VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vnuk Thomase Manna nalezl dokumenty o své rodině

Proseč - Do Proseče zavítal Frido Mann, vnuk nositele Nobelovy ceny za literaturu Thomase Manna. Osud rodiny Mannových je s Prosečí pevně spjat, protože jí v roce 1936 udělili tehdejší zastupitelé domovské právo, díky kterému získali Československé občanství a mohli uprchnout z nacistického Německa do USA. Frido Mann zavítal do Proseče poprvé.

30.9.2014
SDÍLEJ:

Vnuk Thomase Manna Frido při návštěvě Proseče prohlíží archivní dokumenty. Foto: Radek Kalhous

Tento významný německý psycholog a spisovatel se živě zajímá o historii své rodiny a vystupuje s tímto tématem v západních médiích. Zájem o Proseč, která v osudech rodiny bratrů Mannových hrála významnou roli, je proto nabíledni.

„Zajímalo ho, co se zde událo, jaký to mělo průběh a všech okolnosti. Máme tyto informace k dispozici, a to materiály z jednání zastupitelstva a vyprávění účastníků. Výhodou je, že většinu dokumentů máme v angličtině, takže vzhledem k tomu, že Frido Mann umí anglicky a německy, nebyl pro něj problém si je pročíst," vysvětluje prosečský starosta Jan Macháček.

Materiály poskytl čestný občan Proseče a iniciátor udělení domovského práva rodině Mannových Rudolf Fleischmann, který je sepsal během svého působení v Anglii, když tam po druhé světové válce přednášel na tamních univerzitách.

Bude pomník?

Během návštěvy přišla řeč i na budoucí spolupráci. Příští rok totiž bude v tomto ohledu významný. Thomas Mann se narodil v roce 1875 a zemřel 1955, takže v následujícím roce 2015 se bude slavit kulaté výročí narození i smrti tohoto významného spisovatele. „Pro naše město to bude skvělá příležitost jej obyvatelům opět připomenout a uctít jeho památku," říká Jiří Macháček.

Konkrétní podoby oslav už budou mít v kompetenci noví zastupitelé, ale už nyní se uvažuje o možném pomníku a festivalu. Frido Mann přislíbil, že se oslav zúčastní.

„Proseč by ráda navázala partnerství s městem Lübeck, kde se Thomas Mann narodil. Zatím je to příliš čerstvé. Tato možnost existuje a Frido Mann slíbil pomoc a budoucí spolupráci," dodává Jan Macháček.

Touto cestou by chtěla navázat partnerství se školou v Německu nebo Švýcarsku i Základní škola Proseč. „Ideální by bylo, kdyby se nám podařilo nastartovat výměnné pobyty, ale pro začátek by stačilo začít spolu komunikovat, aby si žáci dopisovali mezi sebou a učitelský sbor vyměňoval zkušenosti," říká ředitel prosečské základní školy Josef Roušar. (lv)

Autor: Redakce

30.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Trpělivost s nepořádníky došla, kontejnery hlídá kamera

Ilustrační snímek

Agora pořádá besedu o rybaření

Vzpomínka i mše za vypálené Ležáky

Ležáky - Výročí vyvraždění osady Ležáky, která byla vypálena odvetou za pomoc paraskupině Silver A si v neděli připomněli domácí i světoví představitelé. Mrtvé i přeživští vzpomenula mše i pietní obřad.

Policisté lapili čtyři opilé jezdce během jediného dne

Chrudimsko – Během jediného dne policisté načapali tři opilé šoféry a jednoho cyklistu.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 24. června

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies