VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhová kalamita uvěznila vozíčkáře v jejich domovech

Hradec Králové – Pod sněhem zmizely také vodicí prvky umístěné na chodnících pro nevidomé. Obtížný je pohyb po Hradci Králové i pro seniory.

31.1.2010
SDÍLEJ:

Sníh komplikuje dopravu vozíčkářům.Foto: Deník


S pořádným problémem se musejí v těchto dnech vypořádat hendikepovaní obyvatelé města. Sněhové bariéry a kusy ledu na chodnících jim znemožňují pohyb po městě.
Někteří tak raději ani nevycházejí z domu a snaží se najít pomoc u svých známých či u pečovatelských služeb.
„Je to skutečně velký problém. Vozíčkáři se v tomto terénu nemohou pořádně pohybovat. Pod nánosem sněhu zmizely například také vodicí pruhy pro nevidomé. Ti mají potíže i na přechodech pro chodce nebo na autobusových zastávkách. Těžko se nyní orientují,“ uvedl jen několik málo potíží Jiří Moravec, ředitel Centra pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje.
Podobné komplikace mají také důchodci se sníženou pohyblivostí nebo rodiče postižených dětí. „Je pravdou, že v poslední době máme více požadavků na dopravu. Avšak na druhou stranu nám jich také dosti ubývá, protože se k některým domům nedá ani zajet,“ popisuje situaci Luděk Panenka z organizace Dosio, která zajišťuje dopravu imobilním lidem.

Tam, kde jejich vůz nedokáže zajet, mají obyvatelé bohužel smůlu. „V některých místech jsou u předních vstupních dveří schody, proto jezdíme k zadním vchodům. Tam se však nedostaneme kvůli sněhovým závějím. Lidé tak často sami naše služby ruší,“ objasnil Panenka.
Situace však není lepší ani v případě, kdy mají hendikepovaní vlastní auto. Často se přes sněhové závěje nemohou ke svým vozům dostat.
„Každý den přijímáme na pohotovostní linku oznámení od hendikepovaných nebo starších občanů, kde je potřeba odklidit nánosy sněhu. Na tyto práce máme i speciální partu lidí, kteří v případě nutnosti jdou do terénu,“ říká Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradce Králové.
Frekventované trasy v centru města a okolí zařízení pro postižené děti i dospělé nebo seniory se snaží udržovat neustále schůdné. „Jedná se především o okolí Harmonie, ulici Pod Zámečkem , Štefánikovu ulici a centrum města spolu s pěší zónou. Tam chodníky udržujeme tak, aby byly viditelné i vodicí prvky pro nevidomé,“ doplnil Pospíšil.

Přesto raději Jiří Moravec nabádá: „Pohyb ve sněhu je pro hendikepované a hlavně pro vozíčkáře nebezpečný. Všichni by si měli rozmyslet, zda skutečně ven potřebují a nemají jinou možnost.“
Jak sněhová kalamita začala a na kolik peněz již přišla, se můžete podívat na webové adrese:
hradecky.denik.cz/kalamita

Autor: Silvie Špryňarová

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Marcel Vít.

Marcel Vít: Prosetínský fotbal do kraje patří!

Ilustrační foto

Malá Verunka hledá zkušené pěstouny. Pomůže veřejnost?

Češi jsou ukrutně psomilní a z řad ohařů rádi vybírají

Zalažany – V revíru lužského mysliveckého sdružení Hubert Luže se konaly zkoušky vloh různých plemen ohařů. Zúčastnilo se jich 46 psů z České republiky, Slovenska, Polska a Švýcarska. Využili jsme příležitosti a požádali o rozhovor Jiřího Drábka ze Zalažan, který ohaře již 20 let chová a ještě déle je cvičí. Je také členem Klubu krátkosrstý ohař ČR, který zkoušky pořádal. 

Špatný vzor: Rodiče žijí z dávek, jsou negramotní

Chrudim – Mladí z vyloučených lokalit to nemají snadné. Chybí jim zázemí i klasické vzorce chování. 

Pitná voda má být dostupnější

Bojanov – Městys Bojanov v současné době administrativně finišuje s realizaci zdrojů pitné vody pro obce Kovářov a Hrbokov. 

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení