VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vejce barvili již Sumerové

Chrudimsko - Velikonoce jsou hned po Vánocích nejznámějším a nejoblíbenějším svátkem.

9.4.2009
SDÍLEJ:

V Dětském domově se školou v Přestavlkách jsou přípravy na Velikonoce v plném proudu.Foto: Radim Sedláček

Mají pohanské kořeny. Pohanští Slované i Germáni slavili začátkem jara procitnutí přírody ze zimního spánku. Židé v tuto dobu také slaví svůj velký svátek - pesach, svátek Smilování, na památku vysvobození Izraelitů z Egypta. Křesťanské Velikonoce na pohanské a židovské oslavy navazují. Velikonoční svátky jsou pohyblivé, slaví se v období mezi 22. březnem a 25.

dubnem. Velikonoční neděle následuje vždy po prvním úplňku, který nastane po prvním jarním dnu. Velikonoce jsou pojmenovány podle Velké
noci, během níž byl Ježíš vzkříšen. Noc z Bílé soboty na neděli velikonoční je od pradávna považována za největší noc v církevním roce. Z tradičních velikonočních zvyků je u nás zakořeněna především pondělní pomlázka. Tu si užívá hlavně mužská část pokolení, která ráno vyráží za děvčaty, aby jim pomlázkou vyprášila sukně. Pomlázku, kterou lze uplést ze čtyř, šesti či osmi vrbových proutků, děvčata zdobí barevnými stužkami. Prapůvodní smysl mrskačky byl omlazovací - míza z mladých větviček se měla přenést na živé bytosti.

Nejznámější kolední říkankou dodnes zůstává: Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Za koledu a vymrskání dostanou koledníci vedle vajíček i pohoštění.

Barvení a zdobení vajec není pouze českou tradicí. Malovaná vejce byla objevena již v sumerských vykopávkách z roku 2 500 před naším letopočtem. Vejce se totiž ukládala do hrobů jako symbol nikdy nezanikajícího
života, což odpovídalo pohanským představám o posmrtném životě. Barvením se měla znásobit jejich magická moc. Z tohoto důvodu se stalo zdobení vajec zvykem, který vítal jaro, kdy se příroda probouzí k životu. Zvyk zdobení a darování vajec přetrval do dnešních dnů a stal se i lidovým uměním.

Při každém větším svátku je důležité nezapomínat na své bližní. Velikonoční přáníčka jsou i v dnešní době velice oblíbená. Přání můžeme poslat
jak v tištěné podobě jako pohlednici či elektronicky.

Jarmila Násadová
(převzato z Týneckého zpravodaje)

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Ilustrační foto

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení