VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsadkáři projeli čtyřkolkou takřka celým muzeem

Chrudim - Nová výstava v muzeu mapuje tři výročí výsadkových vojsk.

16.4.2017
SDÍLEJ:

Stěhování čtyřkolky do muzeaFoto: Klára Habartová

Regionální muzeum v Chrudimi otevře v úterý 18. dubna výstavu Pod vrchlíkem aneb 70 let výsadkového vojska v Čechách. Potrvá do 18. května. Na její přípravě se podílel 43. výsadkový prapor Chrudim ve spolupráci s Klubem výsadkových veteránů gen. Klemeše, Vojenský historický ústav Praha a posádkové město Chrudim.

V přízemí muzea je už nyní cítit specifický odér vojenského vybavení. Stěny přednáškového sálu vojáci pokryli maskovacím materiálem, stanem rafinovaně zakryli služební průchod do útrob budovy a po obvodu nainstalovali přehledné panely mapující historii i současnost výsadkových vojsk.

KUDY DOVNITŘ?

Dominantou výstavy je však čtyřkolka, kterou chrudimští vojáci používají. Není to model a během její instalace se ukázalo, že si výsadkáři poradí opravdu se vším.

Každé úterý bude výstava doplněna přednáškou člena klubu výsadkových veteránů, a to vždy od 10 do 12 a od 14 do 16 hodin. Ve čtvrtek 20. 4 a ve středu 10. 5. se ve stejný čas uskuteční přednáška o službě v aktivní záloze u 43. výsadkového praporu.

Protáhnout objemný stroj hlavním vchodem nebylo možné, boční dveře zablokovali lešením dělníci opravující fasádu. Nezbylo tedy nic jiného než otevřít hlavní dveře do budovy Muzea, kudy běžně chodí pouze návštěvníci plesů a koncertů.

Tudy čtyřkolka projela kolem šaten, zatočila vpravo a služebním průchodem ji výsadkáři protáhli do regionálního muzea a odtud dál až do výstavního sálu. Dlužno podotknout, že jim cestu zahradila trojice schodišť, po kterých musel stroj přejet po rampách.

Stěhování skončilo úspěchem. Jak ředitelka muzea Klára Habartová poznamenává, nic se během něj nerozbilo ani nepoškodilo.

TROJÍ VÝROČÍ

Výstava Pod vrchlíkem se koná u příležitosti hned tří kulatých výročí, která si Armáda ČR v roce 2017 připomíná.

Tím prvním je 70. výročí vzniku výsadkových vojsk, které se vztahuje k datu 1. října 1947. Na základě výnosu č.j. 4218 tehdy zahájil svoji činnost 71. pěší prapor československých parašutistů, dislokovaný v posádkách Zákupy, Stráž pod Ralskem a v Hradčanech u Mimoně.

Jak historický název napovídá, prapor navazoval na bojovou činnost všech českých a slovenských parašutistů ve II. světové válce.

U jeho zrodu stáli příslušníci výsadkových skupin, které byly vysazovány londýnským ministerstvem obrany spolu s vojáky a důstojníky 2.

Československé paradesantní brigády, vytvořené v roce 1944 v SSSR. Svými válečnými zkušenostmi, získanými v boji proti fašistickému Německu za svobodu vlasti, pomáhali při výstavbě a formování nového druhu vojska.

„Dále v tomto roce oslavíme 30. výročí znovu založení 71. úderného praporu v Chrudimi, který se v roce 1994 transformoval do podoby dnešního 43. výsadkového praporu," uvedl praporčík Robert Otáhal.

A třetí oslavou je 20 let od vzniku 4. výsadkové roty, první plně profesionální jednotky Armády ČR.

Autor: Lukáš Vaníček

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Školní zápisy. Ilustrační foto

Město Chrudim otevře osm prvních tříd

Také v příštím týdnu (od 24. 4.) budou Technické služby pokračovat v blokovém čištění městských komunikací.

Čištění ulic bude pokračovat i v dalším týdnu

Festiválek na klíček zaplnil slatiňanskou sokolovnu

Chrudim, Slatiňany – Pátý ročník Festiválku na klíček uspořádaly v sobotu Spolek Klíček a Klíčenky Chrudim ve spolupráci s Domovem sociálních služeb Slatiňany.

Kosáci se bavili na chrudimském náměstí

Chrudim – Zábavný jarmark nazvaný Kterak Kosáci Auroru v Chrudimi pokořili aneb Jak to bylo před sto léty se uskutečnil v sobotu na Resselově náměstí. 

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 22. dubna

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Betlém zaplní Svatojiřský jarmark

Hlinsko – Celodenní Svatojiřský jarmark se uskuteční v pondělí Na Betlémě a v prostoru před Orlovnou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies