VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vejce barvili již Sumerové

Chrudimsko - Velikonoce jsou hned po Vánocích nejznámějším a nejoblíbenějším svátkem.

9.4.2009
SDÍLEJ:

V Dětském domově se školou v Přestavlkách jsou přípravy na Velikonoce v plném proudu.Foto: Radim Sedláček

Mají pohanské kořeny. Pohanští Slované i Germáni slavili začátkem jara procitnutí přírody ze zimního spánku. Židé v tuto dobu také slaví svůj velký svátek - pesach, svátek Smilování, na památku vysvobození Izraelitů z Egypta. Křesťanské Velikonoce na pohanské a židovské oslavy navazují. Velikonoční svátky jsou pohyblivé, slaví se v období mezi 22. březnem a 25.

dubnem. Velikonoční neděle následuje vždy po prvním úplňku, který nastane po prvním jarním dnu. Velikonoce jsou pojmenovány podle Velké
noci, během níž byl Ježíš vzkříšen. Noc z Bílé soboty na neděli velikonoční je od pradávna považována za největší noc v církevním roce. Z tradičních velikonočních zvyků je u nás zakořeněna především pondělní pomlázka. Tu si užívá hlavně mužská část pokolení, která ráno vyráží za děvčaty, aby jim pomlázkou vyprášila sukně. Pomlázku, kterou lze uplést ze čtyř, šesti či osmi vrbových proutků, děvčata zdobí barevnými stužkami. Prapůvodní smysl mrskačky byl omlazovací - míza z mladých větviček se měla přenést na živé bytosti.

Nejznámější kolední říkankou dodnes zůstává: Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Za koledu a vymrskání dostanou koledníci vedle vajíček i pohoštění.

Barvení a zdobení vajec není pouze českou tradicí. Malovaná vejce byla objevena již v sumerských vykopávkách z roku 2 500 před naším letopočtem. Vejce se totiž ukládala do hrobů jako symbol nikdy nezanikajícího
života, což odpovídalo pohanským představám o posmrtném životě. Barvením se měla znásobit jejich magická moc. Z tohoto důvodu se stalo zdobení vajec zvykem, který vítal jaro, kdy se příroda probouzí k životu. Zvyk zdobení a darování vajec přetrval do dnešních dnů a stal se i lidovým uměním.

Při každém větším svátku je důležité nezapomínat na své bližní. Velikonoční přáníčka jsou i v dnešní době velice oblíbená. Přání můžeme poslat
jak v tištěné podobě jako pohlednici či elektronicky.

Jarmila Násadová
(převzato z Týneckého zpravodaje)

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Požár chalupy v Bousově.
18

Hořela chalupa, hasiči uchránili majetek za milion

O pohár města Třemošnice.
18

V závodě o pohár Třemošnice zvítězil Petr Harnoš

Otevřená herna začíná už dnes

Chrudim – Dnes od tří hodin odpoledne se v audioučebně chrudimské Základní školy Dr. J. Malíka otevře pravidelná herna deskových a karetních her Hrajeme si s Chrudimkou, kterou pořádá spolek Altus. 

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Chrudim - Jediné vítězství dělí futsalisty ERA-PACKu od dalšího ze série titulů mistra ligy. V nervydrásajícím utkání utkání porazila Chrudim před vlastními fanoušky pražskou Slavii o dvě branky, když se trefil nejprve lodivod domácích Lukáš Rešetár a posléze pečetil výhru těsně před koncem Matěj Slováček.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Kameničky – Sbor dobrovolných hasičů Kameničky a několik místních nadšenců chystá na tuto sobotu v Kameničkách staročeskou slavnost Kácení máje. Pokoušejí se tak připomenout historický obyčej, kdy ověnčený strom představoval strážného ducha obce, symbol jara i lásky. Kácení máje se v Kameničkách konalo dosud pětkrát, poprvé přesně před třiceti lety.

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies