VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve druhém patře muzea vznikl opukový lom

Chrudim - /FOTOGALERIE/ Muzejní noc v Chrudimi přinesla spoustu zážitků koncert Rolling Stones, netradiční barokní hry, nebo pohled na město z vysoké věže.

25.5.2015
SDÍLEJ:

Muzejní noc v Regionálním muzeu v Chrudimi.Foto: DENÍK/Lukáš Vaníček

Během pátečního večera ani jedno ze tří chrudimských muzeí nedodrželo otevírací dobu. Návštěvníci si mohli prohlížet vystavené exponáty až do jedenácté večer. V Chrudimi se totiž uskutečnila jedenáctá Muzejní noc. Kdo se jí zúčastnil, rozhodně nelitoval, protože ve všech budovách čekal pro malé i velké zájemce bohatý program.

Od Regionálního muzea v Chrudimi znělo po celý večer dunění kamenů, neboť zde začínala třídenní akce Geoparku Železné hory Kameny se valí na Chrudim. Zvuk kamenů byl vskutku slyšitelný, neboť před muzeem vystoupila kapela Rolling Stones Revival Band Brno, která přitáhla stovky posluchačů.

Pěkná dřina

Rytmická muzika provázela i návštěvníky uvnitř budovy muzea, kde si podle libosti procházeli otevřené výstavy o letectví či secesním umění. Připravené byly pro děti i zajímavé úkoly. Například muzejní archeolog Jan Musil ukryl do velké kádě s pískem železnou minci a na zájemcích bylo, aby ji detektorem kovů odhalili a poté jemně lopatkou odkryli.

U dvojice letušek pak bylo třeba přiřadit k historickým událostem popisující počátky letectví v Pardubickém kraji správná jména a fotografie.

Opravdové překvapení však čekalo ve druhém patře, kam do jedné z místností pracovníci muzea přestěhovali opukový lom u Přibylova. Tedy, přestěhovali jej pouze symbolicky, neboť na jednu stěnu nalepili velikou fotografii lomu a pod něj umístili již skutečné opukové kameny, několik stromků a roští, aby byl pohled na přírodu co nejvěrnější.

„Ani nechci pomyslet na to, kolik kilogramů kamení jsme sem ve dvou lidech nanosili. Měli jsme na to týden," poznamenává autorka Simona Vylíčilová.

Pohled na přibylovský lom je součástí nově otevřené výstavy Chrudim brána do Železných hor aneb Kameny se valí na Chrudim. Návštěvníci si zde mohu prohlédnout desítky drahokamů i hornin, které se v Železných horách nacházejí.

Starobylá atmosféra

Muzeum barokních soch v Chrudimi přeneslo všechny přítomné několik stovek let proti proudu času. Pohled na dřevěné a kamenné sochy podmalovávaly libé tóny loutny, kterou hladil Jaroslav Jung, Trubadúr z Kornélia. Na místě bývalého oltáře už stála připravená scéna, kde se odehrálo loutkové představení Jak Břetislav do Chrudimi se dostal.

Až k nebesům

Podtitul chrudimské Muzejní noci „Mezi nebem a zemí" dotáhlo do dokonalosti Muzeum loutkářských kultur, jehož expozicemi stoupali návštěvníci výš a výš, až se ocitli na vrcholku pětiposchoďově věže Mydlářovského domu a mohli odtud obdivovat pohled na Chrudim a posléze i hvězdy. Návštěvníků však bylo tolik, že uzounkým točitým schodištěm těsně před vrcholem museli procházet na etapy.

Zejména pro děti byla i zde připravená celá řada soutěží, mezi něž patřilo třeba hledání tří „krvavých čísel". Během prohlídky se návštěvníci seznámili i se třemi pověstmi souvisejícími s historií Mydlářovskému domu.

„Prošli jsme si všechna muzea a byl to moc hezký program. Líbilo se nám to," dodávají na cestě domů Radka a Uhlířová a Štěpán Kříž.

Autor: Lukáš Vaníček

25.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letecká záchranná služba.

Na koupališti tonul chlapec

Hledaný 44letý Karel Synek.

Policie v Pardubicích pátrá po Karlu Synkovi

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Policie pátrá po nezvěstném muži

Chrudimsko – Policisté hledají sedmapadesátiletého Bohuslava Voráčka z Hlinska, který v sobotu 24. června odešel ze svého domu a už se nevrátil. Své ženě pouze sdělil, že mu není dobře a jde se projít.

Chrudimským Svobodným se nelíbí výsledek hlasování

Chrudim – Petr Lichtenberg a Josef Káles, zastupitelé za chrudimské Svobodné, navrhli do finančního výboru města svého spolustraníka Josefa Lebdušku. Ten však nakonec zvolen nebyl, neboť většina zastupitelů pro něj prostě nezvedla ruku.

Lidé v Běstvině budou třídit i do pytlů

Běstvina – Obyvatelé Běstviny budou mít od července možnost třídit domácí odpad nově i do pytlů, které si mohou zdarma vyzvednout v úředních hodinách na obecním úřadu. Firma bude svážet tříděný odpad (papír, plast, kovový odpad a nápojové kartony) od domů poprvé 10. července.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies