. Během nadcházejících oslav Valentýna se i ve východních Čechách koná řada akcí na podporu manželství a kvalitních rodinných vztahů.

Hned dvě akce připravil na tento týden Sbor Církve bratrské v České Třebové, v Pardubicích se v neděli uskuteční lampionový průvod od divadla k AFI paláci, do Hradce Králové jsou lidé tentýž den zváni na setkání manželských párů. Řada akcí se koná i v mateřských centrech rozesetých po celém regionu.

„Fungující manželství řeší podobné neshody jako nefunkční. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými páry je v tom, jak konflikty řeší. Každý se může učit, jak posilovat vztah a oživit lásku,“ řekl mluvčí kampaně Jan Frolík.

Podle studií manželství zlepšuje zdraví a duševní pohodu. Sezdaní lidé jsou ve srovnání s ostatními šťastnější, zdravější a žijí déle. Více také vydělávají, jsou pracovitější a více naspoří. Více zajímavých faktů o manželství lze nalézt na webu kampaně www.tydenmanzelstvi.cz.

Jaké akce se k Valentýnovi chystají na Hradecku? Tip najdete zde.


Z lásky darujte krev

Valentýnská akce nazvaná Kdo miluje, daruje krev pomůže s nedostatkem krve v nemocnicích. Akce vznikla před třemi lety v souvislosti se svátkem patrona lásky sv. Valentýna. Na transfuzním oddělení hradecké fakultní nemocnice bude možné krev darovat v pondělí 15. února od 7 do 11 hodin. „Chceme, aby si mladí uvědomili, že láska se dá projevit i tím, že darujeme krev. Pro toho, kdo ji potřebuje, je to nejlepší valentýnský dárek,“ tvrdí pravidelný dárce krve a autor projektu Tomáš Zdechovský.


JAK TO VIDÍ Zuzana Plocková: Vraťme Valentýna zamilovaným párům

Češi ukradli svatého Valentýna. Ale ne Američanům, nýbrž zamilovaným. Vůbec mi nevadí, že k nám ten svátek přišel ze zámoří: s chutí jím brambory a nenutím děti hrát si na Přemysla Oráče, když touží po indiánské čelence. Jen zvedám obočí, jak si náš národ ty oslavy zase tak nějak uhňácal podomácku. Jak „čínské maso“ s houskovým knedlíkem. Ze svátku zamilovaných se u nás stal den všeobecného objímání. Máma, táta, babi, děda, holka, kluk – koupili jsme čokoládové srdce všem? Já měla za to, že zamilovanost je stav duše provázející partnerskou lásku. A ten Talián Valentýn to určitě myslel také tak, když žehnal milencům. Proto se přimlouvám: nešlo by v tomhle případě držet se zpátky? Neplést do toho děti a svátek zamilovaných nechat těm, kterým srdce hoří milostným plamenem?


Na Valentýna levně na togobán

Chrudim – Na nedělní svátek sv. Valentýna připravil chrudimský bazén návštěvníkům dárek. Každý pár, a je jedno, zdali přátelé či manželé, bude platit jen jednu vstupenku. Velký bazén bude v neděli 14. února otevřen od 9 do 12 hodin a od 13 do 21 hodin (dětský bazén od 15.30 do 21 hodin). Plavecký bazén je plně vybavený areál vodních sportů s 25metrovým bazénem pro kondiční i rekreační plavání, s dětským bazénem pro první seznámení s vodou či plaváním a s krytým toboganem. (pl)

12.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi.
8

Pět stovek mladých hasičů závodilo v Chrudimi

Robota pohání program s celou škálou cviků. Vláček se ovládá pohybem ruky.

Pacientům pomáhá se cvičením robot. Chybí mu ale jméno

Celostátně hledané děti našli strážníci

Chrudim – Ve čtvrtek po půl osmé ráno zdrželi strážníci v ulici Na Rozhledně chlapce a dívku, kteří zde podle oznamovatele rámusili. Jak se ukázalo, byli to chovanci Dětského domova se školou Chrudim (DDŠ), momentálně na útěku. Hlídka je předala policistům.

Lidé nechtějí přijít o nádherný výhled

Chrudim – Někteří lidé z domů č.p. 1292-4 na chrudimském sídlišti Větrník odmítají radnicí chystanou dílčí změnu regulačního plánu města, která se má dotknout pásu pozemků pod okny jejich bytů. Nechtějí přijít o nádherný výhled na chrudimské panoráma.

AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Chystáte se prodat svoje auto? Potom se jistě snažíte dostat za svůj vůz co možná nejvyšší finanční sumu. Samozřejmě, že o ceně auta rozhoduje zejména model, jeho rok výroby, počet najetých kilometrů a především technický stav, ovšem jsou tu i detaily, které mohou cenu vozu zvýšit.

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Třemošnice - Ve středu večer odstartoval jeden z dvojzávodu o pohár města Třemošnice. Letošní krosový běh byl již devatenáctým v pořadí a nenechaly si ho ujít na dvě desítky běžců. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies