VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda bude dražší, snižuje se spotřeba

Chrudimsko- Pokud v příštím roce lidé zachovají stejnou spotřebu vody, zaplatí za osobu a rok oproti letošku navíc padesát až tři sta korun.

25.11.2011 21
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Navýšení pocítí nejvíce obyvatelé rodinných domů a rekreačních objektů. Rodiny v panelácích vydají navíc pár desetikorun.

K úpravě ceny vodného a stočného dochází od prvního ledna 2012 na základě kalkulací zpracovaných provozovatelem - Vodárenskou společností Chrudim, a.s. - a po rozhodnutí vlastníka vodárenské infrastruktury - společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim, a.s. Uplatňována je dvousložková forma ceny. Ta se skládá z pohyblivé části, kdy vodné je stanoveno na 39, 64 Kč a stočné na 32, 80 Kč za kubík. Tyto ceny jsou uvedeny s vyšší daní z přidané hodnoty, která se od prvního ledna zvyšuje z deseti na čtrnáct procent.

Ředitel Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek včera zdůraznil, že nejdůležitějším parametrem pro tvorbu ceny je její fakturované množství, respektive jeho odhad pro příští rok. „Dochází k poklesu spotřeby. Předpokládaný meziroční pokles hodnot je 4,3 procenta u vodného a 1, 6 procenta u stočného. Hodnota poklesu spotřeby pitné vody je mírně vyšší v porovnání s celorepublikovými čísly,” řekl Pešek

Výr. zpráva společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim za rok 2010 ke stažení zde.

Na poklesu spotřeby má velký vliv průmysl, který na Chrudimsku upadá. Pryč jsou časy, kdy k největším odběratelům patřily Transporta, lihovar či chrastecká Fruta nebo Dýha. I u hlinecké mlékárny je situace jiná, než před lety.
Pomohou si občané, když sníží spotřebu vody na minimum? Ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Josef Hrad tvrdí, že je to kontraproduktivní. „Jeden rok ušetříte, ale nižší spotřeba se projeví v následných parametrech výpočtu ceny, tedy v již zmíněném odhadu fakturovaného množství vody,” vysvětluje.

Ceny vodného a stočného platné od 1.1.2012

Ceny vodného a stočného platné od 1.1.2012

Pevná cena v závislosti na velikosti vodoměru

#nahled|http://g.denik.cz/34/32/vodomer1111_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/34/32/vodomer1111.jpg|Pevná část dvousložkové ceny za připojení je stanovena v Kč za rok v závislosti na velikosti vodoměru.#

Autor: Romana Netolická

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec.

Pátrání po káněti má šťastný konec

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Nehoda u Běstviny si vyžádala dvě zraněné osoby

Běstvina – U nehody, která se stala v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne na silnici nedaleko Běstviny zasahovali profesionální hasiči ze Seče. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení