VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce přijdou na Veselý Kopec už v pátek

Veselý Kopec – Pomalu, ale jistě, přichází nejvýznamnější křesťanský svátek – Velikonoce, které oslavují základní premisu víry symbolizovanou zmrtvýchvstáním Ježíše Krista.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Foto: archiv SLS VysočinaFoto: Deník / Vaníček Lukáš

O starých tradicích pevně spjatých s tímto časem se lidé mohou dozvědět například v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci, kde bude tento pátek 14. dubna zahájena jubilejní 45. návštěvnická sezona. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci.

MAZANCE A POMLÁZKY

„Od Velkého pátku 14. dubna do Pondělí velikonočního 17. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů," přibližuje program vedoucí SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Turisté se tu například dozvědí, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva, a to vše provedené rukama těch nejpovolanějších.

Na Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. Po všechny dny si budou moci děti, ale i odvážní dospělí, vyzkoušet tradiční jarní hry – například tlučení špačků, honění obruče, chůzi na chůdách.

Připraven je doprovodný program: v pátek vystoupí folklorní soubor Kohoutek z Chrudimi a v neděli 16. dubna vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína.

OTEVŘENO I V PONDĚLÍ

„V pátek 14. dubna zahájíme ve statku z Mokré Lhoty výstavu s názvem Mozaika tradic Pardubického kraje, která přibližuje fenomény z oblasti lidové kultury zapsané na krajském seznamu nemateriálního dědictví Pardubického kraje. Zároveň představíme a pokřtíme knížku věnovanou historii i současnosti našeho muzea v přírodě," doplňuje Ilona Vojancová.

O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 17. dubna od 9 do 16 hodin.

Velikonoční zvyky

Dneškem počínaje graduje takzvaný Svatý (nebo Pašijový) týden, v němž se připomínají podle biblického příběhu poslední dny Ježíše Krista.

Zelený čtvrtek je pojmenován podle Ježíšova zatčení v Getsemanské zahradě. V domech se uklízelo a smetí se odnášelo na křižovatku cest, aby se doma nedržely blechy. Hospodyně také zvonily paličkou o moždíř, aby vyhnaly myši. Utichaly zvony („odlétly do Říma) a jejich zvuk ohlašující čas nahrazovali chlapci s řehtačkami. Pekly se jidáše ve tvaru provazu na znamení Jidášovy sebevraždy.

Velký pátek znamená smutek, neboť tento den byl Ježíš ukřižován. Držel se přísný půst, nemělo se prát a orat a lidé věřili, že tento den se otevírá země a vydává své poklady.

Na Bílou sobotu se doma bílilo a zametalo novým koštětem. Hospodyně pekly beránky a mazance, chlapci pletli pomlázky a dívky barvily vajíčka. Všichni se připravovali na Velikou noc, kdy po setmění Ježíš vstal z mrtvých a vstoupil na Nebesa. (Velikonoce jsou zkratka pro slova Veliká noc.) Po setmění vstoupil do potemnělého kostela jako první kněz se svící – paškálem, od nějž se zapalovala ostatní světla na znamení šířícího se světla Kristova.

Autor: Lukáš Vaníček

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Betlémě a v prostoru před Orlovnou uskuteční celodenní Svatojiřský jarmark.

Betlém zaplní Svatojiřský jarmark

Parkoviště u slatiňanského hřebčína bylo hlavní zastávkou 6. ročníku Jarní vzpomínkové jízdy historickými vozidly
6

Veterány nezastavil ani déšť

Ochránci přírody připravili pro děti program v parku

Chrudim - Zdejší organizace Českého svazu ochránců přírody, Klub ochránců SPR Habrov, připravila na sobotu s podporou města rodinnou akci nazvanou Den Země v parku Střelnice.

Farmáři versus D35: Přiostřuje se

Pardubicko – Spor mezi některými zemědělci, kteří hospodaří na trase budoucí dálnice D35 v úseku Časy-Ostrov, a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) se dál vyostřuje.

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?

Dominanta Chrasti slaví třísté výročí a celé město s ní

Chrast – Po staletí bývala Chrast duchovním centrem a sídlem královéhradeckých biskupů, kteří se zasloužili o rozvoj města a zbudovali několik jeho dominant. Jedna z nich – kostel Nejsvětější Trojice a zároveň jeho světově proslulý architekt Jan Blažeje Santini-Aichel v tomto roce slaví významná kulatá výročí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies