VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimští vojáci mají už za sebou tři čtvrtiny pobytu na misi v Afghánistánu

CHRUDIM - Druhá skupina příslušníků 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení má za sebou už tři měsíce pobytu na misi v Afghánistánu.

6.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Kateřina Rajková

„Za dobu svého působení v provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzabádu získali velmi dobrou pověst v souvislosti s kvalitou plnění úkolů, které před ně byly postaveny,“ říká tisková a informační důstojnice 6. kontingentu Armády České republiky Kateřina Rajková.

Chrudimští vojáci spolupracují s belgickými kolegy z jednotky pro likvidaci výbušného materiálu. Jde o doprovod a ochranu osob či skupin, zařazených do „VIP“.

Perfektní připravenost a profesionalita

Příslušníci 6. kontingentu Armády České republiky si za dobu svého již téměř tříměsíčního působení vprovinčním rekonstrukčním týmu (PRT) ve Fajzabádu získali velmi dobrou pověst vsouvislosti skvalitou plnění úkolů, které před ně byly postaveny. Perfektní připravenost a profesionalita, se kterou naši vojáci ke své práci přistupují, ulehčuje práci nejen jim samotným, ale především usnadňuje spolupráci na mezinárodní úrovni při plnění společných úkolů snašimi koaličními partnery. Jedním zpříkladů dobře fungující spolupráce je například poskytování takzvaného „Force Protection“ (FP) belgické jednotce pro likvidaci výbušného materiálu tzv. EOD (Explosives Ordnance Disposal) týmu.

FP patří ke standardním plánovaným činnostem průzkumných odřadů. Jedná se o doprovod a ochranu osob či skupin, které si nejsou schopny sami zajistit adekvátní ochranu při plnění svých specifických úkolů mimo základnu PRT. Kromě doprovodu EOD se může jednat o doprovod VIP osob na jednání smístními představiteli nebo příslušníků CIMIC (Civilně vojenská spolupráce) na setkání shumanitárními organizacemi působícími voblasti. Výjezdy jsou několikahodinové, většinou přímo do města Fayzabad nebo jeho blízkého okolí. FP obvykle tvoří několik pancéřových vozidel a vpřípadě doprovodu EOD také lékař a vojenská policie.

České FP vyjíždí sEOD průměrně 2x týdně, přičemž celkový počet FP za týden závisí na množství požadavků celého PRT a jejich rozvržení mezi všechny kontingenty. Jedná se o pravidelné výjezdy, kdy se provádí takzvaný „mine sweeping“, při kterých se kontrolují nejfrekventovanější komunikace, mosty, pozorovací stanoviště, letiště či místa konání důležitých VIP akcí a mítinků. Prověřuje se, zda se vtěchto zájmových prostorech nebo jejich okolí nevyskytuje například nevybuchlá munice, nebo nástraha, která by mohla ohrozit jednotky ISAF a místní obyvatele. Do této činnosti se plně zapojují i vojáci zajišťující FP. Vpřípadě ohlášení nálezu možného improvizovaného výbušného zařízení tzv. IED, nevybuchlé munice, nebo po raketovém útoku je vyslán také EOD tým, který odborným způsobem provede ohledání místa dopadu, identifikaci použité munice, deaktivaci nástražného zařízení či jeho zničení. Hlavním úkolem FP je pak kromě zajištění ochrany samotného EOD, také zabezpečení okolí takovým způsobem a co nejrychleji, aby byla minimalizována rizika ohrožení obyvatelstva. Místní lidé však často ztěžují práci našim vojákům svou lehkovážností a potřebou být u všeho osobně přítomni, vhorším případě se sami chtějí zapojit do řešení případu, nebo alespoň poradit, jak to zvládnout co nejlépe.

Na jedné straně je FP rutinní činností, spevně danými postupy, které vojáci bezpečně ovládají. Na druhé straně může být „adrenalinovou záležitostí“ vzhledem ktomu, že se nejednou dostanou do situací spoměrně nebezpečným scénářem. Kateřina RAJKOVÁ tisková a informační důstojnice 6. kontingentu ISAF - PRT

6.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Podvodníci žádali peníze pro příbuzné, ukradli 280 tisíc korun

Kontejnerové hnízdo. Ilustrační snímek.

Kontejnery na kov v Chrudimi nebudou. I kvůli bezdomovcům

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Noční soupeření vyhrály hasičky ze Štěpánova

Chrudim - V pátek se konala v Seči tradiční noční soutěž v požárním útoku, která je zařazena do ligy okresu Chrudim. Letos to byl již 20. ročník.

Pes-maratonec se na útěku ze Sezemic dostal až do Svinčan

Svinčany – V sobotu odpoledne přijali heřmanoměstečtí strážníci oznámení s prosbou o pomoc při pátrání po zaběhnutém belgickém ovčákovi. Ten byl v té době na útěku z domova v Sezemicích už 12 hodin.

Šoférovi pod vlivem drog ani nemohli sebrat řidičák, nikdy žádný neměl

Luže – Skutečští policisté zastavili v Luži devatenáctiletého muže za volantem Fordu Fiesta. Při kontrole zjistili hned několik prohřešků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení