VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsadkáři odjeli cvičit do Polska

Chrudim - /FOTO/ Část chrudimských vojáků se přepraví vlakem, zbytek do Žaganě poletí letadlem. 

10.6.2015
SDÍLEJ:

Chrudimští výsadkáři zahájili z vojenského letiště v Chrudimi přesun techniky na cvičení do Polska.Foto: DENÍK/Lukáš Vaníček

Na vojenském letišti v Chrudimi vládl v pondělí ráno organizovaný ruch a shon. V úhledných řadách tu stojí terénní vozidla Kajman, náklaďáky s kontejnery a mezi nimi i několik čtyřkolek. Vojáci ze 43. výsadkového praporu Chrudim už čekají jen na povel. Někteří ještě v rychlosti posvačí a po půl deváté už vozidla postupně opouštějí letiště a jedou na Pardubice.

Z Chrudimi se k pardubickému nádraží takto přesunula první část expedice na mezinárodní cvičení Noble Jump do základny Žagaň v západním Polsku.

„Hlavním účelem je nacvičit si nájezd a nasazení do prostoru cizího státu a také schopnost cizího státu přijmout tuto pomoc," vysvětlil velitel 43. výsadkového praporu podplukovník Robert Dziak.

Část spojeneckých sil proto do Polska přijede vlakem, část po silnici a některé jednotky přiletí letadlem. To se například týká druhé poloviny chrudimských výsadkářů. Ti odletí z pardubického letiště v pátek.

Různé úkoly

Cvičení Noble Jump skončí 20. května, do té doby čeká na vojáky nácvik mnoha bojových akcí. „Seskok není plánovaný, ale ničemu se nebráníme," poznamenává s úsměvem podplukovník Dziak.

Vojáky čeká osmnáctihodinová cesta, ale nudit se nebudou. „Není to poprvé, co někam vyjíždíme v rámci cvičení, tak vojáci jsou schopní najít si zábavu bez problémů. Někdo si otevře knížku, jiný pustí hudbu," doplnil ještě velitel transportu Jiří Jun, podle nějž příprava vozidel a materiálu trvala zhruba týden.

Začal Airborne Triathlon

V pondělí však na chrudimském vojenském letišti začal také třídenní Airborne Triathlon Nikolaje Martynova. Je to soutěž, ve které vojáci prověřují naplno své schopnosti. V první části skáčou padákem ze 400 metrů a musí se trefit co nejblíže středu obdélníku o rozměru 100x250 metrů. Poté bude následovat střelba na cíl a překážková dráha.

Výsadkářského triatlonu se účastní vojáci z Polska, USA a různých jednotek Armády ČR. Odjezd 150 chrudimských výsadkářů však soutěž nijak neovlivní. „Jsme vždy schopní splnit všechny úkoly," dodává podplukovník Dziak.

Autor: Lukáš Vaníček

10.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezpečné prázdniny v Městském parku v Chrudimi
24

Bezpečné prázdniny připomněly dětem, jak prožít léto bez úhony

Pietní akt v památníku v Ležákách

KAM O VÍKENDU: Deník přináší pozvánku

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem"

Východní Čechy - Redakce vašeho regionálního Deníku opět po roce přichází s již tradičním projektem.

Brigád je hodně, je ale dobré si vše zajistit s předstihem

Pardubicko, Chrudimsko – S blížícími se letními prázdninami roste mezi studenty středních a vysokých škol poptávka po brigádách.Že ne vždy je brigádu snadné najít, zjistila i studentka práv Klára Dostálová.

Stále není pozdě sehnat letní tábor

Chrudim – Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim nabízejí volná místa v rekreačním zařízení Krasnice u Přelouče. Tábor se koná ve dnech 15. až 29. července. Jeho tématem je: „Praotec Čech by zíral".

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies