VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodění Jidáše má po masopustních obchůzkách šanci stát se památkou

Chrudimsko - Soubor lidových staveb Vysočina zaslal v těchto dnech nominační návrh na zápis obyčeje vodění jidáše do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.

5.3.2012
SDÍLEJ:

Vodění Jidáše v Jenišovicích na Chrudimsku.Foto: Petr Pitra

Nominační návrh zpracovaly Hana Vincenciová z Východočeského muzea v Pardubicích, Ilona Vojancová ze SLS Vysočina a Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Zajímavý obyčej nazývaný vodění Jidáše se koná v několika vesnicích v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem. „V několika vesnicích se na Bílou sobotu koná obchůzka s maskovanou postavou nazývanou Jidáš, jejíž kořeny ovšem sahají do předkřesťanských dob. Je to zvyk natolik jedinečný, že jsme se rozhodly zpracovat nominační návrh a požádat o zápis na národní seznam nehmotných památek,“ uvedla Ilona Vojancová.

Oprávněnost návrhu posoudí odborníci z Národní rady pro tradiční lidovou kulturu. Pokud by nominace uspěla, měl by Pardubický kraj na tomto národním seznamu zapsaný, po masopustních obchůzkách a maskách z Hlinecka, již druhý jev lidové kultury. Soubor lidových staveb Vysočina je z pověření ministerstva kultury regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu v Pardubickém kraji, díky tomu zaslal nominační návrh na zapsání tohoto dnes již vzácného lidového obyčeje .

„Jidáši, Jidáši, cos to učinil, že jsi svého pána zradil? Za to budeš pykati, s čertem ďáblem sídliti!“ S touto říkankou obcházejí chlapci vesnické domy a jsou za to obdarováváni. Vodění Jidáše ovšem předchází takzvané „vrkání“, jež spočívá v obchůzce s hlasitými klapačkami a řehtačkami. dřevěnými nástroji různých konstrukcí. Ty mají nahradit podle tradice zvony, které „odletěly do Říma“.

(ron, iv)

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi.
11

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Největší zájem je o adopci veverek.

Adopce zvířat: největší zájem je o veverku

Pátrání po káněti má šťastný konec

Pardubický kraj– Několik dní trvalo pátrání po káněti, které uletělo po silném větru ze zámecké obory ve Žlebech. Pomocí sociální sítě po něm pátrali lidé z celého kraje, protože dravec dokáže běžně uletět i padesát kilometrů.

Do řeky Chrudimky odtéká lépe vyčištěná voda

Hlinsko – Společnost Vodovody a kanalizace Chrudim (VaK Chrudim) dokončila kompletní rekonstrukci technologické části čistírny odpadních vod v Hlinsku. Příprava jedné z nejrozsáhlejších rekonstrukcí, financovaných zmíněnou společností takřka 65 miliony korun bez DPH, byla zahájena už v roce 2010.

Ochránci přírody stavěli kamenné bydlení pro ještěrky a hmyz

Pařížov – Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus a Zeleného domu Chrudim stavěli u Pařížova kamennou zídku pro různé zajímavé druhy živočichů. Měla by sloužit například jako úkryt a místo pro slunění různým ještěrkám, slepýšům a podobně. 

Požár zachvátil pole u Žlebské Lhotky

Žlebská Lhotka – Strniště na poli nedaleko Žlebské Lhotky zachvátil ve středu po poledni požár. Díky rychlému zásahu hasičů se jej podařilo dostat pod kontrolu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení