Ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka zdůrazňuje, že poškození Báry je jen zlomek obrovských škod na lesních porostech. „Ano, skutečnost, že je rozhledna po týdnu od otevření pryč, je pro nás hrozná. Stála nás spoustu úsilí a peněz, výše dosahuje částky 1,6 milionu korun. Ale jsme pojištěni, takže vše je finančně pokryté. Báry litujeme, ale srovnávat ji se škodami na lesních porostech nemůžeme. Ty jsou mnohem větší, dosahují desítek milionů korun,“ zdůraznil Zdeněk Odvárka.

K nahnuté ruině svého díla se ve čtvrtek dopoledne přijel podívat architekt Martin Rajniš. V rozhovoru s novináři řekl, že podle všeho byl poryv větru extrémní. „Je to zlomyslnost osudu, že několik dní po otevření dojde k takovému dopuštění. Pro nás, výzkumníky, je to výzva. V okamžiku, kdy si myslíme, jak jsme chytří a na všechno máme normy, živly učiní něco, co jsme nepředpokládali. Nezříkám se odpovědnosti, nejsem ale ani hysterický. Dostal jsem od větru do držky, ale jedno vím: rozhledna tu bude znovu stát. A bude stejně krásná,“ uvedl Rajniš.

Materiál z rozhledny je podle jeho slov poničen asi z pětadvaceti procent, prkna se tedy dají znovu použít. Kdy bude vyhlídková věž, kterou odborníci pokládají za světový unikát, znovu přístupná veřejnosti, není příliš časově ohraničeno. „Podle mého odhadu je to otázka několika měsíců,“ dodal architekt.

O zničené Báře se starosta Jan Čechlovský a jeho zástupce Petr Řezníček dozvěděli hned poté, co poryv větru shodil patnáctimetrovou střední část konstrukce. Pobývají v nizozemském Ede, kde mají v pátek podepisovat smlouvu o partnerství obou měst.

„Iniciovali ihned telefonické jednání rady města. Shodli jsme se, že rozhlednu postavíme znovu,“ informoval ve čtvrtek chrudimský radní Luboš Jelínek.