VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce přijdou na Veselý Kopec už v pátek

Veselý Kopec – Pomalu, ale jistě, přichází nejvýznamnější křesťanský svátek – Velikonoce, které oslavují základní premisu víry symbolizovanou zmrtvýchvstáním Ježíše Krista.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Foto: archiv SLS VysočinaFoto: Deník / Vaníček Lukáš

O starých tradicích pevně spjatých s tímto časem se lidé mohou dozvědět například v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci, kde bude tento pátek 14. dubna zahájena jubilejní 45. návštěvnická sezona. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci.

MAZANCE A POMLÁZKY

„Od Velkého pátku 14. dubna do Pondělí velikonočního 17. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů," přibližuje program vedoucí SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Turisté se tu například dozvědí, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva, a to vše provedené rukama těch nejpovolanějších.

Na Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. Po všechny dny si budou moci děti, ale i odvážní dospělí, vyzkoušet tradiční jarní hry – například tlučení špačků, honění obruče, chůzi na chůdách.

Připraven je doprovodný program: v pátek vystoupí folklorní soubor Kohoutek z Chrudimi a v neděli 16. dubna vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína.

OTEVŘENO I V PONDĚLÍ

„V pátek 14. dubna zahájíme ve statku z Mokré Lhoty výstavu s názvem Mozaika tradic Pardubického kraje, která přibližuje fenomény z oblasti lidové kultury zapsané na krajském seznamu nemateriálního dědictví Pardubického kraje. Zároveň představíme a pokřtíme knížku věnovanou historii i současnosti našeho muzea v přírodě," doplňuje Ilona Vojancová.

O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 17. dubna od 9 do 16 hodin.

Velikonoční zvyky

Dneškem počínaje graduje takzvaný Svatý (nebo Pašijový) týden, v němž se připomínají podle biblického příběhu poslední dny Ježíše Krista.

Zelený čtvrtek je pojmenován podle Ježíšova zatčení v Getsemanské zahradě. V domech se uklízelo a smetí se odnášelo na křižovatku cest, aby se doma nedržely blechy. Hospodyně také zvonily paličkou o moždíř, aby vyhnaly myši. Utichaly zvony („odlétly do Říma) a jejich zvuk ohlašující čas nahrazovali chlapci s řehtačkami. Pekly se jidáše ve tvaru provazu na znamení Jidášovy sebevraždy.

Velký pátek znamená smutek, neboť tento den byl Ježíš ukřižován. Držel se přísný půst, nemělo se prát a orat a lidé věřili, že tento den se otevírá země a vydává své poklady.

Na Bílou sobotu se doma bílilo a zametalo novým koštětem. Hospodyně pekly beránky a mazance, chlapci pletli pomlázky a dívky barvily vajíčka. Všichni se připravovali na Velikou noc, kdy po setmění Ježíš vstal z mrtvých a vstoupil na Nebesa. (Velikonoce jsou zkratka pro slova Veliká noc.) Po setmění vstoupil do potemnělého kostela jako první kněz se svící – paškálem, od nějž se zapalovala ostatní světla na znamení šířícího se světla Kristova.

Autor: Lukáš Vaníček

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Havlíčkově ulici raději neparkujte

ilustrační foto

Poprvé se strážníci setkali s oznámením na dým v baru

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Nejvíc se půjčují knihy pro děti

Třemošnice – V kterém ročním období si lidé nejvíce půjčují knihy? Jaké žánry jsou oblíbené, a naopak co se stane, když nějaký opozdilec knížky vrací pozdě? Na tyto otázky nám odpovídala pracovnice knihovny a informačního centra v Třemošnici Pavla Alvarezová.

Mlékařem se zatím chce stát šest dětí, stav není konečný

Hlinsko – Do města, které se dříve pyšnilo množstvím budoucích kožešníků, strojníků, traktoristů nebo obráběčů kovů, se vrací po letech učňovské školství. Nový obor „výrobce potravin – mlékař“, začne v září studovat prozatím šest dětí. 

Po srážce zůstala honda nadranc

Přestavlky – Děsivě vypadající nehoda se stala v pátek před devátou ráno na silnici mezi Přestavlky a Rosicemi.Řidič naštěstí utrpěl jen lehká zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení