VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodění Jidáše má po masopustních obchůzkách šanci stát se památkou

Chrudimsko - Soubor lidových staveb Vysočina zaslal v těchto dnech nominační návrh na zápis obyčeje vodění jidáše do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.

5.3.2012
SDÍLEJ:

Vodění Jidáše v Jenišovicích na Chrudimsku.Foto: Petr Pitra

Nominační návrh zpracovaly Hana Vincenciová z Východočeského muzea v Pardubicích, Ilona Vojancová ze SLS Vysočina a Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Zajímavý obyčej nazývaný vodění Jidáše se koná v několika vesnicích v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem. „V několika vesnicích se na Bílou sobotu koná obchůzka s maskovanou postavou nazývanou Jidáš, jejíž kořeny ovšem sahají do předkřesťanských dob. Je to zvyk natolik jedinečný, že jsme se rozhodly zpracovat nominační návrh a požádat o zápis na národní seznam nehmotných památek,“ uvedla Ilona Vojancová.

Oprávněnost návrhu posoudí odborníci z Národní rady pro tradiční lidovou kulturu. Pokud by nominace uspěla, měl by Pardubický kraj na tomto národním seznamu zapsaný, po masopustních obchůzkách a maskách z Hlinecka, již druhý jev lidové kultury. Soubor lidových staveb Vysočina je z pověření ministerstva kultury regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu v Pardubickém kraji, díky tomu zaslal nominační návrh na zapsání tohoto dnes již vzácného lidového obyčeje .

„Jidáši, Jidáši, cos to učinil, že jsi svého pána zradil? Za to budeš pykati, s čertem ďáblem sídliti!“ S touto říkankou obcházejí chlapci vesnické domy a jsou za to obdarováváni. Vodění Jidáše ovšem předchází takzvané „vrkání“, jež spočívá v obchůzce s hlasitými klapačkami a řehtačkami. dřevěnými nástroji různých konstrukcí. Ty mají nahradit podle tradice zvony, které „odletěly do Říma“.

(ron, iv)

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Chance futsal liga - 1. finále play off: FK ERA-PACK Chrudim - SK Slavia Praha.

Chrudimští futsalisté porazili pražskou Slavii a třináctý titul mají na dosah

Kácení máje v Kameničkách.

V Kameničkách budou během soboty kácet májku

Zachráněné děti se vyváděcí masky vůbec nebály

Chrudim – Ve čtvrtek před devátou hodinou dopolední hlásí učitelka Mateřské školy U Stadionu kouř v jedné třídě. A skutečně, hoří elektroinstalace výtahové šachty! Okamžitě je vyhlášen poplach a děti opouštějí budovu. Do minuty jsou slyšet hasičské sirény a za chvíli už rudobílá auta zastavují před školkou.

Vejvanovičtí pořádají v sobotu oslavu výročí

Vejvanovice – Obyvatelé Vejvanovic si příští sobotu připomenou 850 let od první písemné zmínky. Oslavy budou velké.

Běžci zmizeli, tráva v Chrasti zarůstá plevelem

Chrast - Běžecká dráha na stadionu v Chrasti zarůstá plevelem, ale město ji rekonstruovat nebude. Běžců, kteří by využívali, se totiž momentálně nedostává.

Soutěž prověřila právní znalosti školáků

Chrudim – Velký sál Muzea hostil účastníky krajského kola 14. ročníku vědomostní soutěže Právo pro každý den, kterou pořádalo město Chrudim. Přijelo 14 soutěžních týmů z 8. až 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií z celého Pardubického kraje.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies