VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce přijdou na Veselý Kopec už v pátek

Veselý Kopec – Pomalu, ale jistě, přichází nejvýznamnější křesťanský svátek – Velikonoce, které oslavují základní premisu víry symbolizovanou zmrtvýchvstáním Ježíše Krista.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Foto: archiv SLS VysočinaFoto: Deník / Vaníček Lukáš

O starých tradicích pevně spjatých s tímto časem se lidé mohou dozvědět například v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci, kde bude tento pátek 14. dubna zahájena jubilejní 45. návštěvnická sezona. Pro tento slavnostní okamžik je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci.

MAZANCE A POMLÁZKY

„Od Velkého pátku 14. dubna do Pondělí velikonočního 17. dubna budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů," přibližuje program vedoucí SLS Vysočina Ilona Vojancová.

Turisté se tu například dozvědí, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení a tvarování velikonočního pečiva, a to vše provedené rukama těch nejpovolanějších.

Na Veselý Kopec totiž přijali pozvání lidoví řemeslníci, kteří nejen předvedou svoji dovednost, ale nabídnou své výrobky k prodeji. Po všechny dny si budou moci děti, ale i odvážní dospělí, vyzkoušet tradiční jarní hry – například tlučení špačků, honění obruče, chůzi na chůdách.

Připraven je doprovodný program: v pátek vystoupí folklorní soubor Kohoutek z Chrudimi a v neděli 16. dubna vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína.

OTEVŘENO I V PONDĚLÍ

„V pátek 14. dubna zahájíme ve statku z Mokré Lhoty výstavu s názvem Mozaika tradic Pardubického kraje, která přibližuje fenomény z oblasti lidové kultury zapsané na krajském seznamu nemateriálního dědictví Pardubického kraje. Zároveň představíme a pokřtíme knížku věnovanou historii i současnosti našeho muzea v přírodě," doplňuje Ilona Vojancová.

O Velikonocích bude Veselý Kopec přístupný denně i v pondělí 17. dubna od 9 do 16 hodin.

Velikonoční zvyky

Dneškem počínaje graduje takzvaný Svatý (nebo Pašijový) týden, v němž se připomínají podle biblického příběhu poslední dny Ježíše Krista.

Zelený čtvrtek je pojmenován podle Ježíšova zatčení v Getsemanské zahradě. V domech se uklízelo a smetí se odnášelo na křižovatku cest, aby se doma nedržely blechy. Hospodyně také zvonily paličkou o moždíř, aby vyhnaly myši. Utichaly zvony („odlétly do Říma) a jejich zvuk ohlašující čas nahrazovali chlapci s řehtačkami. Pekly se jidáše ve tvaru provazu na znamení Jidášovy sebevraždy.

Velký pátek znamená smutek, neboť tento den byl Ježíš ukřižován. Držel se přísný půst, nemělo se prát a orat a lidé věřili, že tento den se otevírá země a vydává své poklady.

Na Bílou sobotu se doma bílilo a zametalo novým koštětem. Hospodyně pekly beránky a mazance, chlapci pletli pomlázky a dívky barvily vajíčka. Všichni se připravovali na Velikou noc, kdy po setmění Ježíš vstal z mrtvých a vstoupil na Nebesa. (Velikonoce jsou zkratka pro slova Veliká noc.) Po setmění vstoupil do potemnělého kostela jako první kněz se svící – paškálem, od nějž se zapalovala ostatní světla na znamení šířícího se světla Kristova.

Autor: Lukáš Vaníček

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.

Jirka se nemá důvod bát msty, nic neudělal

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.

Nejde mi ani brečet, jak jsem šťastná, říká Kajínkova kamarádka

Kajínek míří z vězení domů. Do rodných Prachovic

Prachovice – Přinášíme doslovný přepis exkluzivního rozhovoru, který před několika dny spolupracovníkům Chrudimského týdeníku poskytla Marta Látalová z Prachovic, kamarádka Jiřího Kajínka. Je to výpověď ženy, která odeslala žádosti o milost pro Jiřího Kajínka dosud všem prezidentům České republiky, a zároveň jedné z jeho nejbližších osob.

Heřmanův Městec uvítá druhý ročník festivalu Halapaš

Heřmanův Městec - Druhý ročník městského festivalu Halapaš se uskuteční v sobotu a v neděli 27. a 28. května 2017 v Heřmanově Městci. Dvoudenní událost cíleně propojuje objevování místního genia loci s hudbou, poezií a přednáškami, přičmž je určena všem z blízkého i vzdáleného okolí.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Futsalová Chrudim padla. Finálová série je vyrovnaná

Chrudim - Cesta za obhajobou titulu se futsalistům Chrudimi komplikuje. Tým FK Era-Pack včera prohrál ve druhém utkání finále play off Chance ligy v Edenu s pražskou Slavií 3:6 a série je vyrovnaná 1:1 na zápasy. Třetí duel se hraje ve čtvrtek v Chrudimi (od 20 hodin).

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies